şükela:  tümü | bugün
 • bu bitkisel çeşitlilik ve doğal kaynaklar göz önündeyken yüksek karlılığı ile bilinen biyokimya sektörünün devleşmemesi garip. para sadece inşaat yazılım teknoloji ve petrolde değil. biyokimya pazarı en az bunlar kadar büyük bir potansiyele sahip ve değerlendirilmiyor. milyonlarca kişiye istihdam sağlayacak bir ihrac ürününü sermayedarlarımız inşaattan vakit bulup fark edemedi. yazık.
 • adam fikir yarışmasında hoşafı birinci seçiyor sen biyokimyadasın dedirten başlık.
 • adam deve sidiği tartışılan ülkede biyokimya diyor hahahaha.
  biraz deve sidiği alır mıydınız kuzum?
 • ülkemizde bu alanda çalışabilen insanlar mevcuttur. yine bu alana katkı yapabilecek başka dallardan insanlar da mevcuttur.

  yalnız biyoteknoloji çalışmaları için ciddi sermaye birikimi gerekir ve bu sermayeyi ortaya koyacak insanlarınn yıllarca sağlam bir geri dönüş beklemeden yatırıma devam etmesi gerekmektedir.

  şu durumda iki sebep öne sürebiliriz:

  1) ülkemizde sermaye kıtlığı vardır. bizim zengin dediğimiz işadamları aslında dünya standartlarında zengin falan değildir.

  2) sermayesi olan kişilerin önemli bir kısmı bu sermayeyi ar-ge gerektiren işlerle değil fason çalışarak veya başkasının yaptığı işi yaparak kazanmıştır, yenilikçi değildir.

  doğal olarak bu şartlarda yüksek yatırım gerektiren ve ürüne dönüşmesi zaman alacak dallar ülkemizde gelişmemektedir.

  yani ülkenin bir şeye önem vermemesi durumu yoktur, şartların bu tarz iş dalları için gelişmemesi söz konusudur. iş çevrelerinin bu tip dallara yatırım yapmaması durumunda iş hükümetlere düşer ki bu konuya da hiç girmeyelim.