• 5 günlüğüne gideceğiz, 1 aydır ekonomi vizesi çalışır gibi hesap yapıyor, uçursun yeter diye her türlü havayolu firmasından fırsat kovalıyoruz kuzenimle.
    gerçekten içi belki de sünger olan can yeleğini takıp hayatı pahasına o suya atlamak ne asla bi suriyeli kadar bilemeyeceğiz fakat rotayı çizerken araya atina falan sıkıştırmamızdan avrupa'ya gidiş durumunda yunanistan olağanlığını kavradım ben.
    sakız adasına bi gidelim hele demeye başladık.
    ülkeden çıkmak gerçekten zor, şu siktir olup gidenler fonu oluşturalım diyen arkadaşa katılıyorum, vatanını seven bence de bu olaya destek olsun, siz yine dolar alıp alıp satın falan da buna da bi el atın.

ek: sofya'ya istanbul'dan otobüsle gidin, oradan ver elini ryanair. ehehe gititğiniz yerde aç susuz artık orasını bilmem ama gidiş yolu en uygunu bu, bulgaristan. lan iyi ki var böyle bi ülke.
  • ben bu dünyadan siktir olup gitmek istiyorum
  • paranız varsa buradan ülke seçebilirsiniz.
  • "param olsa da ben alsam" dediğim olaydır.
  • --- amme hizmeti ---

(bkz: türkiye'den vizesiz gidilebilen ülkeler)

1/ arjantin - 90 güne kadar
    2 / arnavutluk - 90 güne kadar
    3 / bahamalar - sınırsız
    4 / barbados - 90 güne kadar
    5 / belize - 90 güne kadar
    6 / belarus - 30 güne kadar
    7 / bolivya - 90 güne kadar
    8 / bosna hersek - 180 gün içerisinde 90 güne kadar
    9 / botsvana - sınırsız
    10 / brezilya - 90 güne kadar
    11 / dominika - 21 güne kadar
    12 / ekvator - 90 güne kadar
    13 / el salvador - 90 güne kadar
    14 / fas - 90 güne kadar
    15 / fiji - 90 güne kadar
    16 / filipinler - 30 güne kadar
    17 / filistin - sınırsız (ancak israil vizesi gerekli)
    18 / guatemala - 90 güne kadar
    19 / güney kore - 90 güne kadar
    20 / gürcistan - 1 yıla kadar
    21 / honduras - 90 güne kadar
    22 / hong kong - 90 güne kadar
    23 / iran - 90 güne kadar
    24 / jamaika - 90 güne kadar
    25 / japonya - 90 güne kadar
    26 / karadağ - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    27 / katar - 30 güne kadar
    28 / kazakistan - 30 güne kadar
    29 / kırgızistan - sınırsız
    30 / kktc - sınırsız
    31 / kolombiya - 90 güne kadar
    32 / kosova - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    33 / karayipler - sınırsız
    34 / kosta rika - sınırsız
    35 / libya - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    36 / lübnan - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    37 / makedonya - 90 güne kadar
    38 / makau özel bölgesi - 30 güne kadar
    39 / maldivler - 30 güne kadar
    40 / malezya - 90 güne kadar
    41 / mauritius - 30 güne kadar
    42 / moğolistan - 90 güne kadar
    43 / moldova - 90 güne kadar
    44 / nikaragua - sınırsız
    45 / venezuela - 90 güne kadar
    46 / palau cumhuriyeti - sınırsız
    47 / panama - 180 güne kadar
    48 / paraguay - sınırsız
    49 / peru - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    50 / seyşeller - 90 güne kadar
    51 / saint kitts and nevis - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    52 / saint lucia - sınırsız
    53 / sırbistan - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    54 / singapur - 90 güne kadar
    55 / suriye - 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla
    56 / sri lanka - 30 güne kadar
    57 / svaziland - 30 güne kadar
    58 / şili - 90 güne kadar
    59 / tayland - 90 güne kadar
    60 / trinidad-tobago - 30 güne kadar
    61 / tunus - 90 güne kadar
    62 / tuvalu - sınırsız
    63 / ukrayna - 60 güne kadar
    64 / ürdün - 90 güne kadar

kaynak : cnn turk internet sayfası
    --- amme hizmeti ---

--- göçmenlik başvuruları ---

1 / abd - meşhur green card
    2 / kanada - kanada göçmenlik başvurusu
    3 / yeni zelanda - yeni zelanda göçmenlik
    bonus : yeni zelanda gömenlik başvurusu bilgilendirme videosu
    4/ saint lucia - saint lucia göçmenlik ( asdfghjkldas katkılarıyla )

--- göçmenlik başvuruları ---

herkese bol şans.
  • (bkz: ya sev ya terk et) tayfası 5'er lira verse de hep beraber siktir olup gitsek dedirten başlıktır
  • turkiye den siktir olup nereye gideceksin? suriyelileri sen nasil hor goruyorsan, avrupada da amerika da da hor goruleceksin. korkacaklar senden. en guzeli vatanina sahip cikmak. afrika ya bile gidemezsin siktir olup, istemezler cunku... ister cok harika okumus , harika kalifiye olsan bile sosyal durum bu sekilde. sen ay ne guzel sari sari cocuklar, insanlar diyeceksin ama onlar sana kara kafalar doldu diyecekler. haklilar yani ne isin var adamlarin memleketinde...

siktir olup, gitme nedenlerini ufak ufak baslayarak nasil elimine edebiliriz onlari dusunmemiz lazim.. yoksa hor gordugumuz suriyeliler gibi avrupanin bir kenar mahallesine itilip, sadece yeme icme luksune sahip sekilde "ne yapsak da bizi geri gondermeseler" diye patir patir bebek yapmaya calisirsiniz maksimum...

maalesef siktir olup gitmek o kadar kolay degil. kariyer.net den bakip da basvurabileceginiz ilanlar gibi kolay degil is bulmak...

ayrica heryerde ulkeyi kotulemek de ulkedeki normal insanlari zan altinda birakiyor... sen turkiyelisin ve turkiyeyi kotuluyorsun. cok alcakca ve kendini de kucuk dusurmektir bu. tabiki karsi oldugumuz, uzuldugumuz ve gercekten kizdigimiz bir cok sey var. ama herkes klavye cengaverliginden daha baska birsey yapamadigi icin bu durumlara yenileri eklendikce ekleniyor. azimsanamayacak kadar, bir cok kisi torpilim yahut torpil ihtimallerim engellenir diye her halti kabullenmis bekliyor. torpil elde edemeyince, haksizlik ve hukuksuzluga da ugrayinca siktir olup gitmekten soz ediliyor (istisnalar haric). bu kadar kolay mi yani ait oldugun yeri terketmek. tipik ortadogu psikolojisini herkes kabullenmis. dunya internette yada erasmusta ya da antalya da konustugun heyecanli partiboy-girl ogrenci topluluhu degil ki onlar bile kendi evinin onunde kara kafali birilerini gorunce garipsiyor.

ufak da olsa detaylar vermeye calistim. biraz olsun vizyonunuza farkli acidan bakis konusinda yardimi dokunmustur umarim.
    he siktir olup, gittiginizde nasil rahat edersiniz: turk mahallesine yerlesirsiniz. orta gene siktir olmadan onceki benzer tiplerle korler , sagirlar kisir dongu olusur... sen kardesim en guzeli yazil aksamlari fitness a. haftasonu kisi basi 50 tl ye kahvaltini yap bogazda. ınstagramda da paylas. sac - makyaj, topuklu ayakkabi sikir sikir kankilerle kahveni ic. avm de alisverisini yap duzenli. krallar gibi yasamana devam et. ya aslinda turkiye boyle ama biz farkliyiz, cok da globaliz diye dusunmeye devam et... anam hale kagit, pvc kapli id kartlisin... iceriginden bahsetmek bile istemiyorum. balik bastan kokayi dostlar.

bircogunuz kici kirik bes gunluk tatil icin aylar evvel vize basvurusunda bulunup, uzerine para odeyip, asiri detayli evraklar hazirliyorsunuz... adamlar bir haftaligina bile sizi sokmak istemiyor ulkelerine. kapis.
  • 2015 agustosunda yaptigim eylem.

buralari tam olarak gormeden, hayatim nasil sekillenecek diye bilmeden yazmak istemedim. gecen 1.5 yilda duzenim oturdu sayilir ve buraya yazmak icin sabirsizlandigim icin simdiden nedenlerini ve sonuclarini yazacagim.

oncelikle turkiye'deki maddi durumumu ozetleyeyim ki benden daha kotu durumda olanlar kesinlikle gitmeyi kafalarina koysunlar, daha iyi durumda olanlar da karsilastirsinlar ve karar versinler.

ben bir sirkette filo sorumlusuydum, hafta sonlari veya sinav zamanlari da direksiyon ogretmenligi veya sinav komisyonunda calisiyordum. eger haftasonlari cok calisirsam iyi para kazaniyor ama ne kendime ne de aileme vakit ayiramiyordum. bunu ayarlamak cok zordu 1. isimde normal maasim 2.000 tl ogretmenlikten de 300 veya 500 kazaniyordum. hafta ici sabah 07.00 de evden cikip trafikten dolayi 20.00 de eve gelebiliyordum. hafta sonlari ise ders ve sinavlar 09.00 da basladigindan 08.15 te cikip aksam evrak ve donanimlarin toparlanmasi derken aksam 18.30 u buluyordu.

esim beko tv fabrikasinda ar-ge kisminda 08.00- 17.00 arasi calisiyordu ve aylik 2.200 tl maas aliyordu. kendi evimizde oturuyorduk ve aylik 650 tl kira aldigimiz bir dukkanimiz vardi.

kira odemeyen ve evine aylik ortlama 5.500 tl geliri olan ve 5 yasinda bir cocuklari olan orta halli bir aileydik. kredi borcsuz 2008 model 308 im ve her daim sirket aracim vardi.
    sadece yatirim icin aldigimiz bir yerin kredi odemesi vardi oda aylik sabit 900 tl idi.

durumumu ayrintili olarak anlatmamin neden sadece ekonomik sebeplerle gitmemis oldugumu aciklamaktir. buraya gelmeyi dusunenler bu rakamlar ve sonrasinda buradaki kazancimizi karsilastirip ona gore kiyaslama yapabilirler.

yurtdisina yerlesme karari oldukca zor bir karar. bunu once kendiniz, sonra esiniz ve cocugunuz olarak tam kararli olarak yola cikmalisiniz. etrafinizdaki dost ve akrabalara bu dusunce veya planinizi soylediginizde sizi vazgecirmeye calisacaklardir. ben bunu cok yasadim. bir suru zorluk one surecekler, sizi korkutmaya calisacaklar.

en cok duydugum soz suydu; " ya millet daha az para kazanip kirada oturuyor yine bir yere kipirdamiyor".

yahu banane milletten? ben yilda iki kez tatil yapip bunun birisinde yurtdisina cikan, icki icip konserlere, disarida yemek yemeye cikan sosyal bir insanim. digerleri bunu yapmiyorsa o gecinebilir hatta belki mutlu da olabilir ama ben degilim.

neyse zaten baska sebepleri de siralayalim;

en basta deprem riski var ve ben istanbul'da oturdugum halde hic bir onlem hic bir calisma gormuyorum, bir depremde en iyi ihtimalle enkaz altinda sag kaliesam orada beklerken olurum.

evimize iki kez hirsizlik girisimi oldu; birincisinde alt kata girmisler, sira bize geldiginde tam kapiyi acacaklarken alt komsu gelmis ve adamlar bu kadincagiza vurup tehdit edip evden cikmislar ( bu arada saat 15:30 da oluyor olay ). ikincisinde gece kilitlenen dis kapiyi acip tum apartmanin ayakkabilarini calmislar ( evin icerisinde olan damatlik ayakkabilarim ile ise gitmistim ). tum bunlara karsi polisin tutumu beni korkutmustu.

trafikte gunde ortama 3 saat geciriyordum ki is yerim de evim de ayni yakada idi, trafikte sag seritten gezen mavi kirmizi cakarli araclardan bikmistim. paramizi calan devlet gorevlileri ayni anda zamanimizi da caliyorlardi.

neyse daha cok sey anlatilir ama bunlar beni cok yipratan seylerdi.

karar verdigimde esas isimi birakip sadece hafta sonlari calismaya basladim. haftaici dil kursuna gittim ve bu 4 ay boyle devam etti. cikis tazminatimi anlasma yoluyla sadece bir kismini alabildim ve kalan kredi borcunu ve tum uyelikleri ve taahutleri bozup herseyi sifirlamak icin aracimi sattim. ucak biletleri ve oradaki yasama baslamak icin elimizde para da kaldi ancak burada bir sey soyleyeyim; gitmeye karar verdiginizde aklinizda yaniniza gotureceginiz rakami imkan var ise ikiye carpin. sonrasinda bu parayi kolay yerine koyarsiniz ama ilk yerlesim ve isi rayina oturtup duzenli para kazanana kadar tahmininizden fazla para gidiyor.

gideceginiz ulkenin dilini ogrenin. ben ingilizce kursuna gittim ama geldigim ulke belcika. benim burada calismami ve temel alisverislerimi yapmami saglasa da hastane hizmetleri veya devletle olan her isinizde mutlaka fransizca bilen biri gerekiyor.

tum diplomalarinizi yaniniza alip kaymakamliktan apostille ettirin, ne kadar sertifika kurs egitimi varsa bunlari cevirtin.

belcika, benim bildigim turk ehliyetlerini sinavsiz sekilde hem ticari hem ozel olarak aninda ve suresiz kabul edip yerine tum dunyada gecerli belcika ehliyeti veren tek ab ulkesi.

buraya gelmeden once belcika'da yasayan yazarlardan bir kismina pm atip bilgi istemistim. bazilari dondu ama yardimci olamadi bazilari ise gercekten ne bilirlerse paylastilar. siz de gideceginiz ulke icin bu tur mesajlar atin. ben aklinizda olan sorulari yapabildigimce yanitlamaya calisirim yesillendirebilirsiniz.

en onemlisi calisacak is, kalacak ev ve dil sorunudur. bu 3 sey ayarlandiysa hic bir korkunuz olmasin.

burada kira bulmak cok zor cunku 3 ay depozit isteniyor ve garanti bir isiniz veya size kefil olacak garantor olmadan cok kotu sartlarda kacak gocmenler gibi kira bulursunuz ve gediginize pisman olursunuz.

gelir gelmez belediyeye kayit yaptirin ve tum belgelerinizi onaylatin.

biz geldigimizde esim is bulmustu ama dil sorunu yuzunden cok az calisabilmisti. buna ragmen 3 ay sonunda ciktiginda 1 aylik issizlik parasi ve yarim aylik izin parasi almisti cok sasirmistik.

daha da ilginc olan ve bizim gelmeden once bilmedigimiz sey ise yine avrupa'da tek belcika'nin kabul ettigini bildigim turkiye'deki sigorta gunlerinizi kabul edip siz eger buraya yerlesip te calismiyorsaniz size maas baglamasi ( bunu emekli olacaginiz zaman buradaki gunleri oraya tasiyabileceginiz gibi tersi olarak turkiye'dekileri de buraya getirip buradan emekli olabilirsiniz) . bu maas bir yilin sonunda azalsa da azalarak ta olsa 2 yili geciyor. en basta full time calistiysaniz asgari ucret yani 1.280 é yada part time calismissaniz 680 éuro odeme yapiyorlar ( turkiye'de issizlik parasi almis olun veya olmayin haketmis olmak yeterli). cocuk parasi biz henuz almadik ama aylik 140é civari bir rakam. bu arada almamamizin nedeni elimize toplu para gecmesini istememiz. cunku burada hakkiniz kaybolmuyor birikiyor. misal bilmedigimiz icin almadigimiz issizlik ucretini 3 aylik toplu olarak almistik.

ben suanda tam zamanli kamyon soforu olarak calisiyorum ve maasim 1.900 euro. haftasonlari ve resmi bayramlarda calismiyorum ve bir aylik yillik iznim var. yine ayrica yil sonunda bir maasa yakin izin parasi aliyorum.

esim part time calisiyordu ve 950 é aliyordu simdi calismayip issizlik maasi olan 680é aliyor ve dil kursuna gidiyor.

kiramiz 55 m² bir yatak odasi bir cocuk odasi ve salon banyo ve mutfak ayri olan sevimli ama alistigimizdan kucuk bir ev cunku istanbul'da esyalariyla kilitli duran evimiz 137 m² idi. buraya sadece valizlerimizle gelip bastan asagiya ev kurmaya calisiyoruz tum esyalari ikea'dan aldik. suan bulasik makinasi ve smart tv miz eksik onlari da 2017 baslarinda alacagiz.

esimin dil kursu bitip ise basladiginda bir yil icerisinde kredi cekip hep hayalini kurdugumuz bahceli garajli evimiz olabilecek. burada hala ev almak cok mantikli cunku:
    suan oturdugumuz daire satilsa 100.000 é eder ama biz 600 é kira oduyoruz. oysaki mustakil grajli bahceli iki katli evler 120.000 den basliyor ve alinip guzelce oturulacak olanlar 140-160.000 é arasinda. faizler zaten cok dusuk oldugu icin sadece 1/5 ini odersek geri kalani 900 é taksitlerle sahip olabiliriz. her sey boyle surdugu surece 2 yila kadar almamamiz icin hic bir sebep yok.

turkiye'de garajli bahceli bir evi ancak hayal edirdik burada ise planimizda var. sirf bu yuzden buraya yerlesilir.

kusura bakmayin cok daginik yaziyorum ama ara ara kaydedip ustune yazdigim icin boyle oluyor.

birsey anlatmak istiyorum; ben buraya geldigimde oturum evraklarim, ehliyetim ve diplomalarimi once kabul etmediler cunku ben gocmenim ve bulgaristan'da dogdugum icin turk nufus mudurlugu benim dogum tarihimi yalnis yazdilar ve dogum evraklarim, nufus cuzdanim ile bu tarihler tutmuyor.

hemen duzelttirmek icin turkiye'ye dondum ve calmadigim kapi kalmadi. hepsi dava acmam 5.000 tl vermem ve en az 8 ay beklemem cevabindan baska birsey alamadan yine belcika'ya dondum. bir tercuman araciligi ile icisleri bakanligi olsun, egitim bakanligi olsun veya ehliyet icin ulastirma bakanligi olsun hepsi tum belgelerimi onayladilar.

bakin burasi cok onemli hatali olan turk hukumeti hic bir sey yapmazken, yaa banane git duzeltip getir bizim sucumuz degil diyebilecek olan avrupa makamlari ben magdur olmayayim diye tum evraklari verdiler.

gelelim buradaki irkciliga. sunu iddia ederim ki turkiye'deki hemsericilik ne kadar varsa buradaki irkcilik ondan daha azdir. yani bir is yerinde birakin farkli sehirleri- ulkeleri farkli kitlardan insanlar calisiyor ve herkes isini yaptikca herhangi bir sorun yok. turkiye'de ayni ilin karsiyaka'lasi goztepe'lisini, istanbul'da avrupa yakasindaki anadolu tarafindakini sevmez ki nerede kaldi dogulu birinin sirketinde calismak. bunu lutfen dusunun.

son olarak eklemem gereken bir sey var. ben turkiye'de hep isteyip vergisinden ve fiyatindan dolayi sahip olamadigim mercedes e serisine, turkiye'de sattigim 308'in tam yari parasina sahip oldum ve litresi 1 é olan mazotla tamami ucretsiz yollarda geziyorum. aracimin 550 é vergisi ve 500 é sigortasi var yillik. bu turkiye'dekinden kat ve kat ucuz.

aklima gelmisken ekleyeyim turkiye'deki hasarsizlik indiriminizi kanitlayan bir kagit alip cevirtin, burada o oranin yarisini kabul ediyorlar. benim yuzde 40 olan indirimi yuzde 20 olarak baslattilar ki bu bana iki yil kazandirdi.

sonuc olarak buraya geldigim icin hic pisman olmadim. baska basliklara da yazdim, hic bir sey basaramasam dahi oglum bedava okula gidiyor en az 3 dil ogrenecek ve askere gitmek zorunda kalmayacak.

konuyla alakali tum bilgi edinmek isteyen arkadaslarin mesajlarini gec te olsa durustce yanitlamaya calisacagim. ileride bu entry guncellenecek ve degisimlerimi buradan kendim de takip edecegim.

edit; debe icin teekkurler. burada eksik olup bu entrynin devami niteliginde ve mesajlarla sorulan sorulara cevap olabilecek ikinci bir entry yazdim #64634218
    ilginiz ve guzel dilekleriniz icin tesekkur ederim.
  • canakkalede ataları en zor savaş şartlarında bile ülkeden kaçmadığına göre korkakların ve asimilasyona uğramış insanların ortak düşüncesidir.
    onursuzluktur heleki iltica etmek isteyenlerin türk lafını ağzına alma hakkı yoktur.
hesabın var mı? giriş yap