şükela:  tümü | bugün
  • çok istiyorum ama bir türlü olmuyor. bir insanda şans yoksa siktir olup gitmek bile mümkün olmuyor...

aq mun kanadası vize verseydi ne olurdu?
  • biran önce gidersiniz inşaallah
  • köksüzlüğü de kuşatan çapsızlık
  • vizeden red almamla birlikte beni perişan eden gerçek.
  • eğer vasıfsız bir malsan, mülteci harici gidemezsin. bir insanın istenmediği yere de zorla gitmesi, çok utanç verici bir durum. tabii bunu kaldırabilen arkadaşlar da vardır kişiden kişiye göre değişir.

gitmenin her şeyi güllük gülistanlık yapacağını da düşünmek saçmalık olurdu. özellikle hayatınızdaki her şey türk kültürüne yakınsa, dinlediğiniz şarkılardan tutun yediğiniz yemeğe kadar ve ailenize bağlı biri olmanıza kadar çok fazla zorluk çekebilirsiniz. ben bu ülkeden siktir olup gideceğim çünkü ülkeyi yönetenler benim ideolojime ters diyorsanız, ülkenizdeki değerleri ve siktir olup gitme isteğinizi kıyas yaparak bir karar verin. hemen gaza gelip bu cümleyi söylemek ayrı bir saçmalık.

bileğinizin hakkıyla gitmek için de vasıflı gitmeniz gerekiyor.

avustralya, kanada, amerika gibi ülkeler ulus toplulukları değil. göçmenlerin oluşturduğu ülkeler. eğer vasıflı olarak, prosedürlere uygun bir şekilde gitmek amacınız olursa hem vicdanınız rahat olur hem de size ırkçılık yapan kişilere; gittiğiniz ülkenin tarihini anlatarak, bir göçmen ülkesi olduğunu, ülkenin kendisini aday vatandaş olarak kabul ettiğini, ona ne yarak girdiğini sorabilirsiniz.

neyse efem gidenleri selametle uğurluyoruz, gidemeyenleri de ferasetle ağırlıyoruz.
  • içinde bulunduğum durum. galiba bunu değiştiremeyeceğim.
  • gitsem, gidemem, kalsam, kalamam
    sevsem, sevemem, şaştım bu işe
    hayır mı, şer mi, bilmem ama
    ateşteyim ben ateşte
  • konyalı kadar da çıkamadılar ancak tatava, en azından adam denedi dayağını yedi geldi temiz şekilde..
  • virüs nedeniyle ülke dışına çıkmaya cesaret edemeyenlerin içinde bulunduğu durum.
  • ingilizce konuşulmayan bir yere gitmek için dil koşulu var.
    örnek şanlı almanya'mız.
    ilanların %99'u, almanca şartı koşuyor.
    gitmek için çok kalifiye olmak gerekiyor. kalifiye değilsek niye bizi alsınlar ki?
    türkiye'de eğitim görüp, çalışıp, kalifiye olmak yüz binde birlik dilimde olmak demek.
    onun haricindekiler bu kapanda. gidemiyorum ve canım çok sıkılıyor.