şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: ard) yani alman ulusal kanalına göre türkiye 2017 senesinde 18 bin ton plastik atık yani bildiğiniz çöp ithal etmiş. üstelik 2018'de ithalat 50 bin ton'a ulaşmış.

  bu habere dün (bkz: extra 3) yani alaycı politik eleştiriler yapan ve ulusal kanallarda yayınlanan programda duyup baya şaşırmıştım. çinler artık bizim çöpümüzü almıyor iyi ki türkiye var gibisinden sözler edilmişti. almanya için şüphesiz karlı bir iş.

  üstelik satın alma gerekçesini geridönüşümcüler derneğinde mühendis olan serhan maden türkiye'de petrol hammaddesinin olmamasıyla açıklamış. halbuki ithal edilen atıkların sadece yüzde 10'u geridönüşüm için kullanılabiliyormuş ve bu rakam 2023'e kadar yüzde 35'e kadar çıkarılacakmış.

  kendi atığını bile geri dönüştüremezken neden ithal ediliyor çöp, cidden anlamıyorum? vatandaş bu kadar zor durumdayken, kendi çöpü yetmezmiş gibi üstüne bir de ithal ediliyor.

  anlamıyorum hani almanya bizi kıskanıyordu?
  almanya'da yaşamama rağmen böyle haberleri okudukça sinirim zıplıyor cidden. yazık..

  haberin kaynağı türkçe olarak burdan okunabilir: türkiye neden almanya'dan çöp alıyor?

  link'i açamayan olursa:

  ”almanya’da kişi başına düşen yıllık ambalaj atığı miktarı 220 kg. bu atıklar gittikçe daha fazla oranda türkiye’ye gidiyor. türkiye, akdeniz’i plastik atıklarla en çok kirleten ülkeler arasında yer alıyor.

  türkiye sahillerindeki yüzme keyfine giderek artan oranda plastik çöpler gölge düşürüyor: kamışlar, bardaklar, şişeler, plastik parçaları. türkiye plastik atıklarla akdeniz’i en çok kirleten ülkelerden biri ve aynı zamanda artan bir şekilde plastik atık ithal ediyor. türkiye’nin çöp ithal ettiği ülkeler arasında almanya da bulunuyor. almanya federal istatistik dairesi’nin verilerine göre 2017 yılında türkiye’ye almanya’dan 18 bin ton plastik atık gelirken bu miktar 2018 yılında 50 bin tona ulaştı.

  atıklar ikinci el ham madde niteliğinde

  türkiye’nin neden atık ithal ettiğini, atık kağıt ve geridönüşümcüler derneği’nden (aged) çevre mühendisi serhan maden şöyle açıklıyor: türkiye petrolden türetilen ürünlerin imal edilmesi için gerekli hammaddeye sahip değil. bu nedenle türkiye’nin yüksek miktarda paralara hammadde satın aldığını kaydeden maden, “dönüştürebilir maddelerden ikinci el olarak adlandırılan hammadde elde etmek mümkün. bu yüzden dönüştürülebilir maddelerin türkiye’ye ithal edilmesini ve bu maddelerin yeniden değerlendirilmelerini bir şans olarak görüyoruz” şeklinde konuşuyor.

  bu açıdan bakıldığında 2018 verimli bir yıl oldu. türkiye’nin plastik atık ithalatındaki yüksek artışın nedeni ise, her şeyden önce çin’in plastik atık ithalatını durdurmuş olması. bu ithal atıkların büyük bir çoğunluğu şimdi çin yerine artık türkiye’ye geliyor. çevreci sivil toplum örgütü greenpeace’in akdeniz iklim ve enerji kampanyası sorumlusu avukat deniz bayram’a göre bu miktar bariz bir şekilde aşırı fazla: “bu gelişme birdenbire ortaya çıktı. türkiye, daha kendi çöpünü ayrıştırma ve geri dönüştürme ile baş edemiyor. gerçek şu ki türkiye bu durum için henüz yeni stratejiler geliştiremeden atık ithalatı miktarı çok yoğun bir artış gösterdi.”

  türkiye kendi atıklarını geri dönüştürmek yerine ithal ediyor

  şimdiye kadar türkiye’deki çöplerin yaklaşık yüzde onu yeniden değerlendirilmekte. geri dönüşüm oranının 2023 yılına kadar yüzde 35’e çıkartılması hedeflenirken, serhan maden bunun bir çöp ayrıştırma meselesi olduğunu söylüyor. evlerde çöp ayrıştırmasının hemen hemen hiç yapılmadığını ve ayrıştırmanın sonradan yapılmasının ise pahalıya mal olduğunu belirten maden, “ülke içinde çöp ayrıştırması için bu kadar çok para vermek yerine yurtdışından temiz atık daha doğrusu temiz hammadde ithal ediliyor” şeklinde konuşuyor.

  bu dönüştürülebilir atıkları gönderenler hiçbir ücret talep etmiyor ama atıkların gönderilmesi için de bir harcama yapmak zorunda kalmıyor. türk alıcılar nakliye masraflarını kendileri üstleniyorlar. bunun dışındaki çöplerin ithal edilmesinin katı bir şekilde yasak olduğunu ve türk arıtma ekonomisinin yararına olmadığını ifade eden atık kağıt ve geridönüşümcüler derneği sözcüsü serhan maden, en iyi temiz, tasnif edilmiş atıkları yeniden değerlendirilebildiklerini söylüyor: “eski kağıtlardan mesela karton üretiliyor, plastik şişelerden elyaf, yapay pamuk veya triko kumaş. veya plastik, granül haline getiriliyor ve hammadde olarak satılıyor.”

  ithal edilen atıkların son durağı deniz mi?

  fakat bu ürünler de bir süre sonra yine çöp oluyor. en kötü durumda da denize ulaşıyorlar. peki, almanya’dan ithal edilen plastik atıklar akdeniz’in kirlenmesine katkıda mı bulunuyor? deniz bayram bunu en azından ihtimal dışı görmüyor. bayram, atık ithalatının akdeniz’in kirlenmesine katkı sağlayıp sağlamadığının henüz söylenemeyeceğini zira bu konuda yeterli araştırma yapılmadığını belirtiyor. “ama akdeniz’deki yoğun plastik kirliliği bir gerçek”, diye ekliyor bayram.

  öte yandan, akdeniz’deki kirliliğin nedenlerinden birinin turizm sektöründe tek kullanımlık ürünlerin kullanılması olduğu belirtiliyor. bu nedenle kısa bir süre önce sıfır atık yönetmeliği yürürlüğe girdi. yönetmeliğe göre, her otel ve tatil tesisi bundan böyle atıklarını kendi ayrıştırmak ve tek kullanımlık ürünlerden geniş ölçüde kaçınmak zorunda.

  christian buttkereit, ard istanbul stüdyosu

  almanca'dan: celil kaya

  not: okuyup es geçemedim, türkçe'min iyi olmadığının farkındayım, lütfen küfür etmeyiniz.

  stand: 10.05.2019, 09:03
 • her işimiz gerzekçe kendi çöpümüzü ayırmadığımız için 18 bin ton çöp alıyoruz. onunda %10 gibi bir kısmı işimimizi görüyor. 1800 tonu kullanıyoruz 16 bin 200 tonu ne oluyor acaba ? ülkece her işi yanlış yapıyoruz. her işimiz öyle veya böyle dışa bağımlı bir şekilde yürüyor.
 • kiskanan almanya’ya bak. adamlardan parayla cop aliyoruz *
 • --- spoiler ---

  okuyup es geçemedim, türkçe'min iyi olmadığının farkındayım, lütfen küfür etmeyiniz.
  --- spoiler ---

  ekşisözlüğün ne hale geldiğini ispatlar nitelikte başlıktır. böyle bir başlığa bile gelip küfür edecek yazar kaynıyor burası. umarım bu dilek bir nebze faydalı olur.

  çöp durumuna gelince: alan razı satan razı durumudur ancak olması istenenden çok ötede.
 • almanya’nın kendi atık plastiğini dönüştürmekten aciz olduğunu göstermiştir.
 • türkiye’nin kendi çöpünü geri dönüşüm yapamamasının en büyük nedeni “halktır”. adam daha neyin geri dönüşüm neyin değil anlayamıyor, anlasa bile işine gelmiyor. yemek artıkları, bebek bezi, pil gibi şeyleri aynı poşetin içine tıkıyor e haliyle geri dönüşüme gidecek malzemeyi ayrıştırmak imkansız hale geliyor.
  bu konuyla ilgili kanun çıkması ve ardından bütün belediyelerin halkı teşvik etmesi için uygulamalar yapması lazım.
 • burada eleştiren yazarlardan kaç tanesi cam, plastik, kağıt vb. çöpleri ayırıyor merak ettirendir.
 • almanya'ya inek muamelesi çektiğimiz durum. etinden, sütünden yararlandık şimdi bokundan faydalanmaya çalışıyoruz.