şükela:  tümü | bugün soru sor
 • metro market ve konda araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen ‘yeme içme değerleri ve alışkanlıkları araştırması’na göre türkiye’nin yüzde 42 akşam yemeğinde yer sofrasını, yüzde 56’sı ise yemek masasını tercih ediyor. yüzde 2’lik bölüm ise koltuk, sehpa ve diğer yerlerde yemek yiyor.

  hürriyet'in aktardığına göre, yer sofrasında yemek yeme alışkanlığı yerleşim bölgesi, gelir seviyesi ve evin tipine göre farklılık gösteriyor. aylık geliri 5000 liranın üzerindeki hanelerin yüzde 82’si masada yemek yiyor. ancak gelir seviyesi 1200-2000 lira arasındaki evlerde yenilen yemeğin yüzde 53’ünde yer sofrası tercih ediliyor. apartmanda oturanların yüzde 72’si akşam yemeğini masada yerken, gecekonduların yüzde 81’inde yer sofrası tercih ediliyor. kentlerden yaşayanların yüzde 45’i yer sofrasını tercih ederken, metropollerde bu oran yüzde 29’a geriliyor. türkiye’nin yüzde 86’sı ise düzenli olarak akşam yemeği yiyor.

  link.
 • %42'lik kısımda olduğum istatistiktir. sünnet olarak görülen*, ayrıca sağlıklı denilen eylemdir. kalabalık yer sofralarının tadı hiçbir şeyde yoktur. yine de yıllar geçtikçe gelen misafirleri mecburen masaya davet etmek zorunda kaldık.

  edit: hiçbir birleşik yazılır.
 • burada bile azınlığım %2'deyim amk dedirtmiştir.
 • yerçekimsiz ortamda çilek tadı veren erik yediğim için beni alakadar etmeyen olay.
 • yerde, yer sofrasında yemek yemenin avantajları:

  * çatal-kaşık yere düştü sorunu yaşanmaz. keza ekmek ya da başka bir şey de yere düşmez. böylelikle yere düşen bir şeyi almakla uğraşmaz, düşen şeyin hijyenikliğini düşünmezsiniz.

  * bağdaş kurma, diz çökme gibi farklı şekillerde oturalabilirsiniz. hatta sofra kalabalık değilse bacaklar açılarak bile oturulabilir ki genelde küçük çocuklar sofranın kalabalıklığına bakmaksızın bacaklarını açarak otururlar. masada ise oturuş genelde tek şekildedir.

  * ekmek ya da başka yiyeceklerin yere dökülmesi sorunu yaşamazsınız. dökülen neyse sofrada kalır, yemek sonrası sofra çırpılır, ayrıca süpürme eylemine gerek kalmaz. masada ise ekmek kırıntıları ile birlikte birçok yiyecek yere dökülmekte, yemek sonrasında yerleri süpürmek zorunda bırakmaktadır.

  * masa, sandalye gibi mobilyalara gerek kalmaz.

  * davetli ya da davetsiz misafirler için çok daha kolay yer açılabilir sofrada. (ek sofra sermek ya da safları sıklaştırmak.) masada ise bu daha zordur; sandalye ve bazen ek masa gerekecek, bunları teşkil etmek için ciddi efor sarfedilecektir.

  * sofrayı istediğiniz yere kurmak ya da taşımak çok kolaydır. ama masayı ve sandalyeleri taşımak pek de kolay değildir. bu taşıma kolaylığı bize istediğimiz yerde yemek yeme özgürlüğünü verir. dışarıda, ağacın altındaki çimenliğe bile sofra kurulabilir ancak masa kurulamaz.

  *
 • (bkz: lame)
 • kültürel bir yansıma olan istatistik.
  bu oran ne gelir seviyesinin ne eğitim düzeyinin ne de bir gelişmişlik göstergesidir.
  toplumsal bir alışkanlıktır yerde yemek.
 • hiç yemek yemeyen yoksa %56 i masada yiyor. bu da makul sayıdır.
 • 21. yy'da hala yerde yemek yiyen köylüleri göstermiştir. iyi ki ellerini kullanarak yemiyorlar. azıcık medeni insana dair olan kurallara özenin be. ha hala elle yiyen kesin vardır, varsa da gelip buraya gururla anlatır çok bir haltmış, inanılmaz bir gelenekmiş gibi.