14042 entry daha
  • soru nerede işsiz kalmak daha iyidir ise cevap türkiye bile değil. cevap dedenizin çiftliği.

eğer soru nerede çalışmalı ise sağlık harcamaları konusu zaten kapanıyor. işiniz varsa sigortanız vardır.
  • hayattan siktir olup gitmek diyerek arttırıyorum.
  • evet yine bilen bilmeyen yazmış, neymiş türkiye’de evsizsen bile gss varmış. cahil dostum, abd’de birçok eyalette sağlık sigortası zorunlu, yaptırmazsan cezası var. işsiz olsan bile en cüzi miktarı aylık 100$’a falan denk geliyor. ayrıca abd’de sağlık gerçekten boktan. doktor görmek ayrı dert, ilaç almak ayrı dert, bunların hepsi para...

hele ameliyat falan olmak 100.000’lerce dolar....

amerikan filmi izleyen, abd’yi cennet sanıyor he amk
  • aslında bunu (bkz: dünyadan siktir olup gitmek) diye düzeltesim geliyor. yıldım artık tüm saçmalıklardan..
  • evet. sonunda başardım. gittim. siktir olup gittim.
    gele gele nereye mi geldim? kanadaya torontoya geldim.

öğrenci vazifesi ile geldim. bir aile yanı konaklama, 3 öğün yemek, bir çok şeyden öğrenci indirimi, kaliteli bir yaşam, ön planda tutulan saygı, herkesin kibarlığı derken her şeyden şikayetçi olur oldum.

•aileden başlayı devam edeceğim;
    konakladığım yer aile yanı. homestayolarak adlandırılıyor. bu millet pis. gerçekten her kesim her yerde pis. evin yerleri toz içinde merdivenler toz, tencere tava yağ içinde, buzdolabı içinde örümcek ağları vs. 3 öğün yemek dedikleri; kanadalı kültürü olarak: sabah kızartılmış tost ekmeğine yağ ve reçel, tost ekmeği arasına bolca pazı ve jambon, akşam da genellikle köfte ya da pizza. pisliklerinin yanında kahvaltı kültürleri de yok. öğlen yemeği de yalnızca sandviç. sabit.

•genel pislik konusuna gelince;
    pis bir evdesin diye düşün. her yer toz, merdivenlerin köşesinde toz birikmiş, tavanlar toz, yemek yapılan yağlı tavalar yalnızca sıcak suya tutuluyor, ketılın içi paslı ve kireçli, buzdolabında örümcek ağları.
    hadi diyelim evden çıktın; evlerin önünde çöp kovaları var cuma günleri belediye gelip topluyor. bu çöp kovaları genellikle devrilmiş oluyor ve çöpler hep yolda, suları da cabası. hadi subway’e bindin. subway’de istanbuldaki gibi günlük/haftalık dezenfekte çalışması yok. tuttuğun yerler malum pis. o direklerin tavana sabitlenen kısmı tamamen kararmış durumda toz içerisinde. subway vagonlarının köşeleri homelesslar yüzünden genelde yapış yapış. ya kola dökerler ya kahve. hadi subway’den indin. çıktığın downtown civarı ise adım başı homeless göreceksin. ya tim hortons önünde beklerler ya starbucks. her köşede bir homeless uyuyor. kafanı nereye çevirsen kafayı tırlatmış homeless düşün. o şekilde.

•hoşgörü, saygı ve kibarlık
    şimdi de diyelim ki insan içine gireceksin; evet herkes saygılı, evet herkes edepli, evet herkes kibar lakin hepsi ayrı dingil. soru soruyorsun güleryüzle yanıtlıyorlar, herkes birbirine günaydın der ya da selamlaşır ama hepsi ayrı bok. bunlar haricinde; diyeceklerimi ayrı bir başlık altında uzun şekilde detaylıca yazacağım. buraya üç beş bir şey yeterli.

ha bir de; türkiye’ye kurban olsunlar **!
  • abd özel sağlık sigortası vardır seçiminize göre 250$-450$ arası değişir; çalışıyorsanız bu rakamı havada karada karşılarsınız. duyan da abd inim inim inliyor sanacak.
  • hayatında türkiye dışına çıkmamış insan söylemi.
    yurt dışına bir kere olsun uzun süreliğine (min 3 ay) çıkanlar dediğimi anlar.
    bir süre sonra yemeğinden tut, havasına, toprağına, kuru fasülyesine kadar herşeyini özlüyosun memleketin.
    ve hepsinden önemlisi, ana dilinde konusabileceğin bir insan yada insanlar aramaya başlıyosun bir süre sonra.
    bu sebeple, bu başlıkta yazılanları çok da kale almayın gençler. gitmek istiyorum diyenler bi gitsin bakalım. avrupa amerika kollarını açmış bunları beklemekte şuanda
  • dün işten çıkıp eve dönerken bir pastaneye uğrayıp kurabiye aldım. tezgahtar kurabiyeleri doldurmadan önce şeffaf plastik kutunun (ağır karton kutu değil, incecik tüy gibi hafif) darasını aldı. benim bu konuda hiçbir talebim olmadı. (bkz: meksika)

türkiye’de kutunun darasını alan bir pastane görmedim. varsa da bana hiç denk gelmedi. talep etsem sanırım azar işitirim.
20 entry daha