şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)

aihm’de (avrupa insan hakları mahkemesi) en fazla mahkum edilen ülkeyiz

dünya’da en fazla tutuklu gazeteci bizde

ülkelere göre seçim barajında en yüksek baraja sahibiz

dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz

insan hakları ihlallerinde en çok tazminat ödeyen ülkeyiz

dünyanın en pahalı etini yiyoruz

devlet politikaları bazında çevreye en duyarsız ülkeyiz

birçok tecavüz mağduru sesini çıkaramadığı için kesin rakamlar bulunmuyor ancak muhtemelen tecavüz davalarına en az cezaları veren ülkeyiz
  • yeni güncellemeler:
    ortalama ömürde 62. sıradayız.
    kadın erkek eşitliğinde, 136 ülke içinde 120. sırada yer alıyor.
    basın özgürlüğü konusunda 180 ülke arasında 151. sıradayız. afganistan bizden yukarılarda.
    yaşanacak ülkeler sıralamasında 169 ülke arasında 83. sırada yer alıyor.
    mutlu ülkeler sıralamasında ise 169 ülke arasında 78. sırada yer alıyor. (şükürcülerin payı büyük)
    fakirlikte avrupa'da 38ci sıradayız ve ülkemizde her ne kadar resmi rakamlar 3 milyon dese de gerçek de 6 buçuk milyon işsiz var.
    siyaset, sağlık ve hayat kalitesi gibi kriterleri dikkate alarak yayınladığı ‘’dünyanın en iyi ülkeleri’’ listesinde 52. sırada kendimize yer bulabildik.
    büyük bir nüfus potansiyelimiz var. türkiye'nin nüfusu bu yıl itibariyle 76 milyon olarak belirlendi ve nüfus büyüklüğü bakımından dünyada 19. ülke konumundayız.
    uzun ve sağlıklı bir yaşam, eğitim imkanlarına erişim, kabul edilebilir bir yaşam standardı gibi kriterler baz alındığında 92 nci sırada.
    demokrasi sıralamasında 89 ncu sırada.
    küresel rekabet de 43 sıradayız.
    sabit internet hızında ortalama 7.2 mbps ile 64. sıradayız.
    sağlıktaki kalite bakımından 188 ülke arasında 103. sırada yer alıyoruz.
    dünyada internet'i en çok kısıtlanan 13. ülkeyiz. twitter sansüründe ise 1 numaradayız.

ölümlü iş kazalarında el salvador ve cezayir’in ardından dünya 3.süyüz.

eğitim sistemi:(bkz: #71176164)

ümitsizlik çözüm değil niyetim olanı görmek bilmek farkındalık kazanmak çok işimiz olduğunu bilmek ve buna çabalamak.