şükela:  tümü | bugün
 • 20 yıl öncesinin komünist çin'i, huawei gibi bir marka ile dünya piyasasını sallıyorsa; bence şapkayı önümüze koyup düşünme zamanı gelmiştir.

  nedir abi olay?
 • huawei olmadı da diyelim ki xiaomi oldu, o da olumlu.* türkiye'de marka bilinci mi var, arge mi var ki dünyaya açılalım. bir beyaz eşyada açıldık, o da (sadece avrupa'da) alt tabakaya hitap ediyor. kalitesiz ve ucuz diye alıyor millet.

  ithal ettiğimiz sığıra, ithal saman alıp besliyoruz. karın tokluğuna yaşıyoruz ülkece. teknolojik alet bizi aşar. *
 • abi hazır var işte parasını verip alıyoruz ne gerek var.
  (nedeni budur)
 • huawei'yi kücümser bir baslik gibi duruyor.

  "türkiye'den apple gibi bir markanın çıkmaması" demekten farki yoktur bunun. hatta huawei belki daha zor cünkü rekabet etmesi gereken samsung, apple gibi firmalar varken bile adamlar böyle sivrilebildi.
 • adamlar çok çalışıyor kamil.

  patron sana 5 dakika fazla mesai verse başlık açıyorsun sözlüğe.
 • yatırımcı elindeki sermayeyi türkiye gibi bir ülkede neden arge'ye yatırıp heba etsin?sermayesi ile dolar alır,doların düştüğü zaman faize yatırır. beleşten para kazanmanın kolay olduğu ortamda neden yatırım yapsın?bir de hukuk ve adaletin olmadığı bir piyasada ''acaba benim yatırıma çökerler mi'' korkusu olduğundan dolayı kimse bu riske girmez.
 • nüfusunun yarısının sığır olduğu bir ülkede,büyükbaş hayvancılığı bitirdi adamlar.
  teknoloji üretip ihraç etmek gibi bir ütopya nereden çıktı anlamış değilim.
 • 25 yıl önce aselsan vardı. adamların başına gelmeyen kalmadı. o döneme göre gayet iyi telefonlar üretiyordu. bir şekilde ayağı kaydırıldı. komplo teorilerini bilmem adı üstünde komplo teorisi ama bir şeyler döndü o dönemler. şimdi de vestelin boktan toplama telefonları var işte. millet zaten tembel arada birileri bir şey yapar onların da ayağı kaydırılır. 50 yıl sonra da bu böyle olacak.

  edit: bahsettiğim telefonlar (bkz: aselsan 1919) ve (bkz: aselsan 1920). (bkz: aselsan 1923)'ü üretemeden sonlandırıldı saçma sapan nedenlerden. ikinci bir (bkz: devrim arabaları) vakası.
 • yanlış bir önermedir. türkiye'den de vestel çıkmıştır. hatta reklamlarında da kenan oynamıştır. belgeselleri çekilmiştir bu markamızın.*lütfen böyle yapmayalım. huawei ne zaman çin'in göbeğine alışveriş merkezi yapar o zaman gelin konuşalım ama şimdi olmaz.*
 • ekşi sözlük'te sebebi görülebilecek neden. türkiye'de sanki başka bir millet yaşıyormuş gibi "çalışmıyorsunuz, herkes faizle kazanıyor, hukuk ve adalet yok o yüzden yatırımcı gelmiyor" vs. siz ne oluyorsunuz o zaman bana bir anlatın. kürtlerin dövlet bize bakmiyir bahanesi gibi türkler de "kimse çalışmıyor, yatırımcı güvenmiyor" bahanesini keşfetmiş. amk zaten senden benden bahsediliyor niye sokaktaki berkecan bir şey yapmıyor diye, bunlar gelmiş evet ya niye yatırım yapmıyor sokaktaki insanlar diyor sanki kendisi başka ülkede yaşıyormuş gibi.

  desenize ekşide, twitterda, instagramda göt büyütüyoruz beynimiz de yok o yüzden diye.