şükela:  tümü | bugün
 • akp'lilerin bin yıllık geyiğidir. bitmedi, tükenmedi.

  şimdi bak kardeşim, bu ülkede "yapıcı" muhalefet denen şey imkansızdır. bu hem meclisin işleyişi nedeniyle hem de akp yüzünden böyle. örneğin bir parti ıslahevinde tecavüze uğrayan çocuklar ile ilgili araştırma önergesi veriyor ve ne oluyor? akp vekilleri el birliği ile bunu reddediyor. bunun binlerce örneği dururken hangi yüzle yapıcı muhalefet geyiği çeviriyorsunuz? ya da mhp'nin ve baykal'ın tamamen özel hayatlarını ilgilendiren kaçak kayıtlarla ilgili meydanlarda kükreyen bir genelbaşkan hangi yüzle muhalefeti tape siyaseti yapmakla suçluyor?
 • asıl sorun "türkiyedeki muhalefet bi bok yapmıyo" 'culardır. deniz baykal varken milletin ağzına pelesenk olmuştu zaten. baykal muhalefeti bilmiyo, baykal bi gitse chp düzelir filan yıllarca aynı şekilde söylendi insanlar.
  sonra noldu, kemal kılıçdaroğlu geldi. 1 sene geçti millet hemen onu da boklamaya başladı. yok muhalefet yapmıyo, muhalefeti bilmiyo, falan filan..

  öncelikle şunu anlaması lazım insanların. düzgün muhalefet yapılabilmesi için düzgün bir iktidar olması gerekir. akp 2-3 dönemdir mecliste çoğunluğa sahip. hangi muhalefet partisi olursa olsun, karşısında dediğim dedik bir iktidar partisi olduğu sürece, muhalefetin eli kolu bağlıdır. tıpkı 2-3 dönemdir olduğu gibi.
  chp istediği kadar karşı çıksın, istediği kadar gensoru önergesi teklif etsin, sonuç olarak kabul edilmediği için hiç bir işe yaramamaktadır.
  çünkü karşısında şöyle bir kitle vardır.

  kaldı ki iktidar partisinin ne gibi bir projesi vardır ki, chp de buna ek proje üretebilir, yada alternatif bir senaryoyla karşılarına çıkabilir. bu ülkenin yararına her hangi bir icraatleri varmıdır akp'nin. sadece kendi ceplerini doldurmak üzerine kurulu bir politika anlayışları olduğu için, dolayısıyla chp de sürekli karşı çıkmak durumunda kalmaktadır.

  orayı burayı satmaktan, millete peşkeş çekmekten, ihale kovalamaktan villa peşinde koşmaktan başka ne bok yapmıştır bu iktidar partisi.

  bu klişeleşmiş "muhalefet çok kötü" geyiğini bırakalım artık. iktidar partisinin ekmeğine yağ sürmekten, chp'li insanların moralini umutlarını yıkmaktan başka bir boka yaramayan bir söylemdir bu. yıllardır toplumda bu algı oluşmuş zaten, daha da dillendirip iyice insanların beynine kazımaya gerek yok.

  hadi akp'li bir adam yapsın anlarım da, biz birbirimize yapmayalım bari.

  bu biraz da okumuş aydın insanın beklentilerinin, cahil kesime göre daha fazla olmasından kaynaklanıyor. yani bir akp seçmeni akp ne kadar çalıp çırpsada hiç şikayetçi olmazken, chp seçmeni, kendi partisi her ne kadar hırsızlık yapmasa da üstüne üstlük akp'nin yaptığı hırsızlığı önlemeye çalışsada, yine de yaranamamaktadır. hiç bir şey yapmamakla suçlanmaktadır. nasrettin hocanın dediği gibi hırsızın hiç mi suçu yok

  ve eminim chp iktidara gelse yine de bu kesimi hiç bir şekilde tatmin edemeyecektir, ve şuan akp'yi eleştirdiğinden çok daha fazla eleştirecektir chp'yi. ne de olsa hemşeri hemşeriyi gurbette sikermiş
 • yoktur. sistem muhalefet etmeye izin vermiyor. yıl olmuş 2014 hala yanlış bir tespiti 5000000. defa giriyorsunuz.

  yolsuzluk fezlekesi neden ve nasıl meclisten geçmedi bir araştırın amk.
 • erdoğan'ın yeni türkiye diye bas bas bağırması boşuna değil;resmen olmasa da 1923 rejimini yıktığını ilan ediyor aslında.o halde bu yeni (muhafazakar/tutucu) türkiye'nin cumhuriyetin bölünmezliğinden,laiklikten vazgeçmiş/vazgeçen,vatan-millet-sakarya söylemini bırakan bir muhalafet partisine ihtiyacı var akp'lilere göre.

  yani erdoğan ve onun kökleri islam'da olan partisi toplumu,kamusal düzeni hızla dinselleştirirken,yargıyı kendine bağlarken alkış tutacak,suriye'ye karşı savaş kışkırtıcılığı yaparken erdoğan'ı destekleyecek,fırat'ın doğusunda ayrı bir siyasi birliğin temelleri atılırken ses etmeyecek,parazit yapmayacak bir 'muhalefet'.zaten böyle bir halka da böyle bir muhalefet gerekir.evet türkiye'de gerçekten çok büyük bir muhalefet açığı var!
 • bu sorunu dert eden arkadaşa, merak etme arkadaş halk bu açığı adım adım kapatıyor, diye cevap verilebilir. zira, haziran 2013'ten beri, kitleler önden gidiyor muhalefet arkadan geliyor. ki bence olması gereken de zaten. halk liderlere yön vermeli, tersi olmamalı.

  o açıdan yavaş yavaş kapanan açıktır denebilir.
 • bir kaç sene önce olsa katılacağım önermeydi. şimdi tekrar piyasaya çıkması sonuçlarda rasyonalite arayışında diskurun başa dönmesidir, lakin çoğu alanda geçmiş bitmiş politikalardan söz edilmektedir. problem orada değil.
 • türkiye'nin ana problemlerinden biri olan adalet probleminden daha önemli olmayan türev problem.

  ananı belleyen kadı kimi kime şikayet ediyorsun durumu mevcutken muhalefet çok re re rö diyen kafayı seveyim.

  lan gerizekalı, adamlar sahte delille masum insanları içeri atıyorlar, siyasi kişilerin itibarını sarsmak için hakkında kaset çıkartılıyor soruşturan eden yok, seçimlerde hile var, meclis'te ne gensoru ne fezleke sistemi çalışıyor, bütçenin sayıştay tarafından denetlenmesi kaldırılmış, tüm bunlara rağmen muhalefet falan diyenin ağzına ağzına vurmak lazım!

  akp'ye oy verenlerin de bunları onayladığı ülkede muhalefet sorunu var demek, başçalanın oluşturduğu bunlar beceriksiz yalanını tekrar etmektir.

  bir utanın lan, utanın!

  bak, türkiye'de ne olmuş:

  - odadan kasalar, para sayma makinası, milyon dolarlar, avrolar çıkmış,
  - haziran'dan beri devlet şiddeti nedeniyle 10 sivil insan ölmüş,
  - kendi askerine saldırtıp, kendi toprağına roket atmayı teklif edecek kadar alçakça zihniyetler ortaya çıkmıştır.

  ve aynı yalan dolu retoriğe karşın;

  - nato'ya adnan menderes girdi!
  - rte 2 defa yahudi madalyası aldı!
  - rte, başbakan olmadan önce 6 ay abd'de kalıp yahudi lobileriyle görüştü.
  - rte, defalarca bop eşbaşkanıyım dedi!
  - rte, ırak'ta müslümanları katleden, tecavüz eden, işkence yapan abd askerlerine dua etti.
  - pkk ile masaya oturduğumuzu söyleyenler şerefsizdir deyip oslo'da pkk ile fidan'ı recep tayyip erdoğan görüştürdü.
  - 2002'den önce elde mızrak kıçta yaprak mağarada yaşamışız gibi bir dezenformasyon oluşturup önceden taş üstüne taş koyulmadığını iddia edenler devletin elinde ne kadar kit, bit, hazine arazisi, bina şu bu varsa sattı sıvadı!
  - cumhuriyet tarihinin en büyük borcu yaratıldı!

  tüm bunlara rağmen türkiye'de muhalefet problemi var, öyle mi?

  hayır efendim...

  türkiye'de hırsız var!

  türkiye'de katil var!

  türkiye'de hain var!

  türkiye'de bu yavşak düzene oy veren sözde müslüman, sözde demokrat, sözde insan hayvan oğlu hayvanlar var.

  yetti lan yalanınız, dolanınız, provokasyonunuz.

  insanda azıcık şeref olur, onur olur, ahlak olur, ahlak!

  ısrarlı ispikçiye özel not: gerçekler yüzüne vurulunca gücüne mi gitti? şu yazdıklarımın bir tanesinin yalan olduğunu ispatlasana, kıçın yiyorsa!
 • bütçe konusunda sayıştay raporlarını meclise getirmeyen bir iktidar partisinin dert yandığı konudur.

  evet ya, niye türkiye'de yeterli muhalefet yok?
 • bence cari aciga esdegerdir