şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkedeki beton bağımlılığının getirdiği bir sonuç olabilir. park yaparken bile betondan vazgeçilmemesi ve park alanlarının büyük bölümünü betonun kaplaması gerçekten enteresan.

  bir zamanlar çimlere basılmaması konusunda ülkede inanılmaz bir hassasiyet gelişmişti. üst düzey politik konulardan, teröre, insan sağlığından, eğitime neredeyse hiçbir konuda kısa zamanda böylesi içselleştiren ve dikkatle takip edilen bir konuya pek rastlamadım bu ülkede. her çim alanının üzerinde çimlere basmayın uyarı levhası mutlaka yer alırdı. şimdi biraz unutuldu neyse ki ama bu sürecin bilinçaltında tortuları kalmış belli ki. çimleri sadece seyirlik bir alan olarak düşünen yetkililer parklarda beton kullanımını hiç azaltmayı düşünmüyorlar herhalde.

  yeşil alan olsun, insanlar biraz toprak görsün, dokunsun, bassın diye park yapıyorsun en iyi ihtimalle yarısı yine beton kaplı.

  not: internette biraz araştırma yaparsanız %100 betondan oluşan parklarla ilgili haberlere bile rastlayabiliyorsunuz. in beton we trust.
 • (bkz: beton dini)
 • evimin önündeki parkın yüzde yetmişbeşi beton, yüzde yirmibeşi ancak yeşil alan. ınsanlar azcık nefes alabilsin diye yapılan parklarıda betona çeviren bu beton kafalı salakların analarının şeyinede keşke beton dökseydiler...
 • beton millet sakarya şarkısını akıllara getirmiştir. nato kafalıların yönettiği belediyelerin parklarında beklenen sonuç!
  birde bunu yanına konan şu kullanmasını bilmediğimiz iğrenç jimlastik aletleri bu betonu süsler.
 • nedeni merak edilen olay. çim olsa, ağaç olsa sulaması mı zor olur diye yapmıyorlar acaba, ağacın budaması, ilaçlaması, çimini biçmesi var, temizliği var. beton olunca akarı yok kokarı yok temiz iş. mantık bu mu? böyle dümdük mantık yani?
 • sözlük yazarlarına yaranılmanın imkansız olduğunu gösteren başlık.

  ne var adamlar evladiyelik park yapmak istiyor belki. çoluğunu çocuğunu geçtim torunlarına kalsın bu eserler kötü mü?

  (bkz: ekşisözlük hiçbir siki beğenmeme timi)
 • istanbul da ki parklar da yeşil alan miktarı sert zemin miktarından daha fazladır. sert zemin için doğal taşlar maliyet bakımından betona göre çok daha yüksek. parkın yeri,projesi,tasarımı da seçimleri etkiliyor. toprak zemin de yürümek için parklardan çok korular tercih edilmelidir. koşu pistleri içinse farklı malzemeler mevcut bir çok parkta. bir sürü örnek verilebilir bunun için, öyle boş boş fikir yürütmeden önce, araştırmak, deneyimlemek lazım.
 • ülke genelinde üçüncü nesil kentlilerin sayısı bulundukları kentte görece az olduğu için, ülkemizde beton; çamurdan kurtulma yani medeniyet demektir.

  la beton göremeyeceksek, beton yoksa, biz buz gibi temiz havayı, kara keçinin kekikli etini, tertemiz suyu, sarıkızı, ulu kavakları, tatlı meltemi bırakıp neden bu gurbet ellere sürgün olduk? beeetttoooonnnn, dahaaa çokkk betonnn......
 • bir süredir dikkatimi çeken olay.

  türk park anlayışı böyle: her taraf beton yol, kenarlarda da biraz çim. çimin etrafı çevrilmiş kimse basmasın diye.