şükela:  tümü | bugün
 • konusunda hazırlanmış en geniş kapsamlı çalışma. bir necati güvenç mamıkoğlu eseri. evet gerçek bir eser, müthiş bir emek.
  kaynak
 • (bkz: dendroloji)
 • kitabın yazarı “insan tanırsa sever; severse korur” diye düşünmüş. çok da doğru düşünmüş. yatak odamın penceresinden girmeye çalışan isimsiz ağacı bir yolunu bulup budatmayı düşünüyordum ama sonra kendisiyle tanıştım. ağacın adı pittosporummuş, anavatanı japonya çin ve avustralya'ymış, çiçekleri çok güzel kokarmış, -ki ben o hoş kokuları bahçenin öbür ucundaki ıhlamur ağacından geliyor sanmıştım-. her dem yeşil bu çalı-ağaçcık evinden uzak bir garipmiş meğerse ve ben ona her fırsatta kötü kötü bakıp düşünerek biraz haksızlık etmişim.
 • muazzam bir kitap. sayfaları çevirdikçe resmen "aa bu ağaç böyle miymiş", "bunun adı bu muymuş" derken buluyorsunuz kendinizi. o kadar çok ağaç çeşidi var ki. yani etrafta yeşillik işte, hepsi ağaç diyip geçmemek gerek, inceleyince hepsi birbirinden farklı. tıpkı hayvanlar gibi.
 • çok incelikli bir çalışma..

  türlerin görsel materyali sadece fotoğraf olarak kaydedilmiş.. herhangi bir çizim veya kurutulmuş yaprak-tohum vs. taraması yok.. hal böyle olunca da kitaptaki bazı türlerin yaprak, tohum, çiçek, tomurcuk ve sairesine ait ayrıntı fotoları kimi zaman daha iyi bir açı ve mesafeden çekilebilir miydi acaba diye düşünüyor insan..

  bulmuşum bunuyorum ben de.. adamcağız* bu kitap için yıllarını vermiş, bir tek ağacın farklı dönemlerdeki detay resimleri için defalarca gidip fotoğraflamış ben de konuşuyorum oturduğum yerden..

  ağaçlara sarılmaktan başka herhangi bir akademik yakınlığı olmayan ben gibi bir cahil meczuba bile çok şey anlatıyor bu kitap.. her sayfasındaki özveri, titizlik hissediliyor.. kitap alırken para veriyoruz ya hani.. işte bu kitap, kütüphanemin başucu eserleri arasında olan bu güzellik, etiket fiyatıyla değerlendirilemeyecek ölçüde kıymetli bir eser..

  büyük emek, büyük başarı..

  kendi adıma, teşekkürü bir borç bilirim..
 • satılmıyor her yerde tükenmiş.
 • "kırmızı kedi yayınları" tarafından tekrar basımı yapılmıştır. en kısa zamanda edineceğim "şahane"dir.
 • siparişini verdiğim kitaptır. şöyle bir kitabın var olması bile güzel bir şey. sabırsızlıkla bekliyorum.
 • kültürde yetişen türleri de kapsaması benim gibi bir doğal peyzaj şovenistini kıllandırsa da inceledikçe beni mutlu eden bir kitap gerçekten. içinde kayboluyorum ne zaman elime alsam. akdeniz'den karadeniz'e oradan da bir bakmışsın yanı başımızdaki parkta yetişen ağaçlara gelmişim.
 • satın aldıktan sonra çok sayıda tanıdığımın çok beğenip kendileri için satın aldıkları, her evde en az bir adet olması gereken harika ansiklopedi. müthiş bir emek harcanarak hazırlanmış, elinize aldığınızda "işte bu" diyeceğiniz bir kitap. doğayı biraz seven her insan ağaçları tanımayı az çok istemiştir sonuçta, bu konuda resmen yaraya merhem oluyor. satın alın, aldırın.
hesabın var mı? giriş yap