şükela:  tümü | bugün
 • bu cümlenin devamı için (bkz: ne mozayiği lan)...
 • karsit gorus:
  (bkz: turkiye bir mozaiktir)
 • (bkz: kazakistan)
  (bkz: azerbaycan)
  (bkz: kırgızistan)
  (bkz: özbekistan)
  (bkz: türkmenistan)
  (bkz: tataristan)
  (bkz: yakutistan)

  (bkz: türk)

  ayrıca:

  (bkz: ermeni)
  (bkz: kürt)
  (bkz: arap)
  (bkz: laz)
  (bkz: çerkez)
  (bkz: yahudi)
  (bkz: gürcü)
  (bkz: abhaz)
  (bkz: pomak)
  (bkz: rus)
  (bkz: polonyalı)
  (bkz: boşnak)
  (bkz: arnavut)
  (bkz: rum)
  (bkz: bulgar)
  (bkz: çingene)
  (bkz: süryani)
  (bkz: keldani)
  (bkz: asuri)
  (bkz: türk)
  (bkz: italyan)
  (bkz: zaza)
  (bkz: alman)
  (bkz: asetin)
  (bkz: farsi)
  (bkz: fransız)

  (bkz: türkiyeli)
 • (bkz: fransalı)
  (bkz: almanyalı)
  (bkz: ingiltereli)
  (bkz: ispanyalı)
  (bkz: yunanistanlı)
  (bkz: bulgaristanlı)

  garip geliyor değil mi, türk yerine türkiyeli'yi savunan arkadaşlara gelmiyor olsa gerek.

  tanım da yapalım; türkiye cumhuriyeti vatandaşları için tanımlanan hukuki kimliği (adamın kökeninden bana ne, ister boşnak olsun, ister ermeni) izah etme çabası.
 • (bkz: yeni zelandalı)
  (bkz: iskoç) (bkz: ingiliz) (bkz: maori)

  (bkz: avustralyalı)
  vs
 • sadece ve sadece, "türkiye"nin "türkler'in yaşadığı yer" demek olduğunu bilmeyecek kadar gerizekalı olanların karşı çıkabileceği söylem.
 • türki cumhuriyetlere "soydaşlarımız" diye hitap eden bir devletin, "ama bu vatandaşlarımızın hukuk önündeki genel adı" diyerek haklı çıkaramayacağı çıkış. madem türk türkiye vatandaşı demek, devletimiz (bakın siz, ben filan değil, cumhurbaşkanlarından, başbakanlardan, bakanlıklardan, büyükelçiliklerden bahsediyorum) "soydaş" derken neyi kastediyor? anayasalarımız kuzen çocukları mıymış? yoksa açıkça türkik kavimlere soydaşımız diyor olmamız tesadüf mü?

  devletin bastırdığı kitaplarda "türk devletleri" arasında türkiye cumhuriyeti de var selçuklular da var. şimdi o türk hangi türk o zaman? aynı anda, aynı bağlamda, iki anlamda kullanılmayacağına göre ya türkiye cumhuriyeti, vatandaşları arasından "türk" olanlara ait sadece, ya da selçuklular türkiye cumhuriyeti vatandaşıymış zamanında.

  yetmedi mi? ne yapalım; sizi türk hukuku'nun yüce isimlerinden, adına ankara üniversitesi'nde konferans salonu bulunan, eski adalet bakanı mahmut esat bozkurt'la uğurluyoruz o zaman:
  "türk, bu ülkenin yegane efendisi, yegane sahibidir. saf türk soyundan olmayanların bu memlekette tek hakları, vardır; hizmetçi olma hakkı, köle olma hakkı. dost ve düşman, hatta dağlar bu hakikati böyle bilsinler."

  sonradan ekleme: aklıma geldi ya, türklüğü aşağılamak vatandaşlığı aşağılamak demek o zaman. peki siz "türkoğlu türk" olmayan vatandaş gruplarına (ermeni, rum, kürt, zaza, gürcü, her neyse) hakaret edildi diye bu maddeden soruşturma açıldığını hiç duydunuz mu? hrant dink mahkum oldu bundan; vatandaşlıkla herhangi bir alakası var mıydı suçlamaların, bir hatırlayın.
 • "devlet türki cumhuriyetlere soydaşlarımız diyor" denerek haksız çıkarılamayacak söylem. sovyetlerin yıkılmasıyla pıtırcık gibi bitiveren bir sürü devlete yakınlaşmanın bir yoluydu soydaşlarımız ayağı. başıboş, komünizmden başka bir yol bilmeyen, kimisi zengin ama tamamı tecrübesiz ülkelerdi bunlar. onlarla soydaş söylemiyle yakınlaşmak tamamen duygusal(!) bir taktikti, bunu kim inkar edebilir ki...
  reddetmenin alemi yok, hepsi türk kökenli kavimler bunlar. takılıp kalınan, kafaları karıştıran konu da bu zaten, burada türk kelimesi tarihin içerisinden bir milleti ifade ediyor, selçuklu olsun, osmanlı olsun vs. ve bu millet hala yaşıyor, türkiye'de, türki cumhuriyetlerde, dünyanın her yerinde. dikkat edilmesi gereken husus şu ki türk kelimesi sadece ve sadece millet anlamını taşımıyor. tdk'yı boşverin, devlet kurumu orası, biz oxford'a bakalım tüm ezikliğimizle, görelim türk için ne diyor: http://oxforddictionaries.com/…finition/turk?q=turk
  gördüğünüz gibi 1. madde gündelik kullanım olarak açık açık "türkiye'de yerleşik, türkiye'nin yerlisi kişi" tanımını yapmış. 2. maddede millet tanımını yaparken başına historical ibaresini eklemiş. yani adam diyor ki türkiye'de yaşıyorsan türksün.

  sonuç olarak diyeceğim odur ki, türk'ü tek başına bir millet adı olarak alamayız. bu, tanımlamalarından biri olabilir ancak. bugün yurtdışında, kökeniniz ne olursa olsun, türkiye cumhuriyeti pasaportu taşıdığınız sürece her türlü hukuksal ve bürokratik işlemde türk olarak kabul edilir, ona göre işlem görürsünüz. aynı yılların cezayirli zeyneddin zeydan'ının fransa pasaportu taşıyınca cezayir asıllı fransız zinedine zidane olması gibi.
  size düşen bunu sindirmek.