şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
3030 entry daha
  • (bkz: çalıyor ama çalışıyor)
    (bkz: ama yol yaptı)
    (bkz: ananı al git)
    gibi mantıkları tepesine çıkaran bir ülke asla düzelemez. bir kere iyi insana saf salak der bu ülke. nazik insanı sütoğlan görür. sizli konuşursun, senli benli olur, sana tuhaf bakar. istediğin konuda fikrini sor bilmiyorum diyen çıkmaz, bilgisi yoktur ama fikri vardır. kör inançlıdır, mantığını kullanmaz, sorgulamaz. cin çıkarttıracak diye üfürenle yatabilir, falcıya maaşı kaptırabilir, o derece saftır, ama doktor döver, hatta öldürür öyle kolay kül yutmaz yani. hasta babaanne eceliyle ölmüş olamaz kesin doktor öldürmüştür. okuyana düşman, cahilin ferasetine güvenen siyasetçilerin bir gece yarısı geçirdiği kanunlara saygılıdır. kadın vatandaşı gülmesin ister, ağlamasına da uyuz olur, gebe kalsın 3 çocuk yapsın ister ama gebe gebe dolaşmasın da ister. erkeklerin işini kapmasın diye çalışmasın ister, aslında kadın vatandaşı olmasa da olur. o yüzden çok ileride bir ülkedir. daha da düzelemez.
  • para için milletini ve milliyetini satan bir millet olması

“astsubay'ın bundan sonra anlattıklarından dehşete düştüm. astsubay, güneydoğu'da görev yapan bazı subayların uyuşturucu ve silah kaçakçılığı yaptıklarını iddia ediyordu! kişi ve yer isimleri veriyor, olayları detaylarıyla anlatıyordu: "jitem çok iyi amaçlar için kuruldu. istihbarat toplamak tek gayesiydi. sonra dejenere oldu. tim komutanları kendi gruplarını oluşturdukları için işi bilen elemanlar yerine, kendisine çıkar sağlayacak, kendi yaptığı kanun dışı davranışlara göz yumacak itirafçıları, askerleri seçmeye başladılar. çoğu tim elemanı yapılan kanun dışı hareketlere göz yumdu. üst rütbeler de ses çıkarmadı. sonuçta ufak çapta başlayan kanun dışı hareketler çok büyüdü. binlerle ifade edilen paralar, milyarlarla ifade edilmeye başlandı. nihayet jitem'de çalışanların hemen tümü bölgede uyuşturucu ve silah kaçakçılığında etkin rol almaya başladılar."

(bkz: binbaşı ersever’in itirafları)
  • bizzat insanlarının kendisidir. buna ben de dahilim.
    çok idealist, dürüst bir lider ile istikrarlı 15 yıllık eğitime tabi tutulursak yine de az da olsa ümidim var, finlandiya eğitim modelini getirip, tüm devlet teşkilatına ve her alandaki hukukumuza da alman sistemi uygularsak inan 15 yılda yol alırız.

türk tipi diye diye bu haldeyiz!
  • torpil.
  • her zerresine pişkinlik yerleşmişken, birini tanırsam kurallar bana işlemez düşüncesi hakimken, absürt talepleri yüzde zerre kızarma olmadan talep edebilmek normalken ve vicdanı geçtim talebin karşılanmaması için mantıklı hicbir sebep, menfaatçisi olanlar karşısında akla yatmazken düzelmek için uzun süre lazım.

ne zaman herhangi bir kuruma bir adam bulmadan kurallara uygun talep ile işinizin yapılacağını bilerek gidersiniz anlayın ki o zaman ülke düzelmiştir.
  • her şeyin allah’tan geldiğine inanan, yoksulluğun kader olduğunu düşünen, razı gelmeye alışmış, düzülmeye doymayan cehalet timsali insanlar.
  • istememek.
    kalite, medeniyet ve bilim istemiyoruz.
    köle mantığını istiyoruz, iş verilsin zorla yapayım, 3-5 kuruş alayım olabildiğince kaytarayım ve ölüp gideyim. bu sistem pramitleri yapan kölelerden hallice yaşamakla aynı, en geride, dipte yaşamayı ve bataklıkta boğulmayı istiyoruz. maslov'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin ilk basamağında yaşamı tamamlamak gayet yeterli.

karın tokluğu derdi olmadan, kendimizi geliştirip topluma fayda sağlamaya çalışmak, sanat, bilim ve kültür alanlarında nefes alıp ufkumuzu genişletmek şöyle dursun 15 gün plajda denize girip ardından karpuz yemeyi, çerez alırken antep fıstığının oranını yükseltmeyi ve hatta pikniğe gidip mangal yakmayı lüks sayıp, minnet duyuyoruz.

edit: yazım yanlışı düzeltildi, teşekkür ederim dexteraadressoranadam
  • nedeni basit yukarıda söylenmiş zaten insanımız işe yaramaz bu kadar basit... insanımız derken hepimiz öyleyiz öyle ayrımcılık yapmaya gerek yok millet olarak içimizdeki cevherleri ortaya çıkarıp parlatma yeteneğimiz yok tam tersi o cevherleri yok etme kabiliyetine sahibiz.
  • aynı coğrafyada yaşadığımız insanlardan özellikle kırsal bölgelerde yaşayanların neredeyse tamamının, kentlerde yaşayanların ise çoğunun eğitilemez olması.

bu insanlara istediğiniz kadar birşeyler öğretmeye çalışın, başaramazsınız.

düşünmeye, okumaya, araştırmaya üşenen bir toplumuz. lisans düzeyinde eğitim gören insanlarımız araştırma ödevi verildiği zaman, internete girip ilk kaynaktan bulduğu bilgiyi doğruluğunu sorgulamadan karşınıza getirebiliyor.

kırsalda karşınıza çıkan kişiye yaptığı işe dair isg ile ilgili bir şey veya tarımla ilgili bir tekniği anlattığınız zaman he deyip, yine bildiğini okuyor.

bu ülkedeki insanlar 7den 70e, köylüden kentliye kadar eğitilemez durumdadır.
39 entry daha