şükela:  tümü | bugün
  • istanbul'daki koronavirüs hastası yemenli ahmet tahir'in ulusal bir yemen televizyonuna skype aracılığıyla bağlanıp süreci anlatması durumu.

türkiye'de öğrenci olan tahir, hangi hastanede ve kaç yaşında olduğuyla ilgili bilgi vermedi ama şunları söyledi;

“14 mart’ta hastalandım ve 20 mart‘ta artık semptomlarım dayanılmaz bir hal aldı. sonra bu tarihte hastaneye gittim. hastaneye gitmeden önceki hasta olduğum 6 günlük süreçte korona’dan şüphelendim ve kendimi karantinaya aldım. 20 mart’ta hastaneye gittiğimde teşhisi koydular ve 26 mart’a kadar ki yaklaşık bir haftalık süreçte 20-25 serum aldım.

hastaneye geldiğimde türkiye sağlık bakanlığından coronavirüs testinin sonucu gelene kadar tedaviye başlanmadı. sadece karantina da kaldım. hastane, sonucun pozitif olduğunu gördükten sonra tedaviye başladı. doktorlarımdan antibiyotik ağırlıklı ilaçların sağlık bakanlığınca benim adıma özel gönderildiğini öğrendim. galiba her hasta için özel ilaç gönderiliyormuş.

sonuçta ben bir doktor değilim. hangi ilaçları kullandığımı, nasıl bir tedavi uygulandığını tam olarak bilemiyorum. ama şu anda iyileşme sürecindeyim ve ilk geldiğim günden kat be kat daha iyi hissediyorum.”

ilk defa türkiye'de tedavi gören bir koronavirüs hastasından süreci dinleyince sizinle de paylaşayım istedim. genel olarak konuşmanın özetini geçtim tamamını tek tek tercüme etmemin bir mantığı olmadığını düşündüm.

video linki

edit: link yenilendi.