şükela:  tümü | bugün
  • eğitim sistemine, okullarda öğretilenlere, bu öğretilenlerin işe yararlılığına bakıldığında herkesin kolayca farkedebileceği gerçek..

meb & yök aslında koca bir kreş..
    meb'de 20 milyon
    yök'de 8 milyon öğrenci var.

bir sistem kurulmuş.
    çalışan insanların maaşlarını sisteme geri kazandırmak için..

kimler nemalanıyor bundan?
    öğrenci taşıma şirketleri, akaryakıt firmaları, otomotiv sanayicileri
    kantinde ürünü satılan firmalar
    okulu yapan inşaat firmaları, müteahhitler
    okul üniformasını üreten tekstil şirketleri
    kağıt,silgi,kalem vs. üreticileri
    elektrikçiler, doğalgaz tesisatçıları,internet servis sağlayıcıları
    vs.. milyonlarca kişi yani..

tamam, bunlardan ekmek yiyiyor bunlar, bir sürü kişi maaş alıyor fakat olayın özüne bakıldığında olay bildiğin noter gibi.
    sen bir adet a4 kağıdı alıyorsun noterden ve 250 tl para veriyorsun.
    bu parayla oradakiler maaş alıyor, geçimini sağlıyor vs...
    -de bir a4 kağıdına 250 tl vermek nedir aq ya?

işte okulların durumu da bu şekilde.
    17 yıl boyunca sen toplamda belki milyon tl harcıyorsun eğitim için ama karşılığı yok.
    bu harcadığın milyon tl sana dönmeyecek .

yani sen bi yatırım yapıyorsun 17 yıl boyunca kendine,
    mezun olunca asgari maaşla işe başlıyorsun.
    %90'ı böyle..

düşün, adam okumamış hiç.
    8 yaşında çalışmaya başlamış çırak olarak.
    17 yıl boyunca çalışmış, biriktirmiş, kenara para koymuş ve 17 yılda işinde uzmanlaştığı için asgari ücretin kaç katı para kazanıyor 25 yaşında..

ama sen gittin 17 sene boyunca okuyup aileni gereksiz yere masrafa soktun,
    mezun oldun,
    elde yok avuçta yok,
    fellik fellik iş arıyorsun,
    üstelik hayata başlarken koca bir kyk kredi borcun var.
    zaten büyük ihtimalle 25 yaşındasın ve asgari maaşla başlayacaksın..

ha evet olayı türkiye diye de indirgememek lazım aslında.
    dünyanın çoğu yerinde okullarda benzer eğitimler yapılıyor.

ama iddiam şu ki; tüm eğitim paketinin %0,01'ini oluşturan, uzmanlık gerektiren mesleki dersler haricinde tüm okullarda öğretilen bilgiler orta çağ sisteminden kalma konulardır ve bu eğitim sistemi 7-25 yaş arası kişilerin uyanıp ülke sorunlarına kafa yormamaları, gerçekleri görüp isyan etmemeleri için uydurulmuş bir kurgudur.

kişi kendini okul dersleri haricinde; bir kitap okuyarak , gündemi takip ederek, yabancı dilini geliştirerek de geliştirebilir.

bu yüzden okuma yazma ve 4 işlemi öğrendikten sonra okumak gereksiz ve zaman kaybıdır.
  • çoğunlukla katılıyorum, ancak bireysel başkaldırıda zorunluluk olayı nasıl aşılır ve erken yaşta hangi mesleklere başlanabilir gibi konular kafamı kurcalıyor.
  • birisi türkiye'deki eğitim sistemini izah etmeye çalışmış ama olmayan şeyi nasıl anlatalım? (sistem yok hacı, eğitim sistemimizi fatih terim yönetiyor sanki; taktik maktik yok bam bam bam.)

unutmadan, ülkenin en büyük sorunu hakkında yorum yapan bir tane siyasi yok.

neden?

çünkü insan kalitesinin giderek düşmesinden bütün siyasiler memnun.
  • eğitimin zenginlerin işi olduğunu ve universitelerimizin meslek lisesi olduğunu kavrayamamış fakir bir dertli suser ve sicmik başlığı. yazık sana harcanan paralara. diploma odaklı çalışacağına beyin odaklı çalışsa idin.
  • ona bakarsak dünya da zaman kaybıdır.
  • doğru bir tespittir. okul gençlerin, hayatlarının en verimli yıllarında bir odaya günde 10saat tıkılıp, siktirboktan eğitim sistemiyle kafasının saçmalıkla doldurulduğu bir yerdir. yetmiyormuş gibi "benim" çocuğuma, benim desteklemediğim "görgü" ve "itaat" kuralları empoze edilip çocuğun bütün fabrika ayarlarını bozarlar.

bu zehir yuvaları aynı zamanda ileride çocuğumu katiyen göndermeyeceğim yerlerdir. gerekirse çocuğu nüfusa kaydettirmem, ormana kaçırır saklarım devletten. gitsin reşit olunca kaydolsun.

okumayıp ne yapacak diyenlere ise, futbolcu en kötü türkücü olur; sizin benim durumumuzdan çok daha rahat olur demek istiyorum.
  • 80 sonrası kolay yoldan zengin olma ve insanların zengin olan kişiye kaynağını sormadan saygı göstermesi, işçi sınıfı bilincinin kaybolması, ikinci el araba al satçısının mühendisten fazla kazanması, kucakta taşınan öğretmenler, rant zenginleri....