şükela:  tümü | bugün
 • dağların denize paralel uzanmasıdır.
 • çocukluktan itibaren yaratıcılığın katledilmesi.

  (bkz: icat çıkarma başımıza)
  (bkz: eski köye yeni adet getirmek)
  (bkz: böyle gelmiş böyle gider)

  özetle (bkz: muhafazakarlık)
 • nominal değerlere göre amerikan ekonomisinin türk ekonomisinin 20 katı olması ile alakalı olabilir. kaba varsayımla, türk elektronik ürünler pazarının 10% sini yöneten bir şirketle amerikan elektronik ürünler piyasasının 0.5%sini yöneten şirketin büyüklüğü aynı. tüm ülkede sadece senin marketin olsa yine wal-mart olamıyosun sonuç olarak.

  united states 15,094,025 (2010)

  turkey 734,364 (2010)
 • çıkmış olanları sömürmenin daha kolay ve zahmetsiz olmasından dolayı.
  birde garajda kurulan şirketler durumu var.. garaj yok garaj olsa..
 • buna en büyük neden türk insanının hayalcilikten hoşlanmaması ve bu tarz insanları saçma olarak değerlendirmesidir.
  misal 40 yıl önce bir türk mucit "daktiloyu televizyona bağlayacam, elektrikli mektup yollayacam" dese gülerlerdi..orada "oyun oynanacak"dese dalga geçer sanayiye çırak olarak yollardı. hele "elektrilli kitap" yapmaya kalksa muhtemelen akıl hastanesine yatırırlardı.
  çok ilginç bir milletiz. saatlerce futbol konuşan delileri saçma bulmuyor hatta kimine "hocam" diyoruz, ama birisi çikita muz diye şarkı yapınca saçmalığa bak diye gülmekten yerlere yatıyoruz!
 • eğitim sisteminin yaratıcılığı sömürmesi ve genelde iş sahiplerinin vizyonunun işini kaliteli yapmak yerine ufak hesaplar peşinde koşmak olması.
 • götümü devlete vereyim, aman dayayayım, yetsin mantığı olduğu ve bu mantıkla yeni nesiller yetiştirilmesidir. tabi ki ezbere dayanan eğitimin de çok büyük etkisi var bu konuda. bu ikisi birleştiğinde de tamamen ortadan kalkıyor bütün ihtimaller.

  neymiş efendim, memur ol, sabit maaşın olsun, çalışma saatlerin belli olsun, tatilin olsun, birkaç sene sonra orada biriyle tanışır evlenirsin, iki çocuk yaparsın, onları da aynı mantıkla yetiştirirsinmiş.

  siktirin gidin lütfen. kullandığımız, yaptığımız tek bir şey bile bizim değilken hala bu mantıkla ilerliyorsunuz. hiç kimsenin umurunda değil, hiç kimse farkında değil veya farkına varmak istemiyor. yazıkç
hesabın var mı? giriş yap