• yanlış önermedir. zira türkiye 2002 yılında kurulmuş bir ülke çünkü.
  • 1991 açık oturumu youtube'tan izlenebilir.
    katılımcılar;
    başbakan mesut yılmaz
    necmettin erbakan
    doğu perinçek
    bülent ecevit
    süleyman demirel
    erdal inönü
  • keşke dönülse idi...
    90'lı yıllarda insanlar en azından; ortaköy meydanında rahatça biralarını yudumlayabiliyorlar, otobüslerde kimse taciz etmeden şortla rahatça seyahat ediyorlar, çocuklarını güya mabude yurtlarda pedofilik hocalara peşkeş çekmiyorlar, mahkemeler bihakkın adil kararlar veriyorlar, okullarda öğrenciler öğretmenlerine el kaldırmıyorlar, doktorlar bu kadar dayak yemiyorlar, televizyonlarda amcanın mahremine sulanmanın mübah olduğu diziler yayınlanmıyordu.
  • 90'lara dönmek teknik olarak mümkün değil, keşke olsa da kurtulsak şu 1800lü yıllardan.

her yerden cehalet fırlıyor, ekonomi olmadığı kadar diplerde ve kriz hala inkar ediliyor. başörtüsü davasına ülkenin hımınakodular; gelmiş 90'lardaki terörden ekonomiden bahsediyor.
    o zamanın teknolojisiyle onlar vardı, şimdi bu teknoloji ve imkanlarla 90'lardan bin beter daha kötüyüz.

açtık, açıktık ama umudumuz vardı ve mutluyduk o zaman.

özet: bunca gerikafalıyla ileri gittiğini düşünen yazar hezeyanı.
  • hangi tuş kombinasyonuna basıyoruz fabrika ayarlarına dönmek için?
  • 90'lı yıllar olsa öper başına koyarsın. doğrusu şerefsiz menderes'in din sömürüsü yapıp ülkeyi borç batağına sürüklediği, halkı birbirine düşürdüğü 50'li yıllar. bu öküzlerin yolu hep aynı yere çıkıyor
  • enflasyon ve faiz sarmalının geri gelmesiyle 90'larda çocuk olamamış yeni nesle yeni bir tecrübe yaşatacaktır. hoş geldin 90'lar.
  • star tvde ibo show u gördüğümde gözlerimi ovcalayıp bilgisayardan tarihe baktım. emin olmak için tvde teletex var mı diye kontrol ettim. bence dönmedik ama arada acaba demediğimi söyleyemem.
  • birçok anlamda yaşadığımız durumdur.
    ekranda hala ibo show var.
    sibel can yine kendi tarzında şarkı söyleyip, oryantal yapıyor.
    gündemde sezen aksu, tarkan, gülsen var.
    dolar yine almış başını gidiyor.
    enflasyon 3 haneyi gördü.
    halk yine bugün yarından daha ucuz psikolojisine girmiş durumda.
    sedat peker, alaaddin çakıcı, mehmet ağar yine gündemde.
    türkiye'nin bacısı tansu çiller siyaset yapmaya başladı.
  • birçoğunuz "keşke o zamanlarda olsak" , "o günlere dönmeye dünden razıyım" diyecektir.
    hatta bazılarınız "o zamanın günümüzle ne alakası var" bile diyecektir.

ben sadece alım gücümüzün düşmesi yönünden bazı benzerlikler olduğunu düşünüyorum. ancak o zamanlarda bile yurt içinde üretilen herşey nispeten daha ucuzudu ve daha kolay alınıyordu, sadece yurtdışı menşeili ürünler pahalı idi.

artık araba almak lüks oldu. 90'larda araba alanlar kuş serisi alırdı ve ortalıkta başka araba çok nadir olurdu. kuş serisini alanlar bile çok ciddi paralar öderdi. herkes alamazdı. bu hali ilegünümüz doksanlara benzetilebilir.
    ancak o günlerde ev fiyatları günümüzdeki gibi ulaşılmaz değildi.belki büyüklerinizden "araba almasam o paraya o dönem bir daire alıyordum" dediklerini duymuşsunuzdur..
    arabanın birçok parçası yurtdışından gelirdi ve pahalı idi, ancak evin malzemeleri yurt içinde üretildiği için nispeten daha ucuzudu...

mesela bilgisayar, renkli tv vs. çok pahalı idi kolay kolay kimse alamazdı ancak sebze meyve mevsiminde çok ucuz olurdu.

örnekleri çoğaltmak mümkün... her ne kadar bazı benzerlikler olsada bu günler doksanları bile aratır oldu...
hesabın var mı? giriş yap