• amerika'da yaşayarak çoğunlukla apple odaklı videolar çeken iphonedo beyciğimiz yurt dışında yaşam konulu bir video hazırlamış: https://www.youtube.com/watch?v=ylumtdnftdi
  • her gün biraz daha fazla istediğim.

burada bir sürü insan siktirin gidin size ihtiyacımız yok yazmış. ben çok meraklıydım bilmediğim bir kültüre gitmeye, oranın dilini adam akıllı öğrenmek için aylarca çabalamaya, benden önceki insanların bıraktığı kötü imajdan sıyrılmak için çabalamaya, ailemi ve akrabalarımı özlemeye vs.

sol frame'de her gün bir sürü başlık açılıyor hiç onları tekrarlamayacağım hepiniz biliyorsunuz zaten, yaşadığım küçük bir örnekten yola çıkıyorum.

- ailenizden yeşil pasaport imkanınız yoksa 87.5 tl defter bedeli, genellikle de 10 yıllık pasaport bedeli olarak 533,1 tl, toplamda 620,60 tl. zira ülkemizin mükemmel pasaportunun süresinin bitmesine 6 ay kaldıysa hiç bir kurum vize vermiyor, 3 ay kaldıysa hiç bir ülkeye vizesiz dahi giremiyorsunuz o yüzden en az 2 senelik pasaport almak lazım.

- aldınız mı, bitmedi! gideceğiniz ülkeler sizin pasaportunuzun yanısıra bir de vize isterler. bunun için sizden en az 10 belge isterler, 200 lira da para. en az 2 ay sonraya randevu verirler, eğer 1 hafta sonra randevu isterseniz aracı şirketler vardır, hizmet bedeli olarak 64 telecik daha isterler. sağlık sigortası isterler, o da 100 tl seneliği. genelde ilk seferliğine bir kaç geçişlik vize verilir o kadar.

- vize çıktı mı, daha bitmedi! arabayla yurtdışına çıkmak isterseniz 330 eurocuk yeşil sigorta, yeni ehliyetler de 15 tl.

- arabanız da tamam, daha bitmedi! devlet size "bu kadar belgeye bu kadar harcandın, sende para var bir 15 tele de bize ateşle" der, yurtdışı çıkış pulu!

- bu kadar harcadınız, yurtdışına çıktınız. euro 3.30 tl! bu kur farkına rağmen yemek içmek inanılmaz ucuz, alkol ise ülkemizin yarısı hatta çeyreği fiyatında. gelmişken bir kaç şişe alkol almalı tabii. yassak hemşerim! en az 72 saat o ülkede kalmalısın. cuma gününden gidip, hafta sonu gezip pazar akşamı içkini alarak geri dönemezsin zira 72 saat olmadı!

- 72 saat kaldın, döneceksin. 3 şişe viski aldın. yassak hemşerim! en fazla 1 litre getirebilirsin! ucuz diye cep telefonu aldın. 138.80 tl imei kaydettirme bedeli! uygun diye müzik çalar filan aldın. 1 ila 21 euro arasında değişen paralarla trt bandrol bedeli! oranın ucuz marketlerinden et filan aldın. yasak sokamazsın!

biz bu kadar uğraşırken elin yunanı bulgarı gelir, ülkeye sadece kimliği ile girer. kipa'ya carrefour'a gider. arabasının bagajını kendi ülkesinin üçte biri fiyatı ile doldurur. kahvesini çayını içer, sonra da elini kolunu sallaya sallaya geri döner.

dokunuyor bana!
  • 30 mart 2014 yerel seçimlerinde çıkan sonucun ardından bir yazı paylaşmıştım.

şöyle bitiyordu.
    .. düşünüyorum ben varım. benim gibi düşünen ailem, akrabalarım, arkadaşlarım var. bakıyorum artıyoruz git gide ve kalabalıklaşıyoruz düşündükçe. öyleyse diyorum hala bir umut var.. ne olur kaybetmeyin, kaybettirmeyin!

bugün,
    fazla edebiyat yapmaya gerek yok,
    bugün, o umudun amına koydular...
  • şuan otuz yaşındayım, liseden beri kafamda olan plan bu. erasmus'a gittim kalamadım, work and travel'la gittim kal dediler, üniversite mezunu olmak için seneye dedim, seneye gidemedim. katar'a gittim, dayanamadım, döndüm dolaştım türkiye'de kariyer yaptım, evlendim, yine gitmek istiyorum ama çok tıkalı gözüküyor, kimse sorsam hep negatif hep negatif.

bunu başaran arkadaşlar, nasıl yaptılar, nerdeler, nasıl gittiler, yahu allah, muhammed, isa, musa, buddha, evren, gaya * aşkına yeşillendirebilirler ise çok sevineceğim...

sevgiler & sevgiler.
  • sanki başka ülke alır da seni
  • sanırım artık gerek olmayan durumdur, bugünki gelişmelerle bu ülke topluca mezarımız olmaz umarım.
  • bazen de ise yaramayandir.

imza: turkiyeye tatile gelme malligini yapmis olan insan.
  • türk mülteciler olarak yapacağımız eylem.allah sonumuzu hayır etsin...
  • 3. dünya ülkesi olmasın, nere olursa giderim
hesabın var mı? giriş yap