şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bunu düşünler için gelsin (bkz: mal beyanı).hiç mi okumadın araştırmadın ey cahil?sana gelen ilk ayet oku değil mi ben mi yanlış biliyorum acaba?ah gözünü sevdiğimin "optimisti" biz gelişmişsek norveç, isveç ve finlandiya ne acaba?
 • yaşanan gelişmelere bakıldığında söyleyenin bildiğin gerizekalı olduğu önermedir.

  akp'nin başarısızlığını yaşanan gelişmeler ayan beyan kanıtlamaktadır. ekonomide gelişmeler malum, ona hiç değinmiyorum; insan hakları ve hukuk konusundaki eksiklikler giderek büyüyor, daha bugün sadece protesto yapmak isteyen gençler yine dövüldü, biber gazı ile muamele edildi, ağızları yüzleri bildiğin dağıtıldı. elbette, bunları bir anda yapmaya başlamadılar, yavaş yavaş, alttan alttan... ısıtılan sudaki kurbağa misali. avrupa ülkelerinin durumu malum, almanya, fransa, ingiltere olduğu yerde duruyor, kesmiyor battı batacak diyorsun ama italya ve ispanya da gayet yerli yerinde, batsa ne olacak, ferrari'yi mi satın alacaksın seat'ı mı? asya aldı başını gitti, çin, japonya, güney kore, hatta kazakistan gümbür gümbür geliyor. türkiye ortadoğu'da liderliğe oynarken bildiğin şamar oğlanı oldu, mavi marmara, reyhanlı, terör örgütü ile masaya oturmalar, tüm komşularla çeşitli çap ve sayıda sorunlar.

  kapitalist sisteme de en iyi alternatif islam değil. zira, islam zaten allah'ı liberal bir sistem olarak kapitalizmin olsa olsa öncülü olabilir, yani islam kapitalizmden geride. hoş, islam'ın en ideal yaşandığı yer türkiye olmadığı gibi, götü sıkan da bu ülkeyi islam'la yönetmeye çalışsın, bakalım ne oluyor?

  sonuç olarak, türkiye gelişmiş bir ülke değil.

  türkiye'ye gelişmiş ülke diyen;

  - ya sayıklıyordur,
  - ya cahildir,
  - ya hiç sopa yememiştir,
  - ya da hiç gelişmiş ülke nedir bilememiştir,
  - ya da bildiğin gerizekalıdır, net!

  gini indeksi mi desem, gelişmişlik endeksi mi, doğumda anne ve çocuk ölümü mü desem, ihraç mallarının birim ağırlık başına ortalama ederi mi desem, parasının kabul görür döviz olması mı desem, fikir özgürlüğü mü desem, ne desem?

  en iyisi gerizekalı desem.
 • gelişmişliği çok yanliş anlamiş bir arkadaşin içi boş beyanidir.
  (bkz: anlat anlat heyecanli oluyo)
 • pinokyonun burnuyla atmosferi delebilmesine işarettir, yalan.
 • terör konusunda oldukça gelişmiş bir ülkedir. asala, pkk, suriye... biri bitmeden diğeri başlıyor mübarek, bu konuda iyi gelişmişiz.
 • (bkz: zaa xd)
 • gelişmişliği sadece ekonomik olarak algılayanların yanılgısıdır. hoş ekonomik olarak da ne kadar gelişmiş olduğumuz ortada da hadi ekonomimiz hakkında söylenenleri yuttuk diyelim.

  kadına şiddet konusunda dünya sıralamasında yerlerde sürünüyorsan, basit bir futbol maçını olaysız yapıp bitiremiyorsan, sırf senden farklı bir takımı destekliyor diye hiç tanımadığın adamların canına kast edebiliyorsan, hiç sorgulamadan önüne kendi kafana uygun her bilgiyi yutuyorsan, yıkılmış bir ülkenin hanedanının bir üyesinin facebook sayfasında "şehzadeeeemmmmm!!!" diye ayaklarını öpüp, seni iki yüzyıl ileriye taşımış adama nankörlük yapıyorsan, sürekli savaş çığırtkanlığı yapan bir adamın diğer ülkelerle olan olumsuz ilişkilerini destekliyorsan "heeeey ekonomimiz iyiye gidiyor o zaman gelişmiş bir ülkeyiz" dersen bunun adı naifliktir. türkiye'deki olan biteni takip eden bir avrupalı'ya "biz geliştik artık" dersen alay konusu olursun orada.

  teröre girmiyorum bile. pkk çekilse suriye'den geliyor bombalar ister arkasında esad olsun ister özgür suriye ordusu.
 • yeşil sermaye ye göre gelişmiş ülkedir.