14017 entry daha
  • derste "das bedingungslose grundeinkommen" diye bir tema denk geldi. ıste asgari gecim sartlari diye cevrilebilir. sinif simme iste ne bileyim isvecli norvecli falan oldugu icin kendi ulkelerindeki sistemi anlatiyorlar. sira bana geldi ben de "genel saglik sigortasi" denen rezilligi anlattim.

ara veriyorum.

bundan seneler evvel bir filmde oynamistim. baya da meshurdu ama konusu kritik ve hikayesi de bizim aci gercegimiz oldugu gala falan yapmamistik. bunun yerine anlattigimiz hikayeyi bizzat yasayan kisilerin katilabildigi ozel gosterimler yapiyorduk. ankara'da olani asla unutamam. film bittiginde koca salonda tam 10 dakika ses cikmamisti. boyle bir sey ilk kez yasamistim. yuzlerce insan, ses yok. aglayanlar bile sessiz sessiz agliyordu. bu kadar insan ve hic ama hic ses yok.

devam ediyorum.

bu gss denen sacmaligi anlattigimda sinifta ses cikmadi. millet sozluge falan bakiyor. hoca 3 kere sordu. "eren sen ne anlatiyorsun almancan mi yeterli degil" dedi. hayir hocam dedim evet benim ulkemde issiz adamdan para aliyorlar. ınanir misiniz yine inanmadilar. projeksiyona eksi sozlugu yansittim. durumu anlatan bir iki giriyi kopyalayip translate uygulamadindan cevirttim.

filmden sonraki o sessizlik sonra nasil alkislarla parcalandiysa bu sefer de kahkalarla parcalandi.

yani iste ne diyeceksin ki bunu yapan adamlar bu ulkede yuzde 52 ile rejim degistirdiler bir de. bak her seyi gectim sadece bunu burada teklif eden olsa ertesi gun ters cevrilmeyen araba kalmaz.

cok da uzatmiyorum. beyninizi kullanin, nerede ne kosullarda kimlerin cogunlugu olusturdugu bir yerde yasadiginizi anlayin ve kendiniz icin en dogrusunu yapin.

bakin orada gelir bakimindan belki yuzde 5 icindeydim. burada sifirim. yine de mutluyum. kendimi onurlu hissediyorum ve bunu oradaki en zengin adam olsam da hissedemezdim. baska bir sey eklemeye de gerek duymuyorum.

ekleme : "cogunluk" derken kimi kastettigimi asagidaki varligin girisini inceleyerek anlayabilirsiniz.

abd diyen olmamis. abd demis olsam bile orada kimse kimseden, hele bir issizden aylik kesinti yapmaz-yapamaz. abd issizlik orani ile turkiye'yi kiyaslamak nedir ? yani iste yazdim yazdim sildim. neyse cogunluk bunlar iste. pisa testinde sonuncu, anlayisi bu kadar kit, ilgisiz konuya bile kendini gostermek icin tanimadigi adama "sikik" diye hitapedebilecek it surusu.
  • ustteki skik icin soyluyorum gel abd'ye. degil issiz, evsiz olsan da oyle bir skerler ki seni gss'ye ozlem duyarsin.

yarin turkiyeye sktir olup geliyorum, skmisim yurtdisini. amk hans'ini da coni'sini de. bi tane kafa dengi insan yok.
  • sağlık sistemi için yapılmaması gerekendir. türkiye’ye dair özlediğim az şeyden biri sağlık sistemidir. burada ölmüyorsan aspirin verip gönderiyorlar cem yılmaz’in anlattığına benzer şekilde .

not: ingiltere’den bildiriyor
  • bu başlıktaki tartışmalar bile benim hoşuma gidiyor. eren almanya'dan örnek vermiş, abd 'ye gel amcık şeklinde tepki görmüş falan. cümle aralarında isveç, norveç lafı geçiyor mesela onlar hoşuma gitti.
    keşke biz de gidebilsek de kavga etsek böyle. bir yazara, ''belçika'da yaşam nasıl zor haberin var mı götveren'' şeklinde bağırsam keşke.
  • yüksek lisansım onum bunum yok diyenler pasaportunuz varsa amerika yeşil kart piyangosuna başvurular kasım ayına kadar açılmış durumdadır.
    elçiliğin duyurusu
  • gidemiyoruz sözlük. yaş geçmiş. olur yollarla gidemiyoruz. paramız yetmiyor. bizim durumumuzda olan binler var sözlük. bakalım ne zaman sosyal patlama olacak. artık tahammül edemiyoruz sözlük. mücadelemiz çetin olacak.
  • an itibari ile abd'den turkiyeye donmus bulunmaktayim. ailem haric hic birseyi özlememisim aq.
  • sağlık hizmeti beleş olmadığı için bazı yazarlarca hak verilen istek. türkiye'de cüzi bir miktar verip karşılığında muayene ve ilaç alabiliyorsun. tamam sağlık sistemi beleş olsun ama bu para neyle karşılanıyor, beleşçiler bu kısmı hiç düşünmüyor sanırım.

medeniyeti her şeyin beleş olmasıyla özdeşleştiren beleşçiler bir abd'ye gitsin lütfen. ama orada da türkiye'ye atacak başka bir bok bulunur, mesela vergilerin az olması övülür. amaç yani mantıklı bi kıyaslama olmadıkça istediğin gibi bok atarsın zaten.

alttaki yazara cevap amaçlı edit: amerika'da kimseden zorla para almazlar ama ambulans çağırma/ameliyat işlerine girersen senden birkaç ayda harcadığın parayı anında alırlar. o zaman keşke gss ödeseydim de binlerce dolay bayılmasaydım dersin.

2. satırda yazdığım gibi, amerika ile kıyaslayıp bok atmayı da ihmal etmemiş, halbuki türkiye amerika'ya kıyasla her açıdan üstün gibi bir cümle de yok ortada. artılar ve eksilerden bahsettim ama bu kişi yazıyı tamamen okumamış belli ki.
  • abd'yi örnek verenler, abd'nin hangi eyaletinde işsizden zorunlu sigorta parası alıyorlar. tamam sağlık bedava değil ama kimseden zorla para kesmiyorlar. sağlıkta abd'yi örnek veriyorsunuz ama orada senin göt zoruyla aldığın arabayı kuş kadar maaşlı adam rahat rahat alıyor ondan niye bahsetmiyorsun? playstation keza öyle. kaldı ki abd'de çoğu yerde insanlar part time çalışıp kafasına göre yaşıyor, aldıkları para rahat rahat yetiyor. sağlık olarak abd'yi örnek verirken bunlara da dikkat et rezil olma.
  • bak simdi ortada bir onerme var : kuzey avrupa refah devletleri vatandaslarinin oldugu bir ortamda gss'yi anlatirsan sana gulerler.

buna gelen bazi cevaplar :

1) ama abd'de evsizsen sikerler.

evsizden gss alirlar mi ? hayir. konu ile ilgisi : 0

2) her yerde turkiye'yi boklarsiniz.

gss aliniyor mu ? evet. dunya'da ornegi var mi issiz adamdan, o da olmazsa anasina babasina cokerek para almak ? yok.

3) tamam ama bi hasta olursan o paranin 10 katini odetirler.

burada bununla ilgili bir sey soylenmis mi ? hayir. abd pahalidir evet. sosyal sigorta ve emeklilik sistemi yoktur. ama madem "whataboutism" yapacaksin, tamamen bedava olan yerler de var ve italya'da cok fazla resmi tatil var. tatille bunun ne alakasi varsa o paranin 10 katini odemekle de bunun o kadar alakasi var.

hepsine cunku : gss gibi bir rezillik yok. bak simdi biri de alta "ispanakta demir yok" yazacak. ya da ne bileyim shin tzu kopeklerin genel bobrek problemini falan.

olm bunlar cogunluk bak. yine soyluyorum bu dava kaybedilmis. ulkeyi islamci, lumpen, basit aptal, okuma yazmayi bilmeyen adamlar koalisyonuna kaybettik bitti gitti iste.

ıq ortalamasi 70 olan bir yer napacaksin. ben bunu 35 yasimda ogrendim aklinizi kullanin.

evet bi de en iyi meşe agacindan olur.
61 entry daha