şükela:  tümü | bugün
 • canımızı mı alacaksınız artık lan, nedir derdiniz? bir kutu bebek maması 135 lira olur mu?

  yahu ben anlamıyorum şu emperyalist dış güçler tarafından işgal edildik, the east turkey company falan kuruldu da bizim mi haberimiz yok?

  bakkaldan, marketten 100 lira söğüşlenmeden çıkma ihtimali bile yok. akşam atıştırırız diye çerez almak yürek ister. çerez bile lüks mü artık arkadaş?

  en son leopold gelsin, elimizi kolumuzu da kessin artık, iş o noktaya vardı.

  not: şükret diyen alçaklar var. şükretmiyorum kardeşim. ben idare ediyorum. benim evime iki maaş giriyor, alçak ve gözü dönmüş ev sahipleri sayesinde ev aldık, ev kredimizi ödeyebiliyoruz. canımızın istediği bir şeyi iyi kötü alabiliyoruz ama şükretmiyorum. neden bu pahalı yaşama şükredeyim?

  ben ülkem ve ulusum adına endişe ediyorum, üzülüyorum ve bu yüzden canıma tak etti. bu yüzden şükretmiyorum.

  şimdi bir heyecanımız da var, yavrumuzu bekliyoruz. bebek bezine, bebek mamasına, çocuk kıyafetlerine bakınca kanım donuyor. ben belki idare ederim ama bu ülkede genç işsiz sayısı 10 milyonu geçmiş. öğretmenler atanamıyor. emekli 800-1000 lira para alıyor. asgari ücretin iki bin lira olduğu ülkede elektriğe bir yıl içinde %135 zam gelmiş. neden şükredeyim?

  bir avrupalının, bir amerikalının 1 birime aldığı şeye biz niye 10 birim veriyoruz? onların en düşük yaşam standardı saydığı şeyler bizde neden lüks oluyor? avrupalı kendi özel zevki için evde bira yapar, farklı tatlar yakalamaya çalışır. sen burada bir biraya 12 lira para verirsin. vermemek için evde bira yapmayı öğreniyoruz. 1 kg soğana, patatese 10 liradan fazla para verdik. soğan üzerinden terörizm yapıldığını duydu bu kulaklar. kış yine geldi çattı. pazarın bu yılki hâli beni daha da çok korkutuyor. avrupa'da 10 avroya market alışverişi yapıyor adamlar. kıçı kırık bir ayakkabı 300-400 lira. avrupa'da 120 avro olan ayakkabı türkiye'de 900 lira. onların 20 bin avroya aldığı araba türkiye'de 150-200 bin lira! hatta daha fazla.

  biz batı'yı örnek alalım derken bunu kastediyorduk. her alanda onlardan daha iyi olma azmimiz vardı. siz gelip batı'yı kötüleyip kötüleyip doğulu romantizmi pompaladınız. getirdiğiniz şey orta doğu cahilliği, yobazlığı ve fakirliğinden başka bir şey olmadı.

  asıl siz şükredin. asıl siz dua edin elinizdekileri kaybetmemek için çünkü tuzu kuru olan sizsiniz. sıradan yurttaşın, hele ki yoksulun şükretme lüksü yok.
 • bunlar daha iyi günlerimiz
 • evet gercekten sacmaligin daniskasi. ucretli calisana verilen maas her gun kisilmaya calisilirken fiyatlarin her gun arttirilmasi acikcasi gelir gruplari arasindaki ucurumu korkunc sekilde derinlestiriyor artik ucurumun dibi gorunmuyor. nufusun yuzde 20 si ulke gelirinin yuzde 80 ine hakimken nufusun yuzde sekseni ulke gelirinin yuzde 20sini paylasiyor. bu pahalilikla zaten durum daha da berbatlasacaktir. kaliteli yerli uretimle hem calisanin kazanci arttirilmali hem de fiyatlar dusurulmeli. boylece canli bir ekonomiye de sahip olunacagindan isler kolaylasacaktir. bunun yanısıra tabii ki patronların da kar paylarından fedakarlık etmesi gerekiyor. en basitinden bir müteahit ortalama bir daireden en az 200 bin tl kar yapıyorken yanında çalıştırdığı ortalama bir iş yapan çalışana yıllık 24 bin tl verirse(ki bu yasal olarak vermesi gereken ama bunu bile veren olmuyor) tabii ki toplumda uçurum önlenemez. tamam patronlar yine kazansın ama emek sömürüsüne dönüşen gaddarca bir kazanca gerek yok. bizim yerli üretimle yüksek kazanc sağlayan işletmelere ve bu işletmelerden iyi kazançları olan çalışanlara ihtiyacımız var. hem kendi kazanan hem de çalışanına kazandıran etik değerlere sahip, dürüst ve gelişmiş bilinç düzeyine sahip patronlara ihtiyacımızı zaten söylemiyorum bile ki bu iş hayatının olmazsa olmazıdır. bunu da yoluna koyacak olan hükümettir ama en başından zaten hükümetin bu bahsettiğim etik değerlere sahip çıkması gerekiyor ki piyasayı da işvereni de işçiyi de bu şekilde şekillendirebilsin.
 • çok ciddi pahalılık/alım gücünde düşüş var. bebek ürünlerinden, kuruyemişe kadar.

  ama bir yandan da öğrenilmiş çaresizlik var, herkesin canına tak edemiyor bu sebeple.
 • 80 milyon adam var ülkede nerede tepki verenler, demek ki halk herşeyden memnun.

  bunun başka bir açıklaması varmı ?, soruyorum ? , bence yok, sigaraya zam çıt yok, elektrik doğal gaza zam çıt yok, bunu bilenler durmaz daha devamı gelir.

  ha kullanıp ödemeyiz diye hesap eden var ise bilmem ama bildiğim şey böyle ülke yönetilmez başka şeyler olur.

  herşey güzelmiş gibi şak şak yapan tv ve gazetelerinde belli bir ömrü var, herkes payına düşeni gün gelir alır ne desek boş.
 • dipten gelen sessizlik hakim simdi atmosfere, yuz buluyor da yapiyor adiler. biraz uyansak mi artik canim orta ve alt sinifim?
 • daha dur evlat bunun daha (bkz: suyundan koyma) evresi var.

  çok canlar yanacak çoook.

  allah'ım sen bu devlete, vatana ve halklarına zeval verme ya rabbi! amin.
 • peki bu işin sonu nasıl gelir diye sordurtan zamlardır.

  yani zam yapıyorsunuz ses çıkmıyor ve devam her geçen gün daha fazla zam. peki bu nasıl son bulur?