• ofisteki dinozorlar hariç herkesin sürekli avrupa'da iş kovalamasından motivasyonum sikildi. amerika'da 3 ay çalıştın da nasıl dönersin, almanca da biliyorsun mal mısın, almanya'da havada kaparlar sen de iş kovalasana, bekarsın bi de... bıdı bıdı
    üşengeç adamım. henüz lanet olsun ülkenize, siktir olup gidiyorum eşiğim kırılmadı, ama kuzenimin yaptığı gibi kolay yol denk gelir(bkz: yabancı kızla evlenip yurt dışına kapağı atmak) dakika düşünmem. *
  • avrupa'ya tasinacaksaniz nisan-agustos arasini tavsiye ederim cunku italya-ispanya gibi guney ulkelerini saymazsak ekim-nisan arasi kuzey ve bati avrupa'da inanilmaz derecede kasvetli ve karanlik gecmektedir ve bu aylar arasinda tasinanlarin ilk birkac ayi hafif depresif gecebilir.
  • ustteki entry'de kisin avrupaya tasinmayin kasvetli denmis. ben de california icin konusayim. (hatta daha spesifik olarak silikon vadisi- bay area icin) yilin 12 ayi gunesli. kislari azcik soguk ama 15-16 derece altina inmiyor. buraya her mevsim tasinilir. hatta kisin tasinin soguk iklimden buraya gelin ki degerini anlayin. ben tasinmadan once aralikta ziyarete gelmistim sonra tasindigim sene de kasim'da tasindim. kislariyla bana kendini sevdirdi
    california'da 13 ayi geride biraktim umarim her sey daha da iyi olur. zorluklar oldu hala da oluyor ama mucadele etmek guzel.
  • en büyük hayalim de nerde yaşayacağız. dünya bok içinde alternatif yok.
  • link

link2

link3

hollanda dunyada ilk 200 deki okullardan master ya da doktora alanlara bir yil calisma izni veriyormus (search year visa), bu izni highly skilled immigrant vizesine de cevirmek daha kolaymis. normalde highly skilled immigrant vizesine basvurmak icin 3500 euroluk maas odeyen bir is bulmak gerekirken bu izinden cevirince min 2250 euro kazanmaniz halinde basvurabiliyormussunuz. turkiyedeki hicbir okulun ilk 200 e girmedigini hatirlatmama gerek yok sanirim. en iyi sirada suan sabanci var 500-550 bandinda.

belki birilerinin isine yarar diye buraya birakiyorum
  • iki gram beyni ve maddi imkanı olan herkesin yaptığı eylem.

bazı insanlar var, kendileri ülkeden veya halktan hiç memnun olmamalarına ve bunu her daim dile getirmelerine rağmen buradan kaçıp kurtulamadıkları için gidip kendini kurtarabilmiş insanlara haset duyup sabah akşam sövüyorlar. ciddiyim. adamın tivitine bakıyorsun çomar kesimi eleştirmiş, altına abd'de yaşayan biri onaylayıcı cevap atmış, bu aşağılık kompleksli de gidip "hayat sana güzel amk çocuğu bırak da biz sövelim" diyor. bundan daha büyük bir eziklik görmedim sanırım. türkiye'nin durumundan memnun olup yurt dışına kaçanlara söven reisçiler bile sizden daha tutarlı.

bir de bunların bir seviye üstü ruh hastası bir güruh var; bunlar da ülkenin hâlinden, halktan ve hükümetten falan memnun değiller, kısmen eğitimliler ve bu sayede yurt dışına kaçıp kurtulabilmişler ancak kendileri gibi ülkenin hâlinden memnun olmayıp yurt dışına yerleşen diğer insanlara sövüyorlar. ciddiyim. ilk tivitteki hamamböceklerini zaten geçtim de ikinci grup tam klinik vaka. şizofreni belirtisi olabilir. bunlara "sen de aynı şeyi yaptın, diğerleri yapınca neden sövüyorsun?" diye sorduğunda "hayır! ben buraya kapak atmadım! kendimi geliştirip geri döneceğim ve ülkeme faydalı olacağım!" diyorlar. ve bir kısmı gerçekten geri dönüyor da. ama ne dönmek;

65 yaşında, hayatının yarısından fazlasını türkiye dışında dertsiz tasasız bir ülkede geçirmiş, bu yıllar içerisinde tabii ki dövizle çok sağlam bir birikim yapmış ve türkiye'de faiziyle geçinebileceği bir emekli maaşı bağlayarak dönüyorlar. belki vicdanlarını rahatlatmak adına siktiriboktan bir eğitim kitabı yazarak ya da dünyada ilk 500'de bile olmayan türk üniversitesinin birinde ders vererek vatana millete faydalı olduklarını sanıyorlar işte anca. ondan sonra da ölene kadar ege kıyısndaki yazlıklarında rakı sofrasında türkiye çok güzel ülke azizim diye kafa sikiyorlar.

senin gibilerin poster vatanseverliğini yerim ben.
  • ulan birbirinizi beğenmeyen siz değil misiniz. siz gidenler gittiğiniz yerde birbirinizi seversiniz belki. benim gidecek yerim yok. buranın çocuğuyum ben.
  • an itibariyle gerçekleştirdiğim eylem
  • gidenler neden kalanlara kufrediyor pek anlamiyorum. gitmissin artik. ben gitsem isim olmaz kalanlarla. gidebilmissem ama. ha bi gun gidicem. ama geride kalanlara ezik deme gibi bi planim yok. aslinda hic bisi deme planim yok, gelirseniz konusuruz ama *
  • aslinda bu dusunce buyuksehirde yasamanin getirdigi bir durum. siyasi gerginlik ve hayat pahaliligi bu surece iten en buyuk etken ise niye ulkeyi terk ediyorsunuz. kirsala donun arkadaslar, koyunuze yaylaniza gidin. ne siyasi gerginlik hissedersiniz ne hayat pahaliligini. huzur ve kendi kendinize yetmek istiyorsaniz care ulkeyi terk etmek degil kaosu terketmekte.
hesabın var mı? giriş yap