• yoktur. yaya geçidinin mantığı eğer karşıdan karşıya geçmek isteyen yaya varsa motorlu taşıtların durarak yayaya yol vermesinden ibaret. bu bir mecburiyet tabi, sürücünün kendi kararına kalan birşey değil. ben bu yaya geçidi denen kavramı yıllar önce sanırım ilkokul veya ortaokulda falan öğrendim ama yıllar sonra avrupa ülkelerinde kendileriyle karşılaştım. türkiye'de yaya geçidine uymamak cezasız kaldığı için uygulamada kullanılmıyor. hani cezası falan var diye biliyorum ama en iyi kanun bile uygulanmazsa en kötü kanundur cümlesini hakikate kavuşturan bir durum olarak açıklanabilecek bir uygulaması var.
    konuyla ilgili:

http://webtv.hurriyet.com.tr/…hepimizin-ofkesi.aspx
  • yaya olarak gördüğünde "dikkatli ol", şöför olarak gördüğünde "gaza bas" anlamı çıkarmak. ben tabii ki yol veriyorum canım.

edit: tabii ki
  • sürücülerin üstüne park etmesi yada yaya geçidini bir nevi yayaya çarpıp ne kadar uzağa gideceğini görmek için kullandıkları bir start noktasıdır.

(bkz: fatality)
  • süsten başka bir şey değildir.
  • işporta tezgahı. oyuncakçısından, ayakkabıcısına, pijamacısından, kitapçısına kadar geniş bir yelpazede ürün ve hizmet sunan dev bir tezgah. arada karşıdan karşıya geçen de oluyor.
  • yoktur.

fakat yayaların çoğu da yaya geçidi olmayan yerden, 50 metre ötede üst geçit olan yerden yola atladığı için, tencere kapak ilişkisi mevcuttur.

(bkz: masum değiliz hiç birimiz)
  • türkiye'de ''kasis üstü yaya geçidi'' yapılarak işlevsel olan bir uygulamadır.
  • pek çok türkiyeli için direksiyonda iken başka yaya iken başka olan bi şeydir.

- öküzler için değişkendir.
  • hiç bir işlevi yoktur. sürücü kurslarında işlevi öğretilir. ehliyet sınavında soru olarak çıkabilir. ama ülkem sürücüleri tarafından pratikte umursanmayan bir trafik kuralıdır. gelişmiş bir ülke olmadığımızın ayrıca en belirgin göstergelerinden birisidir.
  • zeka testi olarak kullanılmaktadır.
hesabın var mı? giriş yap