şükela:  tümü | bugün
655 entry daha
  • öğretmen olmak çok kolay.

günümüzde vasıfsız insanlar ya polis olur ya öğretmen. veya masa başı bir memuriyet..

polisi, memuru anlarım hadi ama geleceği yetiştirecek olan öğretmenlik mesleği bu kadar ucuz olmamalı. 4 senelik standart bir okul mezunu adam, nesil yetiştiremez. yüksek lisans ve hatta doktora mecburiyeti olsa ve öğretmenlere vizyon katacak çağdaş bir eğitim verilse..öğretmen maaşları da şu ankinden daha fazla olsa.. öğretmenler bu maaşı haketse...

güzel hayal tabi. gerçi bizim neremiz doğru ki...
  • rahatsız olduysanız biz çıkalım. siz verin eğitimi dediğim durumdur. ülkedeki eğitim belli sosyo-kültürel ve ekonomik şartlar belli. benim akademik kariyer yapmamı istiyorsan bunu yönetmeliklerde esnek olmayan meb yönetmeliğine sorman lazım. bir de ailelerin en başından eğitimli olup çocuklarının da hazırbulunuşluk düzeylerini bilmeleri lazım.
  • başıma sanki harvard da profesör de öğretmenlerin eğitimini beğenmiyor, adama bak.
    kime göre neye göre?
    nerede vasıfsız kalitesiz adam var öğretmene saldırıyor.
  • bin kere dedik. doğru. ben de öğretmenim. bi bok öğrenmedim lisansta. hocalar üzerimde ego tatmini yaptı. oldu mu sayın aq ekşicileri.
  • haksız bir yaftalama.

türkiye'deki insanların %88,92'sinin kalitesiz olduğunu düşünürsek, bu çoğunluğun çeşitli meslek gruplarına karşı yanlış genellemelere sebep olduğunu görmemek mümkün değil. bununla birlikte siz bugün öğretmenlik kontenjanını çok sınırlı tutsanız ve tıp ile eşdeğer bir puan barajı koyup, mesleki şartları üst seviye yapsanız da hiçbir şey değişmez. ülkede gelişme, medeniyet, ilerleme, hoşgörü, saygı, teknolojik devrimler vs talep edilmiyor. toplumda kibar, efendi, çalışkan kişiden ziyade dayısının elinden tutması ile bir yere müdür olan, görgüsüz, yandaş, dar görüşlü bir prototip tutuluyor. bu ülkenin kalite anlayışını medeniyet yönünde değiştirmeyi hedeflemeyen hiçbir düzenleme de fayda sağlamaz. bu yüzden gereksiz yere doktora, öğretmene vs yüklenmeyi kesin lütfen. vallahi sıktı.
  • öğretmenler kötü, doktorlar kötü, avukatlar kötü, kötü de kötü. farkında mısınız bilmiyorum ama sizin ülkeniz kötü, gittikçe geriye gidiyor, böyle boktan bir sistemin içinde iyi olmasını beklediğiniz birşey var mı gerçekten?
  • hepimiz kalitesiziz. ilk önce bunun farkına vararak başlamalıyız uyanmaya. sadece işimizde değil, karakter olarak da kalitesiziz.
  • katıldığım önerme. eğitim fakültelerinden 2- 2.50 ortalamayla mezun olup 1 yıl hiçbir kpssye çalışıp atanan öğretmenler var. 4-5 yıl üniversitelerde yatıp sonunda öğretmen oluyor arkadaşlar. işini hakkıyla yapanları tenzih etmek gerek tabii ki ama ülkenin genel profili de böyle zaten. kaldı ki işini hakkıyla yapan öğretmenler de bu durumdan rahatsızdır eminim. biri meb olanak sunsa akademik kariyer yapsak diyor lütfen uzak durun akademiden müfredat bilgisiyle akademi mi yapacaksınız arkadaşlar zaten akademi ülkede yerlerde siz de içine etmeyin iyice
  • pisa testinin bir benzeri öğretmenlere yapılsa gün gibi ortaya çıkacak acı gerçektir. öğrencileri 72 ülke arasında 50. olduğuna göre sonucu tahmin etmek pek zor değil...
    edit: imla
  • öğretmenlerin işini yapmaktaki kalitesizliğinden ziyade aldığı maaş üzerinden onları eleştiren ve ahlaksızlığı tavan yaptıran söylemdir.

siyasi partileri yalayarak iş sahibi olanlardansa belli bir sınavı geçerek atanan kişilerin daha kaliteli olduğuna aykırı bayandır. bilinen bir gerçektir ki eğitim fakültesine girmek kolaydır fakat atanmak çok çok zordur. üniversitede lisans bölümü tercih ederken 4 yıl sonra atanamam deyip başka bir bölümü okuyanlar atanıp öğretmenliğe başlayanları görünce bunu ifade ederler her zaman.

gerçekten öğretmenlerimiz kalitesiz midir? kalitesiz bir ülkede yaşadığımızı göremeyecek kadar kör değilsek en az diğer meslek grupları kadar kalitesizdir. çünkü doğu toplumları olarak en büyük eksiğimiz batıya nazaran daha ahlaksız oluşumuz. iş ahlakı olmayınca kalite de olmaz elbette.

peki şu an öğretmenlerimizin tamamını işten çıkarsak ve ülke dışından öğretmen getirsek bir anda aydınlanır mıyız? elbette hayır. yine orada okuyacak olanlar sen, ben olacağız, bizim çocuklarımız olacak. kendimizin kim ve ne olduğunu bilememek ve kendimize katlanamamak gibi bir hastalığımız var.

edit:yazım yanlışı
199 entry daha