11416 entry daha
  • yazar olursam ilk bu başlığa yazmak istiyordum ve bekledigim gibi oturumumla yazarlığım hemen hemen aynı günlere denk geldi. ben bu tarz ülkelere ait değilim, insanların hakları özgürlükleri ciddiye alınmalı sadece yandaş olanların değil. şuanda alışma aşamasını atlatmak üzereyim 2 aydır buradayım şansıma geçici bir işte buldum, umarım istediğim gibi düzenli bir işimde olur. türkiyede çok iyi paralar kazandım, yedim içtim gezdim, büyüdüm ve en önemlisi kim olduğumu anladım. ısviçre gibi güzel bir ülkedeyim ve mutluyum içimde huzur var. umarım kendini oraya ait hissetmeyen herkes istediği ülkede gidip yaşar.
    edit: soranlar için yazayım, evlilik yoluyla geldim. eşimin de boşta arkadaşı yok, bana da bul diyenler çok :)
  • 1.5 yıl tecrübeli yazılım mühendisiyim. avrupa’ya (tercihen almanya) taşınmak istiyorum. linkedin üzerinden birçok işe başvurdum fakat dönüş alamadım.

her türlü tavsiyeye açığım, daha önce böyle bir iş değişikliğinde bulunmuş ya da yol göstermek isteyenler yeşili yakarsa minnettar olurum. *
  • gidenlere türkiye tarafından ne yapılıp edilmeli ''orada nasıl yaşanır kursu'' verilmeli entegre olmak adına. bir de maddi destek fikrim var gerçekten şahane en sonda açıkladım onu da. gidenlere gideceği ülkenin örf, adet, giyim kuşam ve dini öğretilmeli, dil destek ve aksan kursu verilmelidir. yoksa gittikleri yerde mutsuz olma olasılıkları yükseliyor. gidenlere ülke tarafından ilk 2 yıl oradan rehber arkadaş bulunmalı, ne içilir ne yenir diye. trt payı gibi saçma sapan bir pay var bari onu bu işlere kullanın insafsızlar. soydunuz soğana çevirdiniz.

çok sevdiğim yakın bir dostum ülkeyi terk etti. tamamen politik şartlar yüzünden. oldukça iyi maaşa sahipken, gerçi aynı maaşın bir tık üstünü alıyor şimdi ingiltere'de ama türkiye'de şartlar güzel olsa gitmezdi. ben de gitme demedim zaten, bavulunu birlikte hazırladık. güle güle yolladım. hevesini kıracak bir söz söylemedim. gidenlere hiçbir zaman karşı değilim ben ama dönecek olursan fena dalga geçerim dedim. o da güldü zaten.

bu çocuk business management, üst düzey bir yönetici, normal bir şirket elemanı değil, bakın bir dosyayı alıp şuradan şuraya koymamıştır hayatı boyunca, eğitimi ve tecrübesi onu gerektiriyor. buna rağmen türkiye'den getirdiği ufacık bir türk kahvesi makinesini mutfağa koymasına bile izin vermemişler. bu lafı bile edilmeyecek mevzu yüzünden, o dandik orta doğulu geleneklerini bizim şirketimize taşımana izin vermeyiz muamelesi çekmişler adama. ne var canım evde içersin dedim bende. yüreklendirmeye çalıştım. bu çocuk kafanızdaki avrupa'lı imajının hepsinden daha açık bir görüşe ve duyarlılığa sahiptir. tek istediği öğle arasında türk kahvesi içmekti. lakin bakıyorsun ingiltere'de british first 2.5 milyon beğeni almış, mottosu take our country back, almanya'da afd %17 oy alıyor, hollanda'da wilders 1 milyon 400 bin, freiheitliche partei österreichs avusturya'da bizzat iktidar partisi tarafından göz yumuluyor vesaire vesaire. bu demek değildir ki avrupa'ya giden herkes ırkçılık görecek, bu biraz da sizin ırkçılık tanımıza bağlıdır. mesela yolda birine sırf yabancı diye dik dik bakmak da ırkçılık. avrupa'da ırkçı partilerin ortak mottosu göçmenleri kovmak.

gidenler, gidecek olanlar, aklında gitmeye dair en ufak bir fikri olanlar ümitsizliğe düşmesin avrupa'nın her yeri aynı değil kesinlikle hem aynı olsa ne olur canım türk kahvesi içmeyiverirsiniz sizde espresso içersiniz bizim oğlan gibi hem bir türk kahvesi vesaire yüzünden türkiye'ye geri mi dönülür.

ben gidenlere destek olarak hükumet tarafından para verilmesi gerektiğini düşünüyorum. türkiye'nin biraz üzerinden yük atması gerek ama 2 sene içinde gelenler parayı faiziyle ödesin, misal 15 bin euro verelim(bizden anca bu kadar çalışır) 15 ve 8 yıllık seçenekler. 2 yıl içinde dönenler %25 faiz, 5 yıl içinde dönenler %12.5, 5 ve 8 arası dönenler %7 faiz ödesin, 8 ve 15 arası yüzde 0 faiz. bence türkiye açısından müthiş faydalı olacaktır.
  • "türk kahvesi makinesini mutfağa koymasına bile izin vermemişler. bu lafı bile edilmeyecek mevzu yüzünden, o dandik orta doğulu geleneklerini bizim şirketimize taşımana izin vermeyiz muamelesi çekmişler."

ortada bir uyum sorunu varsa bu türk kahvesini dandik bir ortadoğu geleneği olarak görülebileceğine inanmaktır. buna gerçekten inanıyorsanız yunan kahvesi diyin. ahaha.. ingiltereyi bilmiyorum büyük bir ihtimal aynıdır. abdde bir şirketin mutfağına herhangi bir elektrikli alet getirip fişe takarak eksantrik bir kişi olduğunuzu, bambaşka bir dünyadan olduğunuzu göstermiş olursunuz. liability korkusuyla tir tir titriyor şirketler. mutfağına arzum marka bir alet mi koyacak?

çaya süt koyan insanlardan bahsediyoruz ezik ezik anlamlar yüklemeyin herşeye. türk kahvesi her yerde saygı görür merak etmeyin.

aynı yazıda daha başka bir çok sorun var ama neyse..uzatmayayım.
  • şartları türkiye'den daha kötü olmayan herhangi bir yere herhangi bir şekilde gitmek için önerisi olan biri olsa ve yazsa, belki bunu gerceklestirebilirim diye düşündüren başlık. ama sonunda gidilebilecek olmalı, sürüncemede kalmamalı.
41 entry daha