şükela:  tümü | bugün soru sor
131 entry daha
 • gogol, turgenyev ve bulgakov da çıkmamıştır. türk edebiyatının büyük bir sorunudur.
 • başka ülkelerde oğuz atay çıkmaması kadar kötü değildir.
 • (bkz: yaşar kemal)
 • sabahattin ali
  ömrünün en verimli çağında aşağılık bir vandal tarafından öldürülmeseydi, elbette şimdi başka eserlerini konuşuyor olacaktık.
 • aslında ülkemizin neden hep eksik hissettirdiğinin de cevabını barındıran yoksunluk.

  alman ekolü, alman filozofların yapıtlarından doğmuştur.
  fransız devrimi, fransız edebiyatı sayesinde olmuştur.
  ingiliz anayasal monarşisi, yine ortaçağ ve yakın çağdaki ingiliz edebiyatının (john milton, shakespeare, geoffrey chaucer, francis bacon) ürünüdür.
  rus ekim devrimi, rus edebiyatını temel alır.

  2. meşrutiyet osmanlının fransız eserlerini kopya eden edebiyatından (kopya da olsa) doğmuştur.

  fakat cumhuriyet atatürk tarafından gökten zembille indirilmiştir, o dönem (14 ten 23 e kadar olan süre) devlet de millet de fetret devri içerisindeydi. edebiyatın katkısı olduğunu söyleyemeyiz. bu yüzden sindirilememiş bir devrim ve bu değerli olguyu kabullenemeyen bir toplum var. bu kabulsüzlük 21.yy'ın liyakattan yoksun "ez money" düsturuna tabi olunduğu için toplum nezdinde edebiyata aksediyor ve onu besleyecek ortamın bastırılmasına neden oluyor. beslenemeyen edebiyat da toplumu ileri taşıyacak yapıtlar ortaya koyamıyor. çözümü de olmayan bir durum. şu saatten sonra ne çıkarca çıksın, ne ortaya konursa konsun, toplum ortaya konan o eseri kabul edecek seviyede olmadığından yitip gidecek. şu devirde, 19.yy osmanlı edebiyatındaki gibi bir emeklemenin de söz konusu olamayacağı malumunuz. o sebeple gg ez. benzin dök yak yani.

  osmanlıda kanser devlet çınarının içini oyuyordu. fakat halk devletten soyutlandığı için o kansere henüz bulaşmamıştı.

  demokrasiyle birlikte halk kansere elini bulamış oldu. ağaçla birlikte halk da çürüyor.

  (bkz: yapacak bir şey yok)
 • 19. yüzyıl osmanlı/türk toplumunun koşulları, aynı dönemdeki rus toplumundan çok farklı olduğu için, söz konusu yazarların türk edebiyatında bir benzeri ya da karşılığı da bulunmamaktadır.
 • rusya'dan bir yunus emre çıkmamasıyla benzerlik gösterir.
 • bizim turklerin amaci unlu olmak zengin olmak isini iyi yapmak degil, odul almak icin ulkesini kotuleyen bir insandan nasil bir tolstoy ciksin.
 • islam coğrafyasında edebi tür olarak romanın gelişmesi oldukça zordur. misal; rusya'da edebi tür olarak roman öne çıkarken, anadolu coğrafyasında ise şiir öne çıkmaktadır.

  bu konunun neden-sonuç ilişkisi iyi irdelenmelidir. meselenin geri kalmışlıkla bir ilgisi yok.
56 entry daha