*

şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: türkiye nüfus ve sağlık araştırması) (bkz: tnsa) ya göre ortaya çıkan sonuç.

türkiye toplam doğurganlık hızı 2.3 iken suriyelilerin doğurganlık hızı 5.3 olarak açıklanmış.

link

link 2

edit: anlamı şu. her bir suriyeli kadın başına 5.3 çocuk düşüyor. türkiye'de kadın başına çocuk sayısı 2.1'den (2014) 2.3'e (2018) çıkmış.

edit: ya siz nasıl acımasız insanlarsınız. nefret söylemini bir kenara bırakın artık.
  • tek sorumlusu rezil bir dış politika yürüten siyasilerdir.
  • köpekleri geçmişler bravo!
  • real madrid ve barcelonanın efsane kadrolarının maç başı gol ortalaması mübarek.
  • çoğalmasınlar demiyorum, çoğalsınlar ama biraz da bulundukları ülkeye adapte olmaya çalışsınlar, kendilerini geliştirmek için çabalasınlar. gideceklerine dair umudum kalmadı, bari en az zararla kurtaralım diyorum.

tanım: gelecekte ülkenin başına dert açabilecek durum.
  • 20 yıla kalmaz azınlık olarak yaşarız kendi yurdumuzda
  • boş beleş pislikler vakit geçirmek için sevişerek yabani hayvanlar gibi ürüyorlar. başka yapacak işleri yok ne yapsın çomarlar.
  • çiçekli bitkiler de çok büyük stres altında kaldıklarında tüm güçlerini çiçeklenmeye ayırır. solmadan önce yaprağı dahi yokken çiçek açmalarının sebebi budur.

artık bitki kadar gelişebilmişler mi dersiniz yoksa doğanın kanunu mu dersiniz size kalmış.
  • öyle bir yorum yazmış ki üstteki yazar okurken utandım. suriyelilerden daha mı az zararlı boyle insanlar diye düşünmeden edemiyor insan.
  • bilinçaltı kodlarımız insana "hayatta kal ve bir sonraki nesli oluştur, çoğal, üre" talimatı verir. insan özellikle zor şartlar altında bunu içgüdüsel olarak yapar. hadi psikolojiden hiç anlamıyorsunuz, tamam, ama nasıl bu kadar pis konuşabiliyorsunuz insanlar hakkında, işte ben de onu anlamıyorum. bu ülkedeki yanlış suriye politikası ve sonuçları herkesin kabul ettiği bir gerçek, ama bunu kabul etmem onaylamamam bana "o kapkara lağım benzeri arap amcık" gibi tabirler kullandırmıyor. size göre ılık götlü duyar kasan oluyorum, ama bana göre sadece "insan"ım.

edit: bir çok can sıkıcı entry okudum da, şunu nasıl niteleyeceğimi bilemedim:

"bilinç altı kodundan bahsedip ürene artar diyenlere itafen; hayvanlar aleminde besin-alan sıkıntısı varsa üreme stresi başlar. canlılar sadece koşullar iyi şartlardayken çılgınca ürer. orda da doğa tepkisini koyar bknz; taşıma kapasitesi."

hayır neresinden başlasam...yazım yanlışlarını geçiyorum, hayvanlar alemi? ve sonra canlılar. insanı canlı sınıfına koymuş, hayvanı koymamış. psikolojiyi falan geçtim, biyoloji de yok. bir şeyler işte...

neyse; meraklısı için bir film önerelim buradan (bkz: skammen). eski bir film, ama ufuk açar.