14568 entry daha
  • (bkz: edirne'de insanların yüzüne asit atan şahıs)
    (bkz: çekmeköy'de zehirlenen kediler)

(bkz: çomaristan'da sıradan bir gün)

biraz moral düzeltecek müzik
    levent yüksel - beni bırakın bu caddelerde
  • roma’dayım amk burada da ekonomi kötü sayılır ama herkes mutlu lan! otobüse bindim şöför şarkı söyleyerek, gülerek, işini iyi yaparak ilerliyor. yan koltuktaki kadın iyi geceler diyor yine gülerek.

millet mutlu lan, allahın boktan işler yapan göçmenleri bile mutlu.

siz kendinizi sikin amk yerinde.

batık coğrafyadan kurtulmaktır.
  • hiçbir zaman gözümün kesmediği ya da götümün yemediği eylem. muhtemelen zorunlu ya da çok ekstrem bir durum olmadığı sürece de "yeter lan" artık deyip gemileri yakamayacağım.

farklı ülkelere taşınan arkadaşlarım var, bir abd'ye new york'a gitti, diğeri avustralya'ya. abd'ye gidenle çok samimi değilim ama avustralya'ya gidenin kesinlikle geri dönmek gibi bir planı yok. bu da, ulan ben mi yeterince cesur değilim acaba sorusunu uyandırıyor kafamda.

bunun haricinde ingilizce pratiği için dünyanın farklı ülkelerinden insanlarla kısa ya da uzun sohbetler ediyorum. bazen anlattıklarına ve yaşadıklarına özeniyorum. mesela bir tanesi sevgilimle 3 ay avrupa turu yaptık, şimdi de üniversitede hep okumak istediğim psikoloji bölümünü okuyorum. part time olarak da bir doktorun yanında asistanlık yapıyorum demişti. ulan dedim, benim yaşıtlarımın edindiği tecrübelere, gördükleri yerlere, yaşadıkları hayatlara bak bir de benim yaşadığım hayata bak diye içerledim.

bir diğer örnek de abd'den konuştuğum birisiydi. kız, orta doğu siyaseti gibi bir alan üzerine yüksek lisans yapıyormuş. neden böyle bir bölümü seçtin dediğimde. "çok hareketli bir bölge ilginç ve eğlenceli geliyor" demişti. amk ilginç ve eğlenceli diye keyfine okuduğun bölümü ben yıllardır yaşıyorum diyemedim tabii.

şimdi, bu örnekleri düşününce "yaşayacağımız bir tane hayatımız var, onu da niye orta doğu'da harcıyorum" diye düşünüp bir şekilde gemileri yakmam gerekiyordu ancak hiçbir zaman bunu yapamadım. bir ara düşündüm ama başlangıç için bir temel atmaya bile tenezzül etmedim. tabii böyle pasif bir tavır sergilememdeki en büyük etken, anadilini konuştuğum ülkede bile şehir değiştirince hayatımı düzene sokmam aylarımı alıyor, bir de anadilini bilmediğim, hiç kimseyi tanımadığım bambaşka kültüre, geçmişe, tarihe sahip insanların olduğu bir yere taşınırsam nasıl adapte olacağım diye düşünmem. bu olay benim çok gözümü korkutuyor.

ha tabii sanki önümdeki tek engel buymuş gibi konuşmam da anlamsız zaten. şu an öyle bir olanağa da sahip değilim.
  • termik santrallerin bacalarına filtre takılmasını erteleyen yasayı hazırlayan reis;
    yasayı mecliste koşa koşa geçiren ak vekiller;
    akvekillerin büyük coşkuyla yasalaştırdığı düzenlemeyi veto eden reis;
    reise varol çok yaşa diyen yine akvekiller...
    bu ülkeden en az otuz sene bir şey beklemeyin, çocuklarınıza yabancı dil öğretin...
  • evet ülke kötü durumda hemfikiriz ancak entrylerde ülke düşmanlığı besleyen tipler var evet onlar s*ktir olup gidebilir.ülke gezmek ufku açar yeni fikirler edinirsin.eğitim için kesinlikle gidilir ve yaşamak için de ancak kimse canım ülkeme b*k atamaz.

ekonomi başta olmak üzere çok çalışıp ithalatçı zihniyetlikten uzaklaşıp ihracata yönelmeliyiz.bu ülke bizim ülkemiz yarın bir gün ülkemde savaş olduğunda nereye sığınacaksınız ?

atatürk'ün dediği gibi :

ülkemizin en ileri, en hoş, en güzel yerlerini üç buçuk sene kirli ayaklarıyla çiğneyen düşmanı yenen başarının gizemi nerededir bilir misiniz? orduların yönetiminde bilim ve fen esaslarını yol gösterici almaktır. ulusumuzu yetiştirmek için asıl olan okullarımızın, üniversitelerimizin kuruluşunda aynı yolu izleyeceğiz. evet, ulusumuzun, siyasi, sosyal yaşamında, ulusumuzun düşünce eğitiminde de yol göstericimiz bilim ve fen olacaktır.
  • siktir olup gidenlerden değilim. ha gittim mi, evet. aslında türkçesi türkiye'deki kapımı kapatmadan/çarpmadan gittim diyelim. belirli bir süre, iki yıl kadar, kendimi dinleyecek ve geliştireceğim, dönüp dönmeyeceğime ise sonra karar vereceğim.

ha ama şu bir ay içinde resmen kemiklerime kadar dinlendiğimi hissediyorum. 8 milyonluk gri ankara'dan sadece 500.000 nüfusu olan yemyeşil bir şehre taşınmak belki de bunu sağlayan, belki kimsenin hiçbir şeye acelesi olmaması. trafikte herkesin kibarlıktan kırılıyor oluşu, birlikte çalıştığım insanların sonsuz destekleri, dört yanı ormanlarla çevrili bir şehir. sokaklarda gezmek yormuyor artık. kimseye kızmıyorum alışveriş sırasında çünkü kimse anasının gözü gibi davranmıyor. sadece gündelik hayatta da değil, iş hayatında da birlikte çalıştığım hiçkimse niyet okumaya çalışmıyor, kimse söylediklerimden/yaptıklarımdan hatalı çıkarımlar yapmıyor. saatlerce belirli bir konu üzerinde tartışabiliyoruz ve bu sayede çok farklı bakış açıları kazandığımı hissediyorum burada. tek bir pencereden baktığım her şeye başka pencerelerden bakmak gerektiğini öğreniyorum. sırf ben yanlarındayım diye kendi aralarında anadillerinde konuşmaktan imtina eden bir grup insanla beraber öğreniyorum pek çok şeyi. insanca yaşamayı belki de.

kıssadan hisse tüm vücudumun arındığını hissediyorum. türkiye'den telefonla konuştuğum herkes "sen çok durgunsun bir sorun mu var" diyor. hayır, aksine. her şey çok sakin. olabildiğine sakinim. hiç acelem yok. hiçbir şey için koşturmuyorum. görevim olmayan ama yapmak zorunda olduğum hiçbir şey yok ve bu inanılmaz bir kafa rahatlığı veriyor. iş yerinde iş yetişiyor, evde sevdicekle koyun koyuna dizi izleyebiliyoruz "ya bugün benim çok işim var, bugünlük izlemesek" bahaneleri olmadan.

sanırım ülkemde olmayan şey sukunetmiş. ve sanırım hepimizin biraz sukunete ihtiyacı var.
  • biri de benim bu insanlardan, şimdi de göç edenlerin hikayelerini onların hayatlarını kendi ağızlarından dinleyeceğimiz video serisine başladım.
    buyrun bakalım neler diyorlar

https://youtu.be/_mvtbprxee0
  • amerika merkezli (bkz: the spectator index) tarafından zaman zaman ayda bir algısı kasılmakta.
    https://twitter.com/…tatus/1201871208783867905?s=19
  • ulan bir siktir olup gidemediniz yıllardır gelip burada ağlıyorsunuz.
65 entry daha