şükela:  tümü | bugün
  • ülkenin genel insan kalitesinin altında olmayan kalitedir.
  • mühendislik eğitimi almamış kimselerin mühendis pozisyonunda çalışması durumun vahametini göstermeye yeter de artar.
  • (bkz: ajdar anık)
  • on numara kalitesizlik. her bi şeyimiz ithal amk bunlar yan gelip yatıyo mu napıyo anlamadım ki. az kalite edinin amk öyle ofiste mesai bitirmeye kasmayın.
  • teorik mühendislik eğitiminin ağırlıklı olduğu ülkemde, sadece okula bağlı kalan mühendisten beklentiler çok yüksek olmamalı. adam akıllı mühendislik eğitimi verilse imkanlar fazla olsa sanayide ve teknolojide dışa bağımlılık bu kadar yüksek olmazdı. her şey japonlardan, almanlardan, koreden, çinden, amerikadan ithal, bizimkiler ne yapıyor kontrol ediyor imzalıyor onaylıyor parçaları doğru birleştirdikten sonra bitti ürün hazır ürettik bu işte. tabi iyi işler çıkartan az sayıda teknik üniversitelerimiz yok mu var ama mühendislik fakültesi o kadar fazla ve amacı dışına o kadar çok çıkmış ki iyi olduğumuzu sanıyoruz.
  • zeki olmamalarından ve diplomaya çok güvenmelerinden kaynaklıdır. fikir yok, sorumluluk yok, haliyle de üretim yok. onu ithal edelim bunu ithal edelim, e pezevenk sen ne iş yapıyorsun? ayrıca maaş için çok iyi pazarlık yaparlar ancak işe gelince pek iyi performans sergiledikleri söylenemez.

edit: yazma gereği duydum. ne sermayesi? dünyanın en zeki insanları olan hintlilerde sermayemi vardı? istisnasız hepsi fakir. sermaye olmaması bir şeyler üretmeye engel değil ki.
  • 81 ile üniversite açıp her sene vasıfsızları mühendis diye ortalığa salarsan beklenen şeydir.
  • arz-telep meselesi.

piyasa* kalite aramıyor ki mühendis ortaya kalitesini koysun. zaten yetiştirildikleri disiplinden ve aldıkları eğitimden dolayı kaliteli de değiller. (bkz: iki ucu boklu değnek)
  • "türkiye'de mühendis mi var amk" dedirten başlık.

türkiye'de mühendis mi var amk.