şükela:  tümü | bugün
 • bir realitedir. buna ne herhangi bir siyasi partinin gücü yeter, ne de partiler üstü bir iradenin gücü yeter. türkiye karma ekonomide bozuk plak gibi takılıp durur. bu yüzden de ekonomisi asla kalıcı olarak düzelemez ve iki ileri, üç geri sistemi ile 10 yılda bir ekonomik krize girerek kör topal yerinde sayar.

  devlet banka işletir, havayolu firması işletir, her işe karışır, diyanet gibi gereksiz kurumlar aracılığı ile devasa bir memur yükü besler, fahiş vergi alır, milyonlarca asalak besler, oy için devlet kaynakları iktidar partisine kullandırılır falan.

  -ondan sonra niye ekonomi gelişmiyor- diye dert yanılır, kriz yüzünden ağlanır.

  sen 50 yaşında emekli olursan, çalışmazsan, üretmezsen, gereksiz memur yükü beslersen, milyonlarca parazit beslersen, abartılı kamu harcamaları yaparsan, askeri harcamaları gereksiz yere artırırsan, devlet malını yağmalatırsan ne olmasını bekliyorsun ?

  elbette kriz ve ekonomik durgunluk yakanı bırakmayacaktır.

  hiçbir ülke dünyada tam kapitalist değildir. bazı ülkeler mesela abd gibi tam kapitalizme daya yakındır, bazı ülkeler türkiye gibi daha uzaktır.

  türkiye kapitalizmden uzaklaşıp devletçi politikalara döndükçe yabancı sermaye bağımlılığı artıyor ve ekonomisi kriz üzerine kriz üretiyor.

  2001 krizi de bundan çıkmıştı ve kemal derviş'in kapitalist liberal reform politikaları bu yüzden çok işe yaramıştı.

  ama gel de anlat tabii.
 • kapitalizm sadece devletin üretimde ve tüketimde payının olması demek değildir.

  daha önce de yazdım, bir daha yazayım.

  kapitalizmi arz ve talep olarak düşünün.
  ihtiyacımız olan şeyler need olsun
  istediklerimiz ise demand. normal bir ekonomide insanlar ihtiyaç duydukları şeyi alır, ya da alabilecekleri seviyedeki mallara istek duyar. ancak istekler alım gücünün üzerine çıkarsa artık o duygu bir desire olur.

  bizim ülkemizdeki durumu siz düşünün. ülke kapitalist olmayabilir ama sistem veya uygulamalar kapitalisttir. ve kapitalizmin hüküm sürdüğü dünyada ben kapitalist olmayacam demek çok anlamlı olmaz.

  bir de kapitalizmin zıttı komünizmdir. türkiye kapitalist değilse komünist midir? hiç sanmıyorum.
 • doğrudur. türkiye kapitalizmin çok daha ilerisinde.
  kapitalizm: para>insan
  türkiye'deki "şey": para>>>>>>>>>>>>>>>>>insan
 • kapitalizm uygulandığını farketmeyen arkadaşın beyanı.
 • kapitalizm artık geçilmesi gereken bir mertebe değil sınıfsal eşitsizliktir. "beğendiğiniz" tarzda olmayabilir, ama türkiye dibine kadar kapitalisttir.

  kapitalizm hoş bir şey değildir. kapitalistler bu gerçeğin gayet farkındadır. bu gerçeği bilmeyen biri, kapitalistin şahı da olsa bir ülke yönetemez. "karma" adı verilen durum toplumun bu gerçeğe rağmen yönetilebilmesi, kapitalistin özel çıkarının toplumsal çıkar olarak örgütlenebilmesi için bir zorunluluktur. kapitalizmin ülkeyi yönetmemek gibi bir lüksü yoktur, yani "bırakınız yapsınlar" diyemez. kapitalizm özgürlükçülük değildir. kapitalizm doğa durumu değildir. sınıf eşitsizliği doğal değildir. sınıf eşitsizliğinin korunması ve sürdürülmesi için yönetilmesi gerekir.