• paypal yasak, booking yasak mentollü sigara yasak.. yasaklar ülkesinden siktir olup gitmek istiyorum.

uyuz kaptım ben bu ülkede 2020 yılında lan bundan daha ötesi var mı. hastaneye gidiyorum kalabalıktan sıra gelmiyor, parayı özele yatırıyorum. sürekli hastayım, uyuyamıyorum, yoruldum, insanlardan da yoruldum. inanır mısınız ispanyada polonyada geçirdim geçen senemi bir kere bile bi hastalığa kapılmadım, bir kere mutsuz hissetmedim kendimi, bi kere bile kendini bilmez bi insanla karşılaşmadım. siktir olup gitmek istiyorum gerçekten.

önceden severdim ülkemi, şimdi haline üzülüyorum.
  • kimseyi zorla tuttukları yok zaten.
  • aha kapi orda, gidin bakim nere gidiyosunuz
  • çabuk gidin bencede ne yapacaksiniz türkiye'de gittiğiniz yerde herkes sizi bekliyor. siz zaten çok akillisinizdir büyük ihtimalle iyi maaşa işte bulursunuz. hiç beklemeyin hemen gidin
  • yaklaşık 3,5 yıl önce yaptığım şey. siktir olup gitmedim. öyle sert bir ayrılığım olmadı elbette.

almanya’ya geldiğim zaman buraya çok farklı yollarla gelenleri, kaçanları, iltica edenleri vs duydum, tanıdım.

elbette benden daha zor durumlarda olanlar da vardır fakat öğrenciyken aylarca iş bulamadım ve 9-10 ay boyunca evsiz kaldım ve okulda kaçak yaşadım.

gelmeden önce bazı zorluklar yaşayabileceğimin farkındaydım ama ne olursa olsun kalıcı olarak almanya’da kalma amacım vardı.
    binbir eziyet ve sorunla uğraşırken kendime bir söz verdim ve kalmayı başardıktan sonra yaşadığım zorluklar başkalarının başına gelmesin ya da olacaklardan haberdar olsunlar diyerek bana aklındaki her soruyu soracak olanlara elimden geldiğince destek/ yardımcı olmaya karar verdim.

öğrenci olarak geldim ve bazı prosedürleri, belge toplamayı, gelmeden önce ve geldikten sonra neler yapılacağını az çok öğrendim. gerek kendi kendime gerekse arkadaşlarımın yaşadıklarından bazı tecrübeler edindim.

isteyen istediği zaman dilediği soruları sorabilir.
    artık bir çok şey youtube’ta da var fakat her zaman sorularınıza açığım.
  • şu sıralar çevremdeki 3 kişinin ciddi ciddi düşündüğü eylem. ne ara bu hale geldik?
  • deneyip de başarılı olamadığım eylem. öyle düşünüldüğü kadar kolay değil arkadaşlar. türkiye'de oldukça başarılı şekilde mezun olmuş, bursla yurtdışına gidip master yapmış biri olarak, hem ekonomik olarak hem de kültürel anlamda yaşayacağım sıkıntıları göze alamadım. gerçi bu biraz da sizin karakteriniz ve beklentilerinizle alakalı. ama aklınızda bunlarla ilgili bir soru işareti varsa iki kez düşünün derim.
  • uzun zaman önce yaptığım şey! tavsiye eğitimli biri isenize ordaki türkler den uzak durun(çok canım yandı) ! dile hakim olun!, dile hakim olursanız iş bulma ve arkadaş edinme oranınız o kadar artar! türkiyeyi takip etmeyi bırakın inanki oraya alışma sürecizi hızlandırır! özgüvenli olun! kalbinizi değil, beyninizi dinleyin, sizi oraya getiren nedenleri unutmayın!! lafın özü, zorluklara göğüs gerçeğinizi biliyorsanız, korkmayın!!
  • var bi hayalimiz...
  • ortak arayan varsa yoldaş olurum
hesabın var mı? giriş yap