11081 entry daha
  • kanadaya yerlesenler, kanadaliyim diyor iste. hayat guzel ve ilginc. daha once is icin arastirdim kanadayi, bu nedenle yerlesme ve vatandaslik alma kriterlerini az biliyorum. heralde bugun turkiyeden ayrilmayi dusunsem, ilk tercihim kanada olurdu. uzak demeye gerek yok, direk iki noktadan ucus var. zaten direk ucus olan bu iki noktaya yakin yasama ihtimaliniz yuksek. tahminim gelismis ulkeler icinde, en kolay gocmen alan (bu kismi kesin degil) ve en kisa surede vatandaslik veren ulke (bu kismi kesin gibi)
  • şu günlerde suriyeliler için oldukça anlamlı bir eylem.
  • abd, kanada, avustralya gibi göçmenlerin kurduğu ülkelere gidip buraların vatandaşı olanlar kendilerini gayet de normal bir şekilde "amerikalı", "kanadalı" veya "avustralyalı" olarak tanımlayabilirler.

yalnız avrupa ülkeleri için aynısı geçerli değil. istersen almanya'da doğup büyü ve sonrasında 7 sülalene alman pasaportu al, sarı saçlı mavi gözlü bir hans veya helga değilsen seni yine "alman" diye tanımlamazlar mesela.
  • kanada'nın 1 milyon göçmen kabul edeceği haberiyle çoğu kişinin harekete geçeceği eylem.
  • kanada'da hintli ve diğer bilimum dandik ülkeden insanlar adeta kurtarılmış bölgeler oluşturmuş durumdalar. buraların geleceğini pek parlak görmüyorum. benim için pek başka seçenek göremediğimden kanada mantıklı gelmişti ama şu an gördüğüm manzara pek hoş değil. gelen türklerin de önemli bölümü yine çomar olarak adlandırılan kesime mensup, hepsi değil ama ciddi bir çomar populasyonu da buraya geliyor maalesef. bunları da karar alırken hesabınıza katın..

edit: vancouver toronto'ya göre daha iyi, bunu da yazın, ya da toronto gibi olmayan biraz daha öğrenci şehri olan ve daha bütçeye uygun olan london var ontario'da toronto'ya 2 saat, fanshawe college var, düşünebilirsiniz eğitim için. seçenekler çok ama hintlidir, kara kurudur, çomardır, bu tarz insanların az olduğu yerlere mümkünse gidin. yoksa sizi psikolojik olarak olumsuz etkileyebilir. ben okulda gezerken beyaz olduğum için resmen dikkat çekiyorum, bazen hintlilerin kanadalı diye birbirine işaret ettiğini görüyorum, yani düşünün ortamı, cidden hoş değil..
  • başaranlara saygılarımı ilettiğim kurtuluş. ve bir şarkı armağan ediyorum onlara.

gideceğin yere beni de götür. sorana başımın belası dersin. götür de istesen yerlerde yatır...
  • hayatımda iran, afganistan,ırak gibi ülkelere gitmedim. hep batı ülkeleri ve uzakdoğuyu dolaştım. sokakta yürürken kafası sarıklı, şalvarlı adamlar, peçeli çarşaflı kadınlar ve başı örtülü 5-6 yaşında kız çocukları gördüğüm sadece 2 ülke var.
    birisi türkiye diğeri kanada. kanada’ya yerleşmek üzere gidip batılı tipten çok dünyanın 4 yanından gelmiş çöp oğlu çöp en alt seviye göçmenleri görünce arkama bakmadan ülkeyi terkettim. yukarıda arkadaş belirtmiş dedikleri doğrudur. hele ki oraya göçen türklerin de yüzde 90ı kürt ve çomar tipli kekolar olduğu için toronto günlerim aklıma gelince vallahi türkiye en azından iklimiyle daha cazip geliyor.
  • kanada zaten her yil 300 bin civari gocmen aliyor. yukarida "3 yilda 1 milyon gocmen alacaklar" denmis ya, o haber degeri tasimiyor. o zaten her sene olan sey.

her sene kanada'ya 300 bin kisi goc eder, 1-2 sene sonra yarisi geri doner ve bu dongu boyle devam eder.
  • gidenler buyursunlar şu başlığa; (bkz: tr'den gideceklere yardımcı olabilecek yazarlar)
77 entry daha