şükela:  tümü | bugün
  • son 2 aydır 13 arkadaşımın da içinde olduğunu duyduğum topluluk. hatta biraz önce bir başkasının daha gideceğini öğrenince bu sayı 14 oldu. memleketten gezi olayları olmadan 3-4 ay önce yüksek lisans için ayrılmıştım. sonrasında baya nane döndü, anlıyorum. ama internette dönen demotivasyon dışında her gün insanlar hayatlarında kötü bir şeylerle mi karşılaşıyor? çünkü bu giden listesinde en apolitik arkadaşlarım bile var. yoksa bizim metrobüs sırasında çıldırıp "ben almanya'ya gidiyorum ya!" diyip almanya'ya yerleşen arkadaşın durumu mu söz konusu?

edit: kirilganmelek güruh kelimesi konusunda beni aydınlatmıştır. malesef başlığı böyle açtım ve şimdi değiştiremiyorum. yanlış anlaşılmak istemem, özür dilerim.

edit 2: bu başlıkta daha çok türkiye'den siktir olup gitmek entrysinin neticelerini konuşalım istedim. orada gitme fikri tartışılıyor, burada ise gitmek üzere olan ve gidenlerin sayıları. yoksa aramaya biz de inanıyoruz, sakin olunuz.
  • gitmeyip de ne yapsın anlamıyorum ki, her gün sokağa çıkarken acaba başıma bi iş gelecek mi korkusu taşıyan, devlete adalete askere polise güveni kalmamış adam gitmekten başka ne yapabilir? bir çoğumuz burdan gitmek istiyor ama henüz başaramıyor değil miyiz? bir tür özgür olma, rahat yaşama yolu oldu buraları bırakıp gitmek. mesela bugün hdp haydi sokağa çağrısı yaptığı için ben kadıköy'e taksime gidemedim, evden çıkamadım e o zaman da keşke türkiye'den gitmek üzere olsam diyorum işte.
  • sevgilimle beraber içinde bulunduğumuz güruhtur. asıl hedeflediğimiz ülke olmazsa, farklı ülke planlarımız da var. yeter ki siktir olup gidelim bu kabuslar ülkesinden.

edit: güruh kelimesinin tdk açılımını öğrenmiş bulunduk. sağolsun sözlük. bu sebeple, entryde bulunan tüm güruh kelimelerini grupla değiştiriniz.
  • benim de eninde sonunda yapacağım eylem, ya kanada ya da avrupanın iskandinavya gibi kuzey ve soğuk yerlerine gitmek istiyorum aslında. hollanda da olabilir orası da ilginç bir yer.

hayata bir kez geliyorsunuz ve bu zamanınızı katı ideolojik görüşünü benimsemediğiniz insanlar tarafından demokratik olmayan bir sistemde her an yeni bir olay olabilir stresiyle yaşamaktansa belirli bir düzende ve huzurda yaşamak istemenizi kimse yadırgayamaz. siyasi savaşçı olmayı seçebilir ya da olmamayı de seçebilirsiniz. ülkenin geleceği zaten belirsiz, böyle bir eğitim sisteminde çocuğum da olsun da burada büyüteyim istemem. bunun yanında adam kayırmalar, kadrolaşmalar, hukuksuzluklar, düzensizlikler diz boyu. kimsenin yarınının ne olduğunu bilmediği ve hep sizi onlardan olmadığınız sürece eleştirip, yerin dibine sokup yargılayacak ve önünüze mümkün olan her engeli çıkartacak olan bir sistem. niye uğraşmak zorunda olasınız ki? gitmek isteyen birini yargılama hakkımız hiç de yok.
  • gittiklerinde türkiyenin ortalama iq'sunda bir ilerleme olacağı garantidir.

havalara bak hepiniz bilim adamısınız zaten, ne icatlar ne buluşlar yaptınız da kıymetinizi bilemedik. aman gitmeyin nolur çok üzülürüz. asdfg.
  • kesinlikle düşündürücüdür.
    aynı zamanda yakınlarınızın yapacağını düşündüğünüzde üzücüdür de.
  • bazılarının insanları iqsuz olarak niteleyerek ad hominem yapmaktan acayip zevk aldığı durumdur.
  • (bkz: count me in)
  • gittiklerinde türkiyenin ortalama iq'sunda bir gerileme olacağı garantidir.
    yabancı bir lisede okuyorum ve yurtdışına giden sayısı her sene artıyor.
  • gelecek planlarımın en başına oturttuğum için içinde olduğum grup.eninde sonunda gideceğim.

not:bilim adamı veya akademisyen değilim.
    sadece dindar değilim ve bu ülkedeki adaletsizlikten ,mevcut egemenlerin yaptıklarından ,yapacaklarından tiksiniyorum o kadar.