13717 entry daha
  • şu an yaptığım eylem. üstelik tam da burda yazdığı gibi. onca çaba ve sonunda birazdan uçağa biniş. uçak inemese de ben bunu yapmış olacağım için evet, türkiye'den siktir olup gidiyorum.
  • yillardir yurtdisinda yasiyorum, gideceginiz yere gore degisiklik gosteren durumlar mevcut. hernekadar gittiginiz yerin kulturune ve diline hakim de olsaniz, herzaman ikinci sinif vatandas oldugunuzun gercegini uzerinizde hissedeceksiniz. yolda bir polis cevirse, kamu kurumlarinda isiniz olsa uzerinizde hep bir gerginliginiz olacak. gideceginiz ulkeyi iyi secmek gerekiyor
  • bu ülkeden siktir olup gitmeniz için gereken tüm olanakları sağlayan bir ülkeye gitmek kadar ironik bir durum olamaz.
    ha, bu durum yaşadığımız ülkedeki orospu çocuklarının varlığını inkar edeceğimiz anlamına da gelmez.
    karşılıklı bir orospu çocukluğu sözkonusu çünkü.
  • bu başlıkta aylar önce egosunu tatmin eden fransa'da restorantlardan paket servis taşıyorum bir taraftan da inşaat mühendisliği okuyorum çok yakında paranın mına koyucam aşağılık pislikler diye masturbasyon yapan kendini johnny sins sanan bir amele vardı. açtım baktım napıyor diye. dönmüş türkiye'ye. eskişehir'de emlakçılık yapmaya başlamış. akşam akşam sağlam güldüm amk.
    iki hatun düşürücem diye burada millete hava atarken dikkat edin de böyle madara olmayın.
  • türkiye'den sadece ve sadece daha iyi standartlarda düzgün bir hayat yaşamak istediği için ayrılmayı arzulayan birisi olarak söylüyorum, eğer böyle bir planınız varsa bu salak başlığı okuyup canınızı sıkmayın. çünkü ağırlıklı olarak göreceğiniz üç tip var,

1) güya mutluluğunu paylaşan ama alttan alta "ben kaçtım kurtuldum, siz hala orada mı yaşıyorsunuz ezik fakirler" diyenler. bunlara kalsa türkiye yaşamanın imkânsız olduğu korkunç bir bok çukurudur, kendileri ise müthiş yaşamlar sürüyordur.

2) bizim gibi "gidemiyorum" diye ağlaşan, kah samimi bulup haline üzüleceğiniz, kah uyuz olacağınız tipler. iç dökerler, üzülürler, "ben de gitmek istiyorum" derler ama gidemezler.

3) kimsenin işine yaramayacak saçmasapan ve çoğunlukla eksik/yalan yanlış tavsiyelerle insanı aptal yerine koyanlar.

ne zaman burayı okusam görüyorum. herkes tutturmuş bir yok dil okulu, yok yüksek lisans... abi şaka mısınız siz? avrupa'da yüksek lisans yapacak parası olan adam sizce bunu düşünmemiş midir zaten? bak azıcık yukarıda yazmış birisi. sözelciyim demiş. çalışıyorum yıllardır, idealistim, tek isteğim insanca yaşamak demiş. bu adam veya kadın türkiye'de 4 bin lira maaş alsa sırtı sıvazlanır, "iyi yaşıyorsun" denir, "daha ne istiyorsun?" diye eleştirilir. her akşam bulgur pilavı yiyerek yaşasa kenara atabileceği para ayda maksimum 2 bin lira, o da işte ailesiyle falan yaşıyorsa zaten... 314eur ediyor aylık. sözün özü, sen türkiye'de iyi sayılabilecek şartlarda kazanıp bunun yarısını kenara atsan bile iki ayda sadece sana almanya'da belki 20-25 gün yetecek kadar para biriktirebiliyorsun. o da bugün he, bir sene sonra euro 8-9 olursa 314 değil 250 olur mesela, bilemiyorsun hiçbir zaman.

bu kişiye öneriniz ne mesela? bu insanlar için bir şeyiniz varsa konuşun. çünkü yurtdışına gidemediği için üzülenlerin %90'ı bu kategoride. belli seviyeye gelmemiş, belli vizyon geliştirememiş insanlar zaten başka yere gitme hayali kurmuyor. o seviyeye gelen insanların da "yurtdışında yüksek lisans" gibi şeyleri düşünebilecek zekâsı var.

sen bana şunu anlat: 28-30 yaşlarında, yabancı dili olan, türkiye'de tam zamanlı çalışıp da 3 bin lira para kazanan insan nasıl çıkacak yurtdışına? sorun bu insanlar için var çünkü.

avrupa'da yüksek lisans yapacakmışız hassiktir ya, yüz binlerce genç nasıl düşünemedi bunu, inanılmaz. bir de şöyle saçmasapan "gidip orada part-time çalışırsınız" diye insanları yanlış yönlendirmiyor musunuz...

arkadaşlar avrupa'da yüksek lisans yapacaksanız okul kabulünün yanı sıra vize almanız lazım. hah elin avrupalısı da o vizeyi "ben part-time çalışcam" diyen adama vermiyor; blokeli hesabında bir yıllık paranın tamamını istiyor. bugün almanya'da yüksek lisans yapacak olsan bankada göstermen gereken para 60-70 bin lira civarı. dediğim gibi, yarın türk lirası biraz daha değer kaybetse kaşla göz arasında 2-3 bin artacak bu miktar.

alemin bir akıllısı sizsiniz ya, okuyacakmışız. sağol kardeş, bunu kimse düşünememişti zaten. tavsiyede bulunmak zorunda değilsiniz. bazı insanların imkânı yoktur ve gerçekten de yurtdışına gitmeleri hemen hemen imkânsızdır. böyle bir durumda "geçerli bir yol görünmüyor, gitmen çok zor" demeniz, saçmasapan tavsiyelerde bulunmanızdan daha iyi olacaktır.

solda gördükçe tıklıyorum bu başlığa arada. yıllardır hiç değişmedi bu trend. birisi "ben kurtuldum" der, diğeri "ben gidemiyorum" diye üzülür, üçüncüsü de insan aklıyla dalga geçer gibi yok ankara antlaşması, yok yurtdışında yüksek lisans diye yardırır.

kusura bakmayın da 25-30 yaşına gelmiş, yurtdışında yaşamayı isteyen, bankada 8-10 bin euro'su olan ve hâlâ ülkeden çıkamayan adam çok sağlıklı değildir. bunların tavsiyeye ihtiyacı yok. bana 10 bin euro versen ben zaten yarın almanya'ya gider ve bir daha gelmem. burada "gidemiyorum" diyen adamların parası yok. bu para da öyle çalışarak biriktirilecek bir meblağ değil. şunu anlamadınız bir türlü.

koca ülke gerizekalı ya kimsenin aklına gelmiyor yüksek lisans, vay arkadaş ya.
  • sözlükte sadece kendisi gibi parası olmayanların ( kendi tabiriyle ) takıldığını sanan birinin entrysi yukarıda. burada her entry senin hayatına yakın tavsiyeler mi içermek zorunda ? bunu da ters anlayacaklar icin söyliyeyim. paranin olmamasi ve yurtdisina gitmek istemen ile ilgili herhangi bir derdim yok. burada bir kisi bile hirs yapip,ilham alip hedefine yönelse kötü mü ? belki su anda parasi yok ama 5 sene sonrasi icin hedef belirledi ?

ha paran yok, verilen tavsiyeleri beğenmiyor musun ?

o zaman, mülteci başvurusu yap ya da git kaçak olarak çalışmaya başla.

çünkü senin anlattığın profildeki insanlar bunları yapıyor. ( sadece daha iyi yaşamak isteyen, buna mecbur olan) kaçak göçek olmayı, kulübeden hallice yerlerde yaşamayı göze alıyorlar. onların da tek amacı daha iyi hayat standardlarında yaşamak. italya, ingiltere, fransa bunu yapan insanlarla dolu.

ya da evlilik yapıp gel, bu da bir seçenek.

ama yok bunları göze alamıyorsan da, yapacak bir şey yok. çünkü yasal olarak verilebilecek tavsiyeler ya öğrenci olarak gelmek ya da iş bularak gelmek.

ne yazsalar beğenirsin ? londra'da aylık 5000 pound'a iş var, ilk mesaj atana sponsor olurum mu ? berlin'de ayda 4000 euroluk iş için mesaj atın, yarın vizeniz hazır mı ? şu hayattaki bencilliğinizden kurtulun. hayat sadece sizin etrafınızda, sizin için dönmüyor.

edit : kimseye ters gitme niyetim yok ama sartlar böyle, verilebilecek tavsiyeler bunlar. ha cok sansli olursan, seni kolayca yurtdisina yerlestiren birine denk gelebilirsin ama bu da umut tacirligidir.
  • 2013 ten beri yerleşmeyi vatandaşlık almayı istiyorum, deniyorum. sırasıyla ingiltere, norveç, almanya, italya denedim şu an polonya ya gidiyorum. en güzel yolu yüksek lisans yaparak kalmak. aynı zamanda çalışma izniniz de oluyor.

bu sefer olacak!
  • bazen gitmek için biraz geç kaldığımı düşünüyorum, bazen de daha fazla geç olmadan bir an önce ayrılmam gerektiğini. mutlu olduğum her yerde yaşayabileceğime inanıyorum ve bu şehirde, bu ülkede mutlu olmadığını hissediyorum.
  • önceden kızdığım bu başlığa hak vermeye başladım. sonuçta dünya küreselleşti, hepimiz batılılar gibi başarılı güçlü havalı zengin vs olmak istiyoruz ancak ne toplum ne devlet ne coğrafyamız buna müsait değil. o halde tek çözüm başlığın kendisi maalesef
104 entry daha