şükela:  tümü | bugün
 • türkiye'de ün yapmış insanların çoğunluğu için geçerli önermedir.

  mesela televizyonlara bakıyorsun; gözyaşı döküp rol kestiğini zanneden kadınlarla ve jön ayaklarında gezen adamlarla dolu. bir tek ilerleme yok. her sene aynı nane. bıyıklı kasıntı tiplerle, zırlak kadınların dramatik dizileri ile hiç değişmeyen geyikleriyle aile tipi komedi dizileri... böyle böyle dünyanın parasını kazanıyorlar. ee sadece televizyon mu? değil tabii. ama insan nereden başlayacağını bilemiyor. çoğu vasat ve vasıfsız tipler meşhur olmuş memlekette. zaten öyle olmasa, abdulkadir rami'ye ya da unkapanı'na gidelim gibi abuk durumlar olmazdı.

  avrupa'da, amerika'da da böyle adamlar yok mu? tabii ki var. medya maymunu sıfatlı bir sürü medyatik onların da televizyonlarında ya da ülke gündemlerinde de var. ama onlarda ilerlemeyi teşvik eden, farklı işler de ortaya koyan, marjinal bir zümre de var.

  ayrıca bu twitter denilen zamazingo bize gösterdi ki bu bazı ünlülerimizin kafa yapıları da çağ dışı. harbiden toplumun aynası oldukları boşuna söylenmiyor. entelektüel geçinen tipler bile yaptıkları işi üzerine bir kıyafet gibi giymiş adeta. bazen bu sanatçı kimliğini takınıyor, bazen ise vazgeçiyor bundan. derin ve samimi düşünce sıfır. yani göründüğü gibi de değiller.

  bunlar var ya, bu sezon nasıl iş yaparız, nereden para gelir bize diye esnaf mantığıyla çalışıyorlar. yani ben bir şey katayım; bir taş üstüne de ben taş koyayım gibi bir dertleri hiç yok. bizim değirmen dönsün de ne olursa olsun diye düşünüyorlar. harbiden türkiye'de çok basit ve vasat tipler çok paralar kazandılar hiçbir şey kazandırmadan ve bu durum devam ediyor hala.
 • vasat ülkenin vasat ünlü tipleridir. biz zaten ülkecek vasatız arkadaşım. yüzyıllık cumhuriyet tarihimizde ve şu an olsun dünya kültürüne hiçbir katkımız yok. ne müzik, ne spor,, ne bilim, ne teknoloji. ama din konusunda dünyada bire gelliriz inşallah.
 • bi cem adrian'ı bi leyla the band'ı vb. bir sürü sesini değiştirip söyleyen şarkıcıları gördükten sonra +1'le katıldığım önerme.
 • çok doğru, yerinde ve haklı bir tespit. bbg melih, bbg eray, bilmem neci cevdet, bilmem ne halt hüsnü, behlül hepsi ünlü. hadi bunlar dönemsel ünlüler diyelim acun ılıcalı'ya ne demeli. program ithalatçısı.
 • arda turan...

  adamda muhasebe bürosu ofisboyu tipi var ama ünlü işte..
 • bu gece bir kez daha doğruluğunu kanıtlayan tespit. (bkz: okan bayülgen) bir örnek verdim işte, bu liste uzar gider böyle. sporcular, hakkını veren tiyatrocular, müzisyenler tabi var, ama onların da ne kadar ünlü olduğu tartışılır. vasat bir kitlenin şişirdiği vasat insancıklara da, onlara da ünlü denmesi hakaret olurdu zaten.
 • (bkz: acun ılıcalı)
  (bkz: hülya avşar)
  (bkz: demet akalın)
  (bkz: mustafa ceceli)
  (bkz: serenay sarıkaya)
  (bkz: serdar ortaç)
  (bkz: 3 adam)
  (bkz: fatih terim)
  (bkz: kerimcan durmaz)
  (bkz: aleyna tilki)

  liste uzar da gider. youtube ünlüleri ise bir başka durum. milyonların takip ettiği bu isimlerin bazılarının ünlerine anlam veremiyorum, bazılarının ünlü yani "örnek" olmasını dramatik görüyorum.
 • bir turk atasozu der ki "oyle gote boyle yarrak".
  toplumun vasatina uygun unlu tiplemeleri, tam olmasi gerektigi gibi.
 • şimdi aklıma gelen ve doğruluğu gün be gün kanıtlanan önerme.

  ünlüden kasıt burada nedir? "ünlü" kişi yaptığı eylemlerden dolayı büyük bir kitle tarafından tanınan insan veya insanlardır. bu insanın iyi, kötü, güzel, çirkin vb gibi sıfatları, eğer kişi tanınıyorsa ünlü olduğu gerçeğini değiştirmez, olsa olsa sadece ne ile ünlü olduğu hakkında fikir verir.

  ünlülerin asla ve asla iyi, şerefli, kahraman vb. gibi sıfatları taşımasına gerek yoktur. o kişi yaptığı şeyleri yapmaya devam ettikçe ünlü olacaktır. ancak her insan gibi bu varlıkların da ahlaklı olması istenir. ahlak burada asla normlara yaklaşmalı demek değildir. kişi eğer belirli bir yaşam çizgisi üzerinde ısrar ediyor ve söylemleri ile eylemleri bir paralellik gösteriyor ise o kişi ahlaklıdır. ancak ülkemizde bulunan "ünlü" insanlar, çoğunlukla, söylemleri devre göre değişen, ve bu söylemleri eylemleri ile asla paralellik göstermeyen bireylerden oluşmakta.

  sırada yapmamız gereken şey vasat insan sanırım. vasat insanı hayvandan ayıran tek özelliği fizyolojik olarak insana benzemesi ve "belki" biraz daha üst bir algı kapasitesine sahip olmasıdır. daha fazlası değil. çevresini düşünceleri ve eylemleri ile değiştiremeyen, fikirlerini kelimeler veya diğer başka şiddet içermeyen eylemlerle savunamayan ve dünya hakkında bir merakı olmayan, bununla gurur duyan insanlar topluca vasat insanlar grubuna yallahlanırlar. "çevresini düşünceleri ve eylemleri ile değiştiremeyen" insanlar, kendilerinden güçlülerin laflarına sadece baş sallayıp, kendilerinden de güçsüzlerin acı çekmesine neden oluyorlarsa, o insanlar hakkında ahlaksız olduklarından başka bir şey söylenemez. vasat insan ahlaksızdır çünkü. sahip olduğu nimetler ile kendisinde biriken, birikmesi potansiyele ulaşamamış, ulaşmış gibi gözükmeye efor sarf eder. bu eforu da kendisini geliştirerek değil, kısa yoldan iktidar sahipleri ile yatıp kalkarak yaparlar.

  (bkz: türkiye'deki asgari ücret ne yazık ki çok fazla)

  şimdi yukarıdaki lafı diyen bir ünlü, bu konuda en az 1000 adet başka hata varken, türkiye vatandaşlarının aldığı asgari ücreti fazla bulmuştur. neden 1000 tane yanlış olduğunu yazacak değilim, aklı olan düşünür zaten. ancak kendisini ünlü, kendisini entelektüel, kendisini vasat üstü tanımlayan bir insan bu lafı edemez. etmemeli değil, edemez. bir gün a söyleminde bulunup, ertesi gün a'nın neden yanlış olduğu hakkında hesap vermeden b'yi tutamaz. bizim ünlülerimiz de ben yaptım oldu modunda takıldığı ve halkımız bu insanların altında çimenler misali ezdiği sürece bu vasat ünlüler çoğalmaya devam edecekler.

  çünkü bu insanlar dediklerini düşünmüyorlar. diyorlar ve demiş oluyorlar. mehmet abi de diyor, demiş oluyor. vasat.
 • en iyiyi ya da çok iyiyi yapmak gibi bir kaygının olmadığı, aksine para hırsıyla 'iş' yapılan bir ülkede çok da şaşırmadığım durum.