şükela:  tümü | bugün
 • 14 haziran 2019 mevlüt çavuşoğlu açıklamaları sonrası merak edilendir.

  incirlik üssü kapatılmayacak, suriye'deki abd askerlerine müdahale edilmeyecek, abd büyükelçileri geri gönderilmeyecek, yabancı yatırımcılara da karışılmayacak.

  portakal bıçaklayan çomar tayfanın pepsileri sokağa dökmesi dışında geriye ne kalıyor acaba? buyrun sohbete.
 • general mobile satın almak
  sokağa coca cola şekersiz dökmek
  instagram, facebook hesaplarını askıya almak
  whatsapp yerine telegram kullanmak
  holywood filmi yerine festival filmi izlemek
  fairy yerine arap sabununa geçmek
  starbucks kahvesi yerine türk kahvesi içmek vs. gibi çoğaltılabilir.

  bizim gücümüzü kimse sınamaya kalkmasın lan.
 • 1) incirlik ve kurecik ussunu kapat.
  2) abd menşeili ürünlere yuksek vergi getir hatta ambargo koy.
  3) abd şirketlerin mal varlığına el koy.
  4) abd'ye borcun varsa ödemiyorum açıklaması yap.
  5) abd vatandaşlarına vize getir.
  6) abd konsolosluk calisanlarini sinir disi et deport koy.
  7) natodan cik.

  bu dediğim 7 maddeyi hükümet hayata geçirsin bak sarı kafa nasil dünya liderimize gelip kopek gibi yalvarcak.
 • müttefik olmadığı türkiye'nin maliyetini amerikaya hissettirmek dışında yapacak bir şey yok. incirlik üssünü kapatmak, hava sahasını askeri amaçlarla kullanılmasını engellemek, suriye hükümeti ile anlaşıp, ypg'ye suriye hükümeti ile beraber saldırıp imha etmek, yasadışı göç konusunda avrupa birliği ile yapılan anlaşmayı iptal edip bir kaç ay içinde 1 milyon mülteciyi avrupaya yonlendirerek onları çözüme yardım için dolaylı yoldan teşvik etmek... lakin bence suriye- iran- rusya hükümeti ile kısa süreli koalisyon en etkili caydırma yöntemi olacaktır. belki şu an için saçma gelsede golan tepelerinin kuzeyinde bir kaç askeri üs sonrasında israil durumun ciddiyetini anlar ve çözüme ortak olur. aslına bakarsanız üssü kurmamıza bile gerek yok. kurma yoluna gitsek bile israil zeki devlettir o yoldan caydırır amerika'yı ! son tahlilde direkt olarak amerika'ya yapabileceği etkili bir yaptırımımız yok. adamlar atlantik'in öteki ucunda.. lakin eğer bizi artık müttefik görmüyorsa onun diğer müttefiklerine oldukça etkili zarar verebiliriz. yani ortadoğu'da bulunma sebebi olan israil ve israil çıkarına uygun olarak dizayn edilen ypg'ye son olarak kadim müttefiki avrupaya.. edit: eziklenmeye gerek yok. amerika bir ülkeye kafayı takmışsa onunla direkt mücadele etmek sadece bizim için değil dünyadaki diğer devletler için de oldukça zor. ukrayna krizi sonrası amerika'nın yaptırımlarına maruz kalan rusya bile direkt bir mücadele içine istese de giremedi sadece cepheyi genişletti ..suriye'deki rüzgarın yönünü değiştirdi.. ki bu bile amerikan çıkarlarına bölgede zarar veren bir hareket oldu.
 • iran'la olan ekonomik faaliyetleri tavana çıkarmak. dışa olan bağımlılığı amerika yerine diğer ülkelere yönlendirmek. bu ülkelerle dış ticareti dolar ile değil kendi para birimleri üzerinden yapmak. şangay beşlisi gibi alternatif siyasi birliklere katılmak veya kurmak. yapılabilecekler hemen hemen bunlar. beklememeniz gereken tek şey askeri yaptırımlar. öyle bir toto yok bizimkilerde.
 • üs kapatmaya, ekonomik yaptırımlara gerek yok.
  en etkili çözüm
  >adana ve izmir'de' rus hava ve deniz üssü .
  >çekik gözlülere de ufak birşeyler vereceksin.
  >karadeniz'e yabancı savaş gemisi girişine engel olacak adımlar atacaksın.
  > rusya ile akdeniz'de ortak doğalgaz ve petrol faaliyetleri yapacaksin.

  ama bunlar için çok sağlam bir göt olması lazım.
 • (bkz: null object)
 • yapacakları derken, yapması gereken kastediliyorsa; ilk iş kuzey suriye ve ırak'taki pkk yapılanmalarının tamamına cehennemi yaşatmak, ikinci olarak da donanmayı akdenize indirip kendi münhasır ekonomik bölgemizde tartışmaya girmeyeceğimizi göstermektir. sonrası gelir zaten.
 • bol bol hamaset ve dis gucler teranesi. anti emperyalizm yalani. olasi yaptirimlar ne kadar agir olursa olsun muhalifi yandasiyla katlanacak bir halk var elinin altinda zaten. hep derim soyle bir ulkede yonetici olamamak cok uzucu gercekten.