şükela:  tümü | bugün soru sor
 • diyanet işleri başkanlığı'nın anketinde çıkan sonuçmuş.

  güzel bir cevap da gelmiş...

  okuyan adam inanır mı lan. *
 • türkiyenin %92 si türkçe yazılmış herhangi başka bir kitabı da okumadığı için kafaya takılmaması gereken konu.
 • neyseki %8'in içinde olduğum olay.
  bu arada okumak zor geliyorsa radyo fezada 24 saat türkçe kur'an okunuyor. okuyanın sesi de inanılmaz etkileyici.
 • aslında yanlış yapılmış anket.

  doğrusu kur'an'ı arapçadan ezbere okuyup anladığını sananların yüzdesi olmalıydı. gerçi bu da aşağı yukarı aynı veriye ulaşılmasını sağlıyor ama yine kesin sonuç yok. yani türk halkının büyük bir çoğunluğu aslında kulaktan dolma, çevresinden öğrendiği dini yaşamaya çalışıyor ya da yaşamak için ısrar ediyor ya da ben özgürce dinimi yaşamak istiyorum bahanesiyle ortalığı velveleye veriyor.

  lan akıl fikir be ya! şimdi bunun neresi çarpık değil? bu %92'nin %92'sini de yerde gördüğü arapça yazıyı üç kere öpüp başına koyan insanlar oluşturuyor. (bu yaz birkaç arap arkadaş da bunu görünce götüyle gülmüştü mesela, o adamlar sizden filan daha iyi biliyor kur'an'ı düşünün çünkü adamın anadili amk.)

  sonra sen burada şeriat filan istiyorsun, iste kardeşim iste tabii en doğal hakkın da kimseyi inandıramazsın işte. çünkü düzeniniz çarpık. iddia ettiğiniz şeyi savunacak bilgi ve birikimde değilsiniz. mevzu inanıyorum çünkü varım, var olmak istiyorum değil ki; insanları ikna etme durumu. bu kafayla kimseyi ikna edemezsiniz. çünkü siz de bilmiyorsunuz, kabul edin artık. öyle kulaktan dolma ezbere iş yapıyorsunuz, biz de yemiyoruz. bu, bu kadar basit. önce kendinizi düzeltin bizi siktir edin amk.
 • bu %92 arapça bilmiyorsa vay ki halimizedir.
 • günlük gazete tirajının toplam 4 milyon olduğu,kitap okuma oranının kişibaşına yılda 0.4 kitap olduğu bir ülkede gayet normal bir durum.kendi dininin kutsal kitabını okumaktan bile aciz bu topluma herşey müstehak.
 • daha spesifik olmak gerekirse (bkz: türkiye'nin %92'sinin hiç kitap okumamış olması)

  .
 • türkiye'deki ateist oranının %8 olduğu anlamına da gelebilir bir bakıma.
 • farkına varmak için ankete ihtiyaç olmayan, muhtemelen yanlış durum. yanlış çünki muhtemelen okumadığı halde okuduğunu söyleyen bir sürü model vardır içlerinde. yani %8 bile değil kesinlikle..

  karakter tahlili vs yapılacak bir durum değil. insan şerefsizse ne okuduğu önemli değil, şerefsiz kalır zaten. hadi biraz korkudan dolayı bazı yasaklara uydun, ama bunları yapmama sebebin göt korkusu ise zaten yine şerefsizin önde gidenisin, seni yaradanı mı kandıracaksın? "bak yapma dedin yapmadım korkudan yoksa çoluk çocuk alayına tecavüz ederdim analarını siker yedi ceddini soyup soğana çevirir neyi var neyi yoksa çalardım bunların" mı diyeceksin?. allah'ın bunları yiyeceğini düşünmen bile başlıbaşına ağır hakaret, düşün ben yemiyorum bak..

  sonuç itibariyle tüm dünya dinlerinin ve genel ahlakın, vicdanın hiçbir şekilde insanlığa sığdıramayacağı belli başlı hayvanlıkları yasaklamasıyla yücelteceksen bir kitabı, hiç bulaşma boşver. hepi topu yarım sayfalık kural yazmışsın binlerce ayetin içinden, şerefsiz olmayan hiç kimsenin zaten yapmayacağı şeyler. izin verse bile yapılması hayvanlık olan şeyler. din o değil, dinleri birbirinden ayıran o değil, hepsinde var onlar. zaten olması bile tuhaf, ne pis adammışız ki bunları yazmışlar, utanır insan okurken..

  sözüm meclisten dışarı, hüseyin üzmez ve rte de %8'lik dilimde. herşeyi görüyoruz, izliyoruz..
 • diyanet istemeden de olsa türkiye'deki ateist oranını da ortaya çıkarmıştır.
  demek ki türkiye'deki ateist oranı %8'dir.