• valla tanıdığım kendiside ekşisözlük yazarı arkadaşım ;ingiltere firmasının birine 1milyon maskeyi ihracat yasaklanmadan önce sağlam bir şekilde yüksek marjlarla satmıştır. şu an giden bedavanın rakamsal toplamından fazla kar etmişlerdir heralde . hala burda maske yok diyen arkadaşlar görüyorum; ülke maske cenneti ; ihracat yasak olmasa ; kendi kullanımımız dışında günde en az 600bin adet sadece cerrahi maske ihracatı olur tanesi 2 dolardan .. ama devlet kendi satmayı veya hibe etmeyi tercih etti, özel sektörün elinden aldı bu gücü.. muhtemelen imaj arttırıp ; virüs dönemi sonrası turizm üzerinden etkili olmak istiyor olabilirler.. maskecilerin de yarısı devlete üretiyor artık.. istesende üreticiden alamıyorsun bırak ihracatı.. bazı üreticiler devlet dışında dışarıya mal veremiyor, fatura da kesemiyor.. sadece maske için değil; gözlük üreticileride var aynı şekilde.. ülkenin uzun vade de facia olmazsa allah korusun; tekstil türevi ve koruyucu ekipman türevi bir eksiği yok.. ventilatör sıkıntı olacaktı; onu da devlet firmaları seferber ederek çözdü görünüyor.. vatandaşa maske verilmemesi sadece lojistik-dağıtım sıkıntısıyla alakalı.. o da çözülecek gibi görünüyor.. boşuna velveleye veriyoruz ortalığı..
  • şov yapmaktan başka bir şey değildir. gerçekten. tek amacı şovdur bu hareketin. başka hiçbir mantıklı açıklaması yoktur.
  • kendi ülkesinde milletten bağış toplayan, maske satışını yasaklayıp maskesiz çıkanı ceza kesmekle tehdit eden bir ülkenin yaptığı yardımdır. bunun sebebi türk insanının cahilliğidir. nasıl olsa kimse ses etmiyor bari avrupa' ya yardım edip prim yapalım diyorlar.
  • türkiye=benim babam. babam da böyle. iş başkası olunca sırf göze girmek için başkaları onun hakkında iyi şeyler düşünsün diye maddi manevi yapmadığı şey yoktur ancak iş bize gelince para yok, tasarruflu olmak lazım, biz bize yeteriz...
  • batmayan güneşi balçıkla sıvamak...
  • maske yollayıp stelinle dönüyorsa uçaklar sorun olmayandır.

yardım ayağına şov yapıyosak maske siparişini hala bekliyorum evdeki ıslak mendille yaptığım maske beni kurtarmayacak gibi.
  • merak ettiğim şey şu ki bizim bir ay yıldızlı al bayrağımız var, onu artık kullanmıyor muyuz türkiye’yi temsil eden yerlerde?

bundan sonra her yerde cb forsunu mu kullanacağız bayrak yerine?
  • sadece mkek'in haftalık tulum üretim kapasitesi bile 100 bine çıkmıştı. tulum vb. kolay ürettiğimiz şeyleri göndermek sorun değil de umarım n95 maske konusunda sıkıntı yaşamayız.
  • vatandaşına hala 5 tane maske dağıtamayan hükümetin londra'ya uçak yollamasıdır. bakın ben istanbul'da henüz 5 adet ücretsiz maske alamadım. londra'ya kutu kutu malzeme gitti. offf. neyse...
  • kendi söküğünü dikemeyen terzi herkesin söküğünü dikmeye çalışıyor.

yardım gönderilmesine karşı değilim, gönderilsin. bunun siyaseti falan yok, insanlığın muzdarip olduğu bir konu sonuçta. ingilizi, almanı, italyanı yok bu işin. ama önce kendi toplumundaki ihtiyaçları gider, kendi toplumunu bir hizaya sok, kendi toplumunda salgını bir kontrol altına al ondan sonra nereye gönderiyorsan gönder. a.b.d gibi bir süper güç bile kendi ihtiyaçlarını bitirmeden hiçbir ülkeye yardım etmezken bizim gibi bir ülkenin şu aşamada yardım göndermesi çok saçma.
hesabın var mı? giriş yap