19907 entry daha
  • umarim böyle bi durum ile karşılaşmayız...
  • (bkz: green card) mulakat tamam. planlar hazir. artik sadece sevgili esim ile valiz hazirlamak kaldi. kalan yarismacilara basarilar dilerim dostlar. bir tane yazarin yazdigi gibi bu basliga "bu isi yapmak icin secimi beklemek en hafif tabiri ile salakliktir" asla beklemem secim falan. yazilim alaninda yol gosterebilicek yazarlar yesillendirebilir.
  • geçtiğimiz günlerde yurtdışında yaşayan ve orda çalışan iki kadınla tanıştım ve iş üzerine sohbet ederken, tüm konuları gülerek ve severek paylaştıklarını gördüm. iki iş arkadaş da aynı şekilde birbirlerine esprili şekilde yaklaşıyorlardı. tabi sonra laf lafı açtı uzun uzun konuştuk.herhangi maddi sorunları yok manevi ülke sorunları hiç yok. belki doğdukları ülkeye özlem duyuyorlarsa duyuyorlardır.

o ana kadar belki sık sık yurt dışına gitmeyi düşündüm ama o an dedim ki biz ne yaşıyoruz bu ülkede niye yaşıyoruz ölüme 30 40 bilemedim 50 sene kalmış. değer mi bu keşmekeşliğe, trafikte bile ölüm ihtimaline, her hangi bir siyasi sebepten içeri atılmayacağına, günlerce çalışıp para alamama ihtimaline, insanların sadece kendisini düşündüğünü bir coğrafyaya.

aman saffet şurda seçime ne kaldı!
  • yurt dışında yaşayan birisi olarak her kelimesine imzamı atarım.

(bkz: #59228275)
  • (bkz: 14 mayıs 2023 cumhurbaşkanlığı seçimi)

sonrasında başlıklar arasından görebileceğiniz durum.
  • good morning from port of helsinki
  • fransa'ya siktir olmayı düşünen bir beyaz yakaysanız iyi arastirin, "salarie" vizesiyle gelmeyi kabul etmeyin.
    kacak yollarla gelen envai cesit gocmenle yan yana egitim aliyorsunuz sonra aylarca.
    eş vizesiyle gelenler de buna tabi sanıyorum.

edit: son zamanlarda 'salarie' statusundekilerin eslerine vize vermemeye basladilar, ve aile birlesimine basvurmak icin 18 ay beklemeniz gerekiyor.
  • türkiyeden gitmek sıradan bir eylemdir. daha iyi teklif veren bir işi yurt dışında bulursun. daha iyi şartlar altında yaşarsın. bu hayat senindir ve kimseye hesap vermek zorunda değilsin.

ama türkiye'den siktir olup gitmek kendi toplumunun bir parçası olmadığını fark ettiğin anda bir kırgınlık sonucu uzaklaşma eylemidir. toplum seni siktir etmiş ve sana gitmekten başka çare bırakmamıştır.

bugün bizi türk olduğumuz için almayan taksiciler, türklere vermektense araplara, ruslara kiralamak için yanıp tutuşan ev sahipleri, senin türk olduğunu anladığında gözünün ışığı sönüp hizmet vermeyen garsonlar, seni oteline kabul etmeyen oteller, seni daha pahalıya kabul eden otelciler, türk olduğun için daha yüksek puan ve daha zor sınavla kabul eden üniversiteler, tanıdığın olmadığı için işe giremediğin esaslı özel şirketler-bankalar, belediyeler, akademisyen kadroları, devlet kurumları...

ve bütün sahtekarlıktan şikayet edip, yağmur altında dakikalarca perişan halde beklemene aldırmayıp, taksi görür görmez senden sonra gelmesine rağmen atlayan sirkeci marmaray istasyonu önündeki siyah saçlı kadın... ona sorsan belki sistem hakkında atıp tutacak ama kendisi fırsatını bulduğunda hak yemekten, itiraz ettiğinizde pişkin bir şekilde kavga etmekten kendini alıkoymuyor. bu sadece bir örnek aslında. sahtekarlıktan şikayet eden çoğu insan da sahtekarlık yapmanın bir fırsatını bekliyor. karaktersizce davrandıktan sonra bile aynı pişkinlikle karakterden, hak hukuktan bahsedebilir. halime üzülüp beni kabul eden takside sessizce moralim bozuk bir şekilde dışarıyı seyredip bunu düşünüyordum aslında. ne hallere düştük..

yaşım ilerledikçe artık yoruluyorum ve daha az tepki veriyorum. ben yurt dışına gidince bana ırkçılık yapacaklarmış. ikinci sınıf insan olacakmışım. peh...

ben zaten kendi vatanımda siyasi parti hükümetleri farketmeksizin yıllarca ırkçılık görüyorum. ikinci hatta üçüncü sınıf vatandaş muamelesi görüyorum. benim çocukluğum, gençliğim, ayrımcılıkla yoğruldu. bir nefret ortamında büyüdüm. bana koyar mı lan başkasının ırkçılığı?

kendi dilini konuştuğum, aynı dilde ağladığım ve güldüğüm, birlikte büyüdüğüm, soframı paylaştığım insanlar bana kendi vatanımı dar ettikten sonra.. elin hansı bana küfretmiş koyar mı bana? geri döndüğümde beni neyin beklediğini bilirken..

aslında içten içe gitmek istemeyip, gitmeye enerji bulamayıp gitmek zorunda kalmaktır siktir olup gitmek.. intihar etmekten her halükarda iyidir herhalde.. yoruldum..

esen kalın..
  • 14 mayıstan sonra bu başlık dolup taşacak yazmayani sikiyorlar herhalde.
    yazani da ben sikeyim sonra da siktirolup gitsin.
  • siktir olup gitme eylemini gerçekleştirmek isteyenlerin en önemli gerekçesi finansal sorunlar. daha sonra da mevcut iktidarın ülke insanını mutlu edememesi, yaşam tarzına yönelik çeşitli tehditleri söyleyebiliriz.

siktir olup gitmek kararının finansal gerekçelerle verildiğini düşünürsek; buradaki amaç; şayet evli ise getirileri en üst düzeye çıkarmak olmamalı; kendisi başta olmak üzere bir eş ve çocuğu hayal kırıklığına uğratma olasılığını en aza indirmek olmalıdır. bekar ise; kendisi, anne, baba ve diğer sevdiği kişileri hayal kırıklığına uğratmamak olmalıdır. hüzün ve hayal kırıklığı bir bireyin k
    sadece kendisiyle ilgili bir tecrübe ve süreç değildir.

hayal kırıklığı tablo, grafik ve bir takım hesap kitap formülleriyle özetlenemediği gibi kişiden kişiye farklılık gösterir. x için işe yarayan siktir olup gitmek eylemi y için işe yaramayabilir.
2791 entry daha
hesabın var mı? giriş yap