şükela:  tümü | bugün
  • kayıp bir yazar. * *
  • an itibariyle siktir olup gitmek istediğimdir.sebep aşağıda anlatacağım olayı benzeri şekillerde mütemadiyen yaşamam.başrolde hep sevgili annem.
    şimdi apartman komşularımızı severiz, samimiyiz de . komşumuzun oğlu evleniyor. şu an aşağıda bir gelin alma seremonisi var. iğrenç bir müzik eşliğinde gelin, damat ve akrabaları oynuyor .düğünlerdeki saçma adetlerden nefret ediyorum. iki insan ne güzel birbirini bulmuş millete göstermeye ne gerek var nikahla evlen gitsin ama yok illa böyle saçma sapan şeyler yapıp milletin gözüne sokacaklar. annem de sağolsun değişik bi düşünce yapısı var. diğer komşu kızları inmiş oynuyorlar biz de salak salak balkonlarımızdan izliyoruz. balkona çıkmayacaktım ama beni zorla çıkaran anneme sevgiler.
    -bak aşağıdaki kızlara nasıl oynuyorlar işte sosyallik bu. ben çok üzülüyorum sana yazık asosyal yaşayıp gideceksin( bunu arkadaşlarıyla sürekli program yapıp gezen ve iletişim kurmayı seven birine söylüyor )
    dakikada moralimi bozdu .neden çünkü aşırı çok konuşuyor ve beni eleştirmekten aşırı zevk alıyor. ortalama bir kız gibi davranmadığım için de beni asosyal diye nitelendiriyor. tartışmaya girip öyle olmadığımı anlatmaya çalıştım . anlamamakta ısrar ediyor. sürekli ve her seferinde sizi eleştiren biriyle yaşamak çok zor artı giyim tarzınızdan düşünce yapınıza kadar her şeye karışıyor ve müdahele etmek istiyor. sanırım annem bir rte.
    ama ben de boş durmuyorum bu lanet olası ortamdan ve ülkeden siktir olup gidicem . eğer ölmeden ve delirmeden 2 yıl daha dayanırsam her sabah gözümü birbirinin hiç umurunda olmayan insanların yaşadığı bir başka ülkede açacağım . annem gibi insanlar bu ülkede her yerde.
  • son 1 yıldır türkiye'den hem yakın ailemden, hem arkadaşlarımdan, hem de sizlerin içerisinden o denli yorumlar alıyorum ki, aklımı kaçırdığımı düşünüyorum. adam doktor, uzmanlığı beyin ama diyor ki gelir o ülkede paspas yaparım. yeniden hazırlanır, doktor bilemedin pratisyen olarak yaşarım. diğeri mimar, bir tanesi üniversitede öğretim görevlisi, bir tane dükkan sahibi derken yemin ediyorum ülke çivisi çıkmış... ağa sen gittin, o gitti bu gitti... o ülkeye kim sahip çıkacak! geçtim bombasını, çocukların eğitimini de, adam sokağa çıkmamak için bahane üretip evde bilgisayar oyunu yarattım. çoluk çocuk onu oynuyoruz diyor. aklımı kaybediyorum okuduklarımla. cidden halkın içinde bulunduğu durum ne güneydoğuda ne güneyde ne batıda hiç iyi değil... kaldı ki aç hürriyet gazetesini, star gazetesini hepsi kendi tabanına yağdanlık ile yalakalık yapan tiplemeler! bir tane akıllı adam yazısı yok! açıkçası çok ama çok üzülüyorum ülkem adına ve yetişmiş adamların başka ülkelerin köleleri olmak için gösterdikleri isteklerine!
  • bi arkadasin ulke degistirmekle ilgili entrysini okudum iki dakika once, sonra facebooka gectim, en bastaki ileti kilis'teki bir arkadasima aitti ve "uc-dort tane bomba dustu cok yakinima ama ben iyiyim" diyordu. yegenlerim "dayi iyi ki gittin yurtdisina, ankara'da olsan biz cok korkardik" diyorlar mutemadiyen patlayan bombalardan sonra. baya can derdinden kaciyor insanlar artik, gitmek filan degil. oyle iste.
  • bi dakka bile durmadan gidin

oraya gidince saglik,egitim,sosyal haklar falan hepsinde size hic ayrimcilik yapmayacaklar hic.ayni bole avrupali nasi desem aryan irkindan biri gibi olacaksiniz.
  • bugün itibaritle lafta değil, gerçek anlamda düşündüğümdür. orda ne iş yaparım yapmazsam ne olur, kalacak bir ev, arkadaşların vesaire... hayata dair her şey.

lafı uzatmadan kısaca söyleyeyim, ne kadar ya ama memleketim orası desem de, kalan ömrümü huzur içinde geçirebilecek olmak her şeyin bir tık önüne geçiyor.
    bir düşünün lütfen, bunu okurken ki hayat standartlarınızı bir ele alın. bunların içinden sadece sosyal çevrenizin * size verdiği kaygıları, yaşadığınız şehrde ne kadar güvenliğiniz olmadan yaşadığınızı bir düşünün.
    sinyal vermeden üzerinize bir anda kıran bir hayvana tepki göstermek isterseniz dayak yiyeceğinizi de ekleyin lütfen.

tek amacım artık bunu araştırmak, ve neler yapılabilir bunları öğrenmek olacak.
  • bazen bu ulkeden bi bok olmaz diyorum. hayir ulkemi topraklarini seviyorum, ancak sorun burda beni nefes almami engelleyen insanlarda.

bugun basima gelen aynen su: aracimla carsidan gelmisim ve evin onune 10 metre mesafe kalmis ki ne goreyim, adamlar iki araci yolun ortasina cekmisler ve 3-4 kisi aracin etrafinda.bekledim sandim ki hemen cekicez desinler yada ariza yapti desinler. benim yaslardaki gemc demesin mi daracik yeri gostererek 'bak surdan gec'. dedim ki arac arizali mi, kardes surdan gec git, heyecan yapma dedi. yahu kuralsizlik, ahlaksizlik bu ulkede ne kadar da normallesti?! hayir hakkini eline teslim etsem ben sucluyum, etmesem goz yumuyorum rahatsiz oluyorum. ancak duzeltmek de mumkun degil.o zaman sikeyim boyle isi, en iyisi ulkeden siktir olup gitmek, lanet olsun egitiminize de musluman rolu yapmalariniza da. o kadar cok tiksinmeye basladim ki artik...
  • yillar once siktir olup gittim ama her tatilde arkadaslari ailemi gormek icin geliyorum. ılk 2 hafta genelde arkadaslar aile arasinda gectigi icin ne guzel memleket diyorum. biraz daha kalip gunluk hayatta daha dogrusu gercek hayatla yuzlesince neden siktir olup gittigini hatirliyor insan. en cok koyan da yasadigim ulkeler isvicre gibi kanada gibi medeniyet besikleri degil isminden duyup ulkenin cogunlugunun buralar birakilip oraya gidilir mi denecegi yerler.

her seferinde donsem de bir sekilde idare edilir diye dusunuyorum, ama her seferinde karsima cikan en buyuk engel turkiye'de hakkini arayamanin verdigi adaletsizlik duygusu. bu ulkede kimse hakkini arayamiyor, yasamin her alaninda kokune kadar hissediliyor, bu yuzden de etraf kaba saba, ne yapsa yanina kar kalacagini bilen insanlarla dolu.

gecen geldigimde 4 arkadas taksimde bir yerlerde bulustuk kendi halimizde konusuyoruz, sonra arkadaslardan birisi ordaki tanimadigimiz birisiyle konusmaya basladi, sonra ne oldugunu tam anlayamadigimiz sebepten adam sinirlendi arkadasin kafasinda bardak kirdi, arkadas az kalsin kor olacakti, suratinin yarisi dikisli, aynaya her baktiginda o gunu hatirlatan iz var yuzunde. hastaneden sonra bandajlarla polise gittik. adamin kim oldugu telefonu elimizde, mekanda kamera da var diye biliyoruz bekliyoruz ki polis adami tutuklasin diye ama once bir kac saat polislerin nobet degisimini bekledik sonra da polis sikayet acmamak icin elinde geleni yapti. en son da siz yurt disinda yasiyorsunuz sizi arayip ulasamassak tekrar geldiginizde havalaninda sorun cikar dedi ve sikayeti acmadi. kasten adam yaralamis birisinin sokaklara tekrar donmesi, muhtemelen bu isi tekrar yapacagi polisin umrunda degil. adalet umurlarinda degil.

ondan onceki sene koyde dedemi ziyaret ediyorum, adam butun sene calismis mahsul zamani gelmis. topladik butun aile, mahsulu haldeki aliciya goturduk adam her tartida 2 3 kilo yanlis yaziyor. 103 kilo geliyor 100 yaziyor 67 geliyor 62 yaziyor ne yapiyon yanlis yaziyorsun diyorum duzeltmiyor. sonra toplama zamani geldi 10 kilo eksik topluyor, esnafin elinde bilgisayara donusen hesap makinasini kullanmiyor kafasindan yaziyor. topraga dokunmamis adam sirf aracilik yaparak dedemden fazla para kazaniyor , doymuyor bir de oradan 10 20 kilo ne calarsa caliyor. dedem bunun farkinda ama agzini acamiyor cunku haldeki alicilarin hepsi ayni onlardan baska kimseye satamiyorsun koca sehirde bir tek hal var sikayet etsen adam senden daha mal almiyor, daha kotusu kimse bu adamlara bir sey yapmiyor sen elindeki mallarla kaliyorsun. ıstanbulda 3 liraya erik yerken koylu 500 kurusa satamiyor. koylunun hakki yeniyor calisanin hakki yeniyor adalet kimsenin umrunda degil. bu adamlar ne yaparlarsa yanlarina kar kaliyor.

bu gelisimde turkiyeye valizim kayboldu, 1 hafta kiyafetsiz kalmamak icin gittim bir kac parca esya aldim havacilik kanunlarina gore sorumlu havayolu firmasinin bu masraflari karsilamasi lazim. ariyorum diger havayolu sorumlu diyor diger havayolu ise havacilik kanunlarina gore hakli bizim sorunumuz degil diyor. pegasus musteri hizmetleri zaten ucretli calisiyor hayir valizim kayip bir de seni 10 kere ariyorum 1 dakika konusmus olsam her birindeki daha fazla 15 lira para kazandin sirf benim aramalarimdan. en son sivil havaciligi aradim onlar da bizim yetki alanimizda degil diyor bu konu. hakkimi arayacagim tek yer avukat mahkeme ugrasmak sanirim ama insan yoruluyor oradan da uzun sure sonuc alamayacagini biliyorsun bir gomlek bir pantolon icin ugrasma diyorsun. valizini gec alan benim bir de ustune 15 lira para odedim harcadigim zamani hic saymiyorum.

daha genis capta ulkedeki yolsuzluk, konusma ozgurlugu gibi konularda insanlarin hakkini arayamadigini bir cok insanin bu duyguyla yasamak zorunda kaldigini tekrar farkediyorum. ailenin cocugu olmus kimse sorumlu degil, kaybettigi evladinin acisiyla kalmis. belki adalet yerine gelse biraz teselli bulacak ama yok olmayacak da. vatan millet sehitlik diye genc yasinda cocuklari askere gonderiyorlar sirf iktidar ugruna cocuk oluyor sonra ailesi cikip lanet olsun diyince adam suclu oluyor. bir hayat gitti bir aile mahvoldu bunun adaletini kim saglayacak kim bundan sorumlu ?

turkiyede aile kursam yarin cocugunun basina okulda bir sey gelse, sinav sorulari calinsa mesela ya da aniden kanun degisse bundan sonra senin cocugunun gittigi okuldan doktor alinmayacak dese bir sey yapamayacagim gercegi ile yuzlesiyorum. cocuguma biri cinsel saldirida bulunsa saldiran yerime benim nasil cocuk yetistirdigim sorgulanacak. bu ulkede adalet yok, eger vaktiniz varsa imkaniniz varsa adaletin olmadigi yerden siktir olun gidin, haksizliga ugrama duygusu cok agir mideye saplaniyor cok koyuyor adama.
  • türkiyeden siktir olup gitmek diye birşey yok. annemiz , babamız , kardeşlerimiz, arkadaşlarımızın hepsi orda olduğu için kalbimizde oradadır. şunu da unutmayın, dünyadaki bütün devletlerde hakim bir ulus vardır, sen nereye gidersen git ikinci sınıf vatandaşsın.
  • tüm benliğimle an itibariyle yapmak istedigim şey.
    tası tarağı da siktir et ailemi alıp siktir olup gitmek istiyorum .
    yasayamiyorsun ki şerefsizin gölgesinde. yaşatmıyorlar.
    onun bunun çocukları diplomatik başarıları gölgelenmişmiş.
    insanlığınıza sıçıyım sizin vicdanınıza sıçıyım.