şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye'nin muz cumhuriyeti olduğunun ispatıdır bu insanlar.

  eğer devlet devlet olsa, mülteci olarak bunları suriye'de şartlar iyileşene kadar ağırlar belli bir bölgede. peki bizim muz cumhuriyeti başbakanı ne yapıyor. ülkenin dört bir tarafına yayıyor bunları. ışıklarda duruyorsun, bir suriyeli çocuk yapışıyor arabanın camına. araba hareket ediyor çocuk camı bırakmıyor. atmye gidiyorsunuz. yanınıza yanaşıyor iki çocuk, arapça bir şeyler söyleyip duruyor.

  hadi bunlar yine neyse, bir de işin hırsızlık, dolandırıcılık boyutu var.

  yakında akp antakya başta olmak üzere bir çok yerde şov yaparsa şaşırmayın. çünkü bu adamlara kimlik de veriliyor. oy kullanırlar seçim de.

  ne de olsa burası muz cumhuriyeti
 • kayıtlı olmayanların kayıtlılardan çok daha fazla olduğu söylenen sığınmacı grubu. bu şekliyle türkiye'ye getirisi ayrıca irdelenmelidir.
 • bunların durumu oldukça kafamı karıştırıyor.

  mülteci desen; şehirde ne işleri var? mülteci kamplarında yaşamaları lazım ama yok adamları sokamıyorlar kamplara.

  su, elektrik, gaz açma kapama işleri için 3 gündür falan ilgili kuruluşlardayım, kendimi buralarda mülteci gibi hissetttim. bir sürü yabancı, ellerinde pasaportlar, ev kiralıyorlar elektrik, su gaz açtırıyorlar. bunlar için tesisatlar yenileniyor, konut olmayan yerlere kontürlü- ön yüklemeli sayaçlar takılıyor.

  iyi, hoş, güzel de okuduğumuz haberler durumun hiç de iyi, hoş olduğunu göstermiyor. mülteci ve ya göçmen bu insanlar bulundukları yerlerde sıkıntı yaratıyor. yasal esnaflık, hamallık, işçilik vs yapanından, yasadışı fahişelik, uyuşturucu satıcılığı vs yapanlarına kadar bulundukları yerlerde huzursuzluk had safhaya çıkmış.

  daha kendi içimizde işsizlik, yasadışı faaliyetleri adam gibi çözemeden bir de bunlar çıktı işin içine.

  bir de geri kabul yasasıyla, bizi üzerimizden avrupaya gidenler- veya bizim üzerimizden avrupaya gittiğini beyan edenleri geri postalama deposu olduk.

  yani avrupa mülteci, kaçak konusunda kendi adına çözümü bunları bize postalamakla bulmuş. peki bizimkiler ne yapıyor? kocaman bir hiç. mültecileri bile kamplarda tutamıyorlar...
 • devletimizin plansızca hamlelerinin en somut delili en acı sonucudur bu suriyeliler. her geçen gün yollarda daha da telef olup, çırpınıp durdukları belirsizliğin içinde kendilerine birer umut ışığı arıyorlar. henüz bir gelecekleri olmayan şimdilik olmayan, kayıp nesil bunlar. devletlerin filler misali tepişirken ezdikleri çimlerden milyonlarcası sadece. gün gelip de ülkelerine dönebilirlerse şayet, bugünleri nasıl anacaklar merak etmekteyim.
 • bazı günler eve dönerken görüyorum suriyeli çocukları. birbirlerine taş atarak güle eğlene oyun oynuyorlar. açlar, açıktalar, satılıyorlar, kiralanıyorlar, sömürülüyorlar.

  unutmayalım gençler. bu çocuklar büyüyecek. bakalım o zaman bu çocuklar taşları nereye, kime atacak?
 • bunlardan birazı daha ülkeye giriş yaparsa suriyedeki türkler olarak hayatımıza devam etcez gibi.

  savaş naralarının atıldığı ilk zamanlarda verdiler coşkuyu millet suriyeliye üzülmekten heder oldu. kendini adayanlar mı dersin evinde barındıran mı dersin. sonra ne oldu? götlerinde patladı.

  çoğunuzun dünyadan haberi yok. ne bok olursa olsun yansımıyor basına,yasak lan. herhangi bir suç işlediklerinde sakın kayıtlara geçirmeyin diye yazı gitmiş savcısına polisine. lan ev kiraları tavan yaptı, iş yerleri bunlardan dolu,mafyalaşmaya da başladılar ooh! mis. fuhuş sektörünün mına koydular,tekel olma yolunda ilerliyor pezevenkler,bizim pezevenkler bile isyanda. gasp, uyuşturucu , soygun ne ararsan bunlarda. adam kesip sınırdan kaçıyor gerizekalı, sanki kaçmasa bir bok olacakmış gibi. polise soruyoruz,
  abi diyoruz bu ibnelere ne yapcaz diye?
  - lan biz dokunamayız olum anla diyor. siz yamuk yapanı gördünüzmü dalın ağız göz kırın, yeterki öldürmeyin. biz gelmeden uzayın yeter.
  oldu habibi, işim yok sinek avlar gibi pezevenk kovalıycam bu saatten sonra.

  haberi olmayanlara özet geçiyorum, inanıp inanmamak size kalmış.

  - bunlara yurtdışındaki birçok kuruluştan elden ödemeler, gıda ve sağlık yardımları bizzat evlerine kadar yapılıyor.
  - ülkemiz tarafından maddi yardım,kalacak yer ve gıda temini.
  - devlet ve araştırma hastanelerinde tc vatandaşından önce sıra alıp, tedavi oluyorlar. (bu tedaviye estetik ve zayıflama ameliyatları dahil )
  - el kremine kadar eczanede bulabilecekleri her şey devlet tarafından karşılanıyor.
  - karıştıkları birçok suç görmezden geliniyor. ( sınırdışı edilmek diye bir şey sınır olmadığından yok )
  - benim şehrimde yaşayanların birçoğu iş yeri sahibi. veee evet tabii ki vergi falan ödemiyorlar. kayıt kuyut yok, zaten soran da yok.
  - hepsi olmasa da birçoğu ahlak ve saygı kavramlarından tamamen yoksunlar.

  uzun lafın kısası kurtarın bunlardan bizi.
 • sokmasını çok iyi bilen, çıkarmasını düşünmeyen devlet büyüklerinin ayıplarıdır. yardım edelim de bizi de sikme devlet.
 • almanya'daki türkler gibi olacaktır.. e burası almanya, biz de alman olmadığımıza göre zamanla kötü sonuçlar doğuracak olan hükümet hareketidir.. hayır adamlar ölümden kaçıyorlar alma demiyorum ama insan gibi al, insanlık için al, kirli hesaplar yapma..