şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'de yazılım dışındaki sektörlerde büyük firma çıkmamasının nedeni olarak hammadde yetersizliği, üretim altyapısının eksikliği gibi faktörler sayılabilecekken yazılım konusunda bu tür altyapılara ihtiyaç olmamasına rağmen
    neden hala bir yandex, bir sap çıkmıyor merak ediyorum. bakın google, microsoft falan demiyorum, bir çok ülke marka firmalar çıkarmaya başladı. clash of clans oyununu çıkaran supercell bile finlandiya'ya yılda milyarlarca dolar kazandırıyor.

hal böyleyken her sene öss/lgs sınav birincilerinin yıllardır bilgisayar mühendisliği seçmelerine rağmen henüz elle tutulur bir firma olmamasının tek nedeninin türkiye'deki evlerin garajlı olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. sonuçta 3+1 evlerin salonlarındaki aynalı konsolların üzerine kurulmuş dantelli bilgisayarlarla büyümüş çocukların ufku ne kadar geniş olabilir ki.
  • ekşi sözlük patronu sedat kapanoğlu'na sorulması gereken soru.
  • zaten çıksa da adı yandaşdex, gösterdiği de sadece kıble nerede olurdu.
  • garanti hackathon
    adam kayırma da olabilir!

edit: bi hekaton yazamadım aq!
  • yazılımcılara asgari ücret teklif edecek bazı orospu çocuklarının hala ve hala bu sektörde barınıyor olması bu nedenlerden biridir.
  • sektöre hakim büyük firmalar ve etrafında toplaşmış taşeronların 'iyi yazılımcı' arayışı yok, büyük firmalardaki hakim makamlarda da çoklukla tanıdıkla, yürü ya kulumla gelmiş niteliksiz insanların bulunmasından mütevellit, patlak projeler ve bu patlak projelere arka çıkan üst taraf sayesinde 'alan memnun, satan memnun' anlayışı hakim. böyle bir ortamda sadece hammallıkla iş bitiren adam aranıyor, yazılım kurallarını hiçe sayan insanlar ödüllendiriliyor haliyle çünkü amaç üretmek değil, ucuza iş yaptırmak, işi projenin ilerideki maliyetine rağmen bitirmekten ibaret.

para sahipleri de paralarını startup firmalara yatırma konusunda oldukça çekinceli, insan kaynakları da kimi nasıl arayacakları konusunda bilgisiz insanlardan olunca, ortaya bir hint-ortadoğu çorbası çıkıyor.
  • yazilim yaratmasi gereken mühendisler ihracat yapiyorum ayagina teknokentlerde kosgeb paralarini emip, erp yazarak para vurmaya calistigindan sürpriz olmayan durum.
    en büyük zevki is cikisi bagli oldugu üniversitenin starbucks'inda frappe icip kiz kesmek olan adamlardan bir whatsapp bir facebook kurmalarini bekleyip de strese sokmayin bizim wanna-be zuckerbergleri.
  • çünkü biz hardware seviyoruz.
  • (bkz: udemy)
  • "..... şey yok artık böyle sistematik bişey yok. abur cubur dolduruyorsun herkes ihtiyacını ordan alıyor ama hiç de karışmıyor, istediğini buluyorsun. bu bilişim fazla kafa yorarsan sıyırırsın, kullanacaksın nimetlerinden kullanıp, yararlanıp işini göreceksin kafayı taktın mı o zaman işin kötü , çok fazla hikmetine fazla şeyapmamak lazım." diyen bir başbakana sahip ülkemin elinden bir şey gelememesindendir. sorun türkiyede değil.