şükela:  tümü | bugün
 • son yıllardaki gelişmelere bakarak söyleyebiliriz ki olaylar ve koşullar bu yönde gelişiyor. batının karı var mı bu durumdan? yok. türkiye'nin karı var mı? yok.

  artık türkiye kimlere daha yakınsa onların karı var bu durumdan. yani rusya ve iran'ın.

  batıdan uzaklaşmış, doğulu ülkelerle yakınlaşmış türkiye'de bugünkünden daha iyi ne olabilir? ya da doğulu ülkeler, türkiye'ye ne verebilirler? bu ülkelerin kendi halkları nasıl yaşıyorlar? yaşam standartları ne düzeyde?

  komşuluk ilişkileri tabii ki önemli ancak etki alanına girmek farklı bir şey.

  bugüne kadar hep abd yönünden bakıldı günlük olaylara. abd şunu yaptı, abd bunu istedi, abd böyle dedi. peki ya diğer blok? onların yapmış olabileceği hamleler ve müdahaleler neden gözardı ediliyor?
 • türkiye konumu ve durumu itibarı ile ne batuya ne de doğuya uzak durmaması gereken bir ülkedir.

  bu yüzden dış politika eksenine çok dikkat etmesi gerekir. veya gerekir idi.

  hikayenin evveliyatı var. ama özellikle son yıllarda ekseni sürekli değişmektedir. rusya, abd, ab, orta doğu arasında bir yerleden uzaklaşmaktan ziyade, dengesini, istikrarını tamamen kaybetmiştir.
 • doğu batı fark etmez, bilimden ve kültürden uzaklaşmak, bir toplum için intihardır. ama türkiye toplumunda son yıllarda artan bir realite var ki bu da araplaşma daha doğrusu vahabileşmedir. bu şekilde devam ederse çocuklarımız mezar taşlarımızı okuyamayacak.
 • gelişmelere bakılırsa son dönemlerde iyice hızlanan ve kopuşa daha da yaklaşan bir noktayı işaret eden gerçeklik.

  bu kopuşun bilinçli olarak yönlendirildiğini gösteren birçok emare mevcut. din istismarına dayalı siyasetin beş yıl sonrası için yaptığı hazırlıklara ve bu hazırlıkların başında sistemde öngörülen temel değişikliklere bakılırsa bunda şaşılacak bir şey yok. tüm ümmetin halifesi ve lideri olmanın gerekli kıldığı dönüşüm perspektifiyle uyumlu bir süreç söz konusudur. ha bu "dava"nın başarıyla sonuçlanıp sonuçlanmaması tamamen iç ve dış ilişkilerde esas olan güç faktörüne bağlı olduğundan önceden öngörülebilir mi; bu da ayrı bir soru elbette.