şükela:  tümü | bugün
 • resesyon kaynaklı cari fazla iyi değildir diyoruz diyoruz millet anlamıyor. tam tersi ekonomi büyüyorsa cari açık o kadar da kötü bir şey değildir. bak şöyle anlatayım mal kardeş;

  eskiden 10 liran vardı. tanesi 2 liradan 5 ekmek alabiliyordun.

  şimdi 7 liran ve ancak 3 ekmek alabiliyorsun. 3 ekmek alınca da cebinde 1 lira fazla kalıyor.

  oo yee 1 liram kaldı cebimde diye seviniyorsun. e 2 ekmek eksik aldın ve aç kaldın sayın amına koduğum?
 • üzücü durum.

  geçen seneki verilere oranla ithalat azalmış ama ihracat neredeyse yerinde saymış. döviz kuru o kadar artmış ki ithalat bile yapamamışız. üstelik paramızın değeri kalmadığı için ihracatımızın anlamlı bir artış göstermesi lazımdı ama bir şey üretmediğimiz için bu da gerçekleşmedi. tek olumlu gözüken kalemin turizm olmasında değersizleşen paramızın oynadığı rol de düşünüldüğünde işler daha üzücü bir hale geliyor.

  kısacası ülke ekonomik krizde olduğu için cari fazla vermiş ama bunu müjde olarak verenler var. şaka gibi gerçekten.

  kaynak: tüik ve ticaret bakanlığı.
 • türkiye cumhuriyeti cari açık - yüksek büyüme sarmalında olan ülkelerin başında gelmektedir. amerikan merkez bankası faizleri düşük tutup; para arzını arttırdığı dönemlerde türkiye ve türkiye ayarındaki ülkeler cari açıklarını rahatlıkla kapatabildiği için yüksek ithalat ve yüksek büyümeye yöneldiler. 2013'ten bu yana tedrici olarak abd'de faizler yükseldiği için (şu an % 2-2,25 bandında bir arttırım daha bekleniyor ve büyük ihtimalle yakın zamanda %2,25 - 2,5 bandına çıkacak) bizim gibi ülkeler rahatça cari açık veremezler çünkü merkezden akan dolarların yöne terse çevrildi. gelişmekte olan ülkelerden abd'ye doğru akmakta artık. bu nedenle türkiye, 2002-2013 arasında uyguladığı fazla ithalat, yüksek büyüme ve yüksek cari açık politikasını uygulayamaz. nitekim geçen ay yanılmıyorsam ithalatımız rekor seviyede bir düşüş gösterdi. yeni konjonktüre ayak uydurabilmesi için düşük ithalat düşük büyüme ve düşük cari açık hatta belki cari fazla vermemiz gerekiyor. 2019 yılı büyük ihtimalle son on yılın en düşük cari açık verilen yılı olacak. berat albayrak'ın tüm konuşmaları dikkatle incelendiğinde artık asla "yüksek büyüme, hızlı büyüme" kavramlarını kullanmadığını görülür. artık "sağlıklı büyüme, dengeli büyüme" gibi kavramlar kullanılmakta.
 • ülkedeki işçiyi bir sikmediğiniz kaldı, hala açık veriyorsanız gidin ötede oynayın.
 • iphone'un 12 bin tl, clio'nun 150 bin tl olduğu yerde çok enteresan bir gelişme.

  allah allah neden cari fazla verdik acaba, uzman görüşlerini çok merak ediyoruz.
 • ağustos ayında 2milyar 592 milyon dolar ile cari fazla verdi.

  12 ay genelinde ise 51milyar 125milyon cari açık hesaplanmış durumda.

  haber link
 • (bkz: zuhahahahaha)
 • ekonomimiz yine şahlanmış, durduramıyoruz..
 • cari açığımız o kadar fazla ki 20 sene boyunca cari fazla versek fark kapanmayacak. insanlar aç ithal edilen malı alacak adam kalmadı.
 • hahahahahahaha
hesabın var mı? giriş yap