• "yurt dışında bulunan 80 bin vatandaşın kendi istekleri ile orada bulunduklarının altını çizen linde, "mesuliyet kendilerine aittir. ancak yurt dışında yaşayanların durumlarını gözden geçirmeleri gerekir,belki bulundukları yerde kalmaları daha iyi olabilir" açıklamasında bulundu."

isveç dışişleri bakanı linde.

lafı götünden anlamakta üstünüze yok.
  • hayatın pahalılaştığı alım gücünün azaldığı iş bulmanın gittikçe zorlaştığı bir ülkede olması gerekendir
  • polonya da dil okuluna giden varmı? fiyatlar niye bu kadar ucuz? yardımcı olabilecek olan varmı dostlar.
  • bu gidişle ancak eşşekler cennetine gidebileceğiz dediğim hede.

(bkz: covid-19)
    (bkz: 2020 corona salgını)
  • gitme planı yapan fakat virüs nedeniyle planları altüst olan öğrenci/çalışan arkadaşlar aklıma geliyor bazen.
    yaklaşık dört yıl önce ben geleceğim sıralarda türkiye başta olmak üzere her yerde patlama oluyordu ve vize çıkar mı çıkmaz mı endişesindeydim. sorun olmadı allah’tan.

sizler de dert etmeyin, şu an için yapacak bir şey yok. küresel bir sorun var ve çözüldüğü zaman sizler de planladığınız hayallere doğru adım atacaksınız umarım.

kolay gelsin, sabredin.
  • oncelikle italyada patlayan salgindan sonra burada cikip siktirip gidenler yalvara yalvara donmek istiyor diye degisik bir ruh hali ile veya parayla iktidar propagandasi yapanlari tekrar sahalara davet etmek istiyorum.

turkiyeye gec girdi ama ne kadar hizli yayilacagi daha test edilmedi demistim. galiba artik elimizde biraz veri var.

yasamakta oldugum kanada ve turkiyeyi karsilastiracagim.

kanada' da ilk hastanin tespiti: 27 ocak - bugun 56. gun sonra tespit edilen sayisi: 1426 - 20 olu

turkiye'de: ilk vaka 11 mart’ta tespit edildi. 12.gün 1236 vaka toplam 30 ölü

bu rakamlardan ne anliyoruz?

olu sayisinin tam ve dogru oldugu kabulu ile kanada' da daha yavas yayiliyor. turkiye'de daha hizli yayiliyor.

bunun sebeplerini bilmiyoruz. zamanla ogreniriz belki. bu kanada' yi ne turkiyeden iyi bir ulke yapar ne de daha gelismis. tek bildigimiz salgin turkiyeye gec girdi daha hizli yayildi. bunun disindaki her hangi bir cikarim gerizekaliliktir.

dedigim gibi bu gerizekali propagandayi bir insan ya salak oldugu ya da para aldigi icin yapar. baska aciklamasi yok.

biz turiye'den salginlarla mucadele yonteminde zayif kaldigi icin gitmedik. hatta otoriter ulkeler sert onlemler alma konusunda daha basarili olmali teoride. pratikte bir faydasini goremedik. toplumsal duyarilik cok daha one cikiyor gibi.

bir suredir bu baslikta bu aptal propagandayi yapanlara cevap yaziyorum. yazmaya devam ederdim ama artik yapamazlar heralde. amacim turkiyeyi kotulemek degil. turkiye' nin kanseri olan bu igrenc zihniyete meydani birakmamak.

kalin salicakla. ve kendinizi ailenizi koruyun.
  • kesinlikle yapmayacağım hede.

selanikli bir yetim (bkz: mustafa kemal atatürk) osmanlı devleti’nin yanlış politikaları sebebiyle harap ve bitap düşmüş bir milleti diriltip dönemin şartlarına göre mucizevi bir şekilde modern bir devlet ve ulus yaratmıştır. günümüz gözüyle de görülebileceği üzere türk milleti ve türkiye cumhuriyeti bulunduğumuz veyahut komşusu olduğumuz ortadoğu, kafkas, balkan devletlerinden pozitif olarak daha modern bir devlettir.

siyaset mekanizması hayatımızın her anına etki eden bir faktördür. bu siyasi iktidar başta olmak üzere birçok siyasi iktidarlar ve siyasetçiler birçok sebepten dolayı kötü yönetim gösterdiler. başta kendim olmak üzere etrafımdaki birçok vatansever kimsenin farklı ideolojik fikirlere inansalar dahi bu ülke, bu miras, bu millet ve bu zengin medeniyetler beşiği vatan için -en azından- kendi işlerini düzgün yaparak bir katkı sunma çabası içerisinde olduklarından eminim.

sözlük, sosyal medya ve ana akım medyada troll kimseler birçok değeri (bkz: evrensel etik değerleri) tahrip ederek dejenere bir toplum yani medeniyet enkazı bırakma çabalarının boşa gideceğinden eminim.

yaşadığımız (bkz: covid-19) salgını bilim ve aklın üstün olduğunu (anadolu tabiriyle) aklı yeten (bkz: aklı selim) kimselere öğretti. herkes bilim kurulu ne diyecek diye bekliyor değil mi? bir (bkz: aydınlanma) muhakkak yaşanacak bu topraklarda.

anılarımız, hikayelerimiz, dilimiz, inançlarımız, ekmeğimiz, suyumuz, her şeyimizin kaynağı burası: (bkz: türkiye cumhuriyeti) selanikli bir yetimin zekası, ileri görüşlülüğü, özverisi ile kuruldu. ben buradan kopamam. kopmam.
  • türkiye'de torpilsiz iş bulamadığım için almanya'ya gitsem de yine iş bulamam psikolojisine girdim. almanya'da mimar olarak iş aramak için kaç ay gerekir kaç bin euro ile almanya'ya göç edilebilir bilmiyorum.
  • öve öve bitiremediğiniz sağlık sistemini siktiredin de; avrupa’nın pek çok devleti “kendinizi koruyun, ekonomiyi bize bırakın” minvalinde açıklamalar yaparken bizim “liderimiz”, dua ve sabır ile aşacağız diyor. evet evet yanlış duymadınız; gelen elektrik, su, internet, telefon faturalarını, kirayı, kredi borcumu, mutfak giderlerimi, bakmakla yükümlü olduğum canlıların giderlerini dua ile ödeyeceğim. umarım kabul ederler.

tüm bunların havada kaldığı gerçeği göz ardı edilirken, pek çok kimse zaten boktan olan ekonomide bir de virüsten ötürü işsiz kalmış ve kalacak iken, türkiye’de bu işi geç ciddiye alıp sadece yurtdışından gelen kişilere çok geç kalınarak test yapıldı diye vakalar geç meydana çıktı diye burayı çok düzgün bir yer sanıp, “hollanda’da şu kadar hasta yatağı bizde on katı var yhaaa” temalı entry’yi dahi debe’ye sokmuşken size ne laf anlatabilirim hiç bilmiyorum.

keşke şu sınırlı yaşam süremde bu memleketten siktirolup emeğimin, alın terimin, zamanımın karşılığını alabileceğim; şehit haberlerinin olmadığı, dış ilişkilerde atar gider yapan eğitimsiz insanların olmadığı bir ülke tarafından yönetilen, işim düştüğünde polisin, sağlık çalışanlarının “seninle mi uğraşacaz” tavrı sergilemediği bir ülkeye siktir olup gidebilsem.
  • insanlar neden gitmek istiyorlar?

diğer ülkeler koronavirüs'e karşı destek paketleri açıklarken türkiye'de ise o esnada şunlar olmaktadır;

millet can korkusunda, millet işsizlik korkusunda, millet nasıl geçinirim korkusunda ama iktidar akp ise daha nasıl bu ülkeyi ve insanları sömürürüm hatta yandaşları nasıl hapisten çıkarırım derdinde.

(bkz: 26 mart 2020 kanal istanbul ihalesi)
    (bkz: infaz düzenlemesi kılıflı af)
    (bkz: akp'nin cinsel suçları af kapsamına alma ısrarı)
    (bkz: uyuşturucu satanların corona affı ile tahliyesi)
    (bkz: 26 mart 2020 vergi güncellemeleri)
hesabın var mı? giriş yap