şükela:  tümü | bugün soru sor
 • - 2017 yılının ilk 8 ayında türkiye ile abd arasında, türkiye açısında abd'ye 5.782.357.947 ihracat yaparken, abd'den 7.950.106.785 ithalat yapılmış. bu rakam geçmiş*yıllarda 5,5 milyar dolara-10/12 milyar dolar bandında değişmiş.* yani abd ile türkiye arasındaki ekonomik dengede türkiye her sene 5 ile 7 milyar dolar açık vermiş. bu yüzden ilk olarak abd'den yapılan ithal ürünlerin alınmaması ya da trump'ın yaptığı gibi yüksek vergiler konulması.
  - incirlik üssünü kapatılması
  - kürecik üssünün kapatılması.
  - nato kapsamında yurtdışında görevli türk birliklerinin geri çekilmesi.
  - israil ile siyasi ve ekonomik ilişkilerin kesilmesi.
  - israil'e satılan manavgat suyunun kesilmesi.
  - türkiye'de mülteci konumunda olan suriyelilerin batıya göçüne izin verilmesi, hatta teşvik edilmesi.
  - suriye'de türkiye kontrolünde olan bölgelerin suriyeli muhalifler ile esad arasında barış sağlanarak esad'a verilmesi ve suriye'de fırat'ın doğusu'nda güvenliğin sağlanarak, suriye devletinin topyekün abd kontrolündeki kürt bölgesini geri almak için rusya ve iran ile birlikte operasyon yapmasına sebep olunması... bu sayede suriye'nin kuzeyinde kürtlerle kurduğu ortaklık ve o topraklarda yaptığı üslere güvenen abd'nin zor durumda bırakılması.
  - uluslararası platformda abd ile fetö ilişkisi üzerine gerekli girişimlerin yapılması, 15 temmuz 2016 darbesinin maliyetine dair hesap sorulacak adımların atılması.
  - abd'nin yaptırım uyguladığı devletlerle daha sıkı ekonomik ilişkiler kurulması. iran'a uygulanacak ambargoya katılınmayacağının açıklanması ve iran ile ticaret hacminin büyütülmesi.
  - abd kaynaklı hollywood filmlerinden daha fazla vergi alınması. çeşitli vergiler getirilmesi.
  - google, facebook, twitter, youtube, microsoft gibi platformların türk vergi sistemine uydurulması, haksız rekabetten kaynaklı cezalar kesilmesi, vergi vermedikleri için gerekli yaptırımların uygulanması.
  - abd'den alınmaya çalışılan askeri ekipmanlar için rusya-çin ya da ingiltere-fransa-almanya gibi avrupa ülkelerine yönelinmesi.

  bunlar ilk başta akla gelenler. dahası da uygulanabilir.
 • yarın gel başla.
 • nota verir. her zaman yaptığı gibi.
 • iktidarın yapacağı şey, amerikan yaptırımları en kısa zamanda da geri çekilmediği taktirde, önce küreciğin, ardından da incirliğin kapatılacağını ilan etmektir.
  biz zaten katbetmişiz, o zaman siz de kaybedin yavşaklar. hadi pyd ile bundan sonra operasyon yürütüp, iran'a girin, doğu akdeniz'de uzaktan bakıp, sik gibi yutkunun. nato da olabildiğince sistem kilitlenmesi sağlansın. görelim o zaman büyük amerika'yı.
 • washington portakalı bıçaklamak.
 • bunların yapacağı şey en kısa zamanda ciddi karşılık verilecek diyip bir şey yapmamak olur.

  (bkz: ah ecevit ah)
 • akp hükümeti ile incirlik üssüne gül falan verirler.
 • trump'a tremp deriz.
 • -kaç kişiyle?
  +şunlarla: (bkz: eminönü'ndeki baklava izdihamı)
 • apple store'ları kapatmak. :(