şükela:  tümü | bugün
 • akp nin paratoner görevi yapması eskiden cumadan sonra amerika israil bayrağı yakan amcalarımız nerde üstünde banka ismi yazan oturaklara oturmayın diyen hocalar
 • türkiye'de milyonlarca kişi geçim derdinde, akşam evlerine ekmek götürme derdinde ve gırtlaklarına kadar borca batmış durumda. bu insanlar ağızlarının tadında değil ağızlarına ekmek sokma derdindeler. bu insanlar farkındalar ki bir şeylere tepki göstermek mesai saatleri içinde olacak iş değil aksi halde işsiz kalabilirler veya o günün yevmiyesini kaybedebilirler. türkiye'deki tepkisizliğin temel nedeni budur.
 • (bkz: anne terliği)
 • (bkz: favela sendromu)

  bu olsa gerek.
 • güce ve güçlüye itaat kültürünün olması.
 • (bkz: sorumluluk)
 • (bkz: biat kültürü)
  "biat kültürü geri döndü... elimizde kalanı koruyabilsek bari!" leyla erbil
 • "ekmeğimden olurum" korkusu.
 • bunun gerekçeleri o kadar çok ki. küçüklükten itibaren ilk aileden, daha sonra okuldan aldığımız eğitim, çevre, akrabalar, devlet diye liste uzar gider.
  ilk başta ailede tepki göstermemeyi öğretirler bu toplumda, sus, konuşma, yaramazlık yapma, babana itiraz etme derler. hiç bir zaman senin fikrin sorulmaz.

  ardından okul hayatı başlar. ezberci eğitim modeli, öğretmene itiraz etme, ne derse doğrudur, eti senin kemiği benim, sen bilmezsin, cahilsin diye ailede başlayan baskı sürdürülür. insanın tüm yaratıcılığı kaybolur.

  iş hayatı, sosyal çevre aynı baskıları devam ettirir. bu kadar çabadan sonra hiç bir birey hiç bir konuda tepki gösteremez, kaderine razı hale getirilir. bu tip insanların oluşturduğu toplumlar kolay yönlendirilir. sırtına binilir. yedikleri lokmalar ağızlarından alınabilir. ucuz iş gücüdür. ucuz hayattır. görevini yerine getirince yenileri aynı görevleri sürdürmeye devam edebilirler.

  bu ülkede bunun için yaratıcı fikirler ortaya çıkmaz. yeni buluşlar yapılmaz. teknolojik atılımlar yapılmaz. dünya, insanlık nereye giderse gitsin biz olduğumuz yerde sayarız.

  sürü içinde koyun olmak gereklidir. sürüden ayrılırsanız toplum, aileniz, sosyal çevreniz sizi dışlar.

  siz siz olun bence sürüden ayrılın. çoğunluğun ne yaptığı, ne istediği, nereye gittiği, ne düşündüğü vb.sizi ilgilendirmesin. kendi doğrularınız ve değer yargılarınız ile yaşayın.
 • haziran direnişinde milyonlar sokağa dökülmüş, tapeler o bu ortalıkta uçuşmuş bunca olaydan sonra halen bu iktidar seçimlerde sarsılmamışsa, tabi ki insanlar da bir karamsarlık olacak, tepkisiz değiliz çok öfkeliyiz ama artık tepki vermekten yorulduk, sırtımıza kene gibi yapışmış bu lanetten bazen kurtulmak için derin bir uykuya dalmak gerekebilir, fırtınadan önceki sessizlik gibi toplumda nasıl haziran direnişi öncesi bir fay hattı gibi gerildiyse şimdi de öyle bekliyor, kimin neyin toplumun bir kesiminin ne olduğuunu biliyor, gün gelecek işler değişecek eminim bundan, biz haklarımız için hiç savaşmamış bir toplumuz, daha şimdi anladık bu yetersiz hakların ne kadar kıymetli ve geliştirilmesi gerektiğini, asıl hakları kazanmak için savaş şimdi başlıyor.