şükela:  tümü | bugün
 • "riskli ve yatırım yapılmaması gereken ülke" seviyesine ulaşan puan.
  kendi ülke vatandaşları bile yatırım yapmıyorken elin gavurunun gelip burada fabrika açmasını beklemek ağır çomarlıktır.
  muhtemelen batacağız.
 • yukarıda kaynak soran olmuş.

  bizden kötü cds verisine sahip sadece iki ülke var:

  1. arjantin (iflas halinde)
  2. 2019 yılı enflasyonu yüzde 1370001.05 olan, aylık ortalama gelirin 2 dolar olduğu sosyalist venezüela.

  yabancı yatırımcı ve finans çevrelerine ne kadar güven verdiğimizi gösteren indeks.
 • sabır ve dua ile allah’ın izni ile 1. sıraya kadar geleceğimiz listedir. millet irademiz yeter.
 • gemi su alıyordu ya! şimdi battı demek bu puan.

  bu vatan hainliği değil de nedir?
  bu duruma göz göre göre getirdiniz, halk da oy vere vere çanak açtı.
  el birliğiyle batırdınız. tarih sizi affetmeyecek.
 • hey yavrum hey. cehape zihniyeti olaydı bu sıralamaya gelemezdik. reis ilk 3 e soktu bizi demek isterdim ama maalesef durum öyle değil. cds aslında basitçe borçlanma sigorta primidir. her 100 puanlık bir cds için %1 maliyet oluşur. puan ne kadar yüksek ise size o kadar yüksek faiz ve zorluk çıkartarak yurtdışından kredi bulabilirsiniz. ama tabiki de karar vermek için tek başına yeterli değildir. vıx (korku endeksi) ile birlikte değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.
 • almanya'nın sanayi devrimini avrupa'nın diğer ülkeleri ile beraber yaptığını sanan "bay akp li değilim ama" lar gelmiş.
  bak ben sana söyleyeyim, avrupa'daki hiç bir ülke gelişme sürecini bir diğerine borçlu değil, hatalarından ders almaya borçlu. bu hükümet ise başarısızlığını hatalarına sıkı sıkıya bağlı olmasına borçlu.
  ingiltere ira ile ispanya eta ile almanya özellikle 80/90 larda nazi özentisi tiplerle yıllarca uğraştı. sanki bizde pkk varda avrupa ülkeleri ikinci dünya savaşı sonrası lale devri mi yaşadı?
 • cds (credit default swap), yatırımcıların bir ülkeden devlet tahvili aldıklarında, o ülkenin iflas etmesi ya da benzer bir nedenle aldığı borcu geri ödeyememe durumuna karşılık yatırımda kullanılan parayı sigorta etmek için gereken prim miktarını gösterir.

  cds'si 100 olan bir ülkeye vereceğiniz borcu kabaca paranın %1 i kadar bir maliyetle sigortalayabiliyorken, 600 olan bir ülkeye vereceğiniz borcu paranızın %6'sı kadar prim vererek sigortalayabilirsiniz. bu da bir ülkenin cds'si yükseldikçe faizleri de aynı oranda yükseltmesi gerektiği, yoksa kimsenin risk alıp da o ülkeye borç vermeyeceği anlamına gelir. paranın sadece %6 sını prim olarak veriyorken zaten en az %6 faiz alıyor olmalısınız ki kar etmeye başlayabilesiniz.

  türkiye'nin şu an iflasın eşiğinde olduğunu hesaba katarsak (negatife inen net rezervlerden, ota boka konan %30 ek vergilerden, salgın bitmemişken ısrarla hayatın normale döndürülmeye çalışılmasından vb. de anlayabiliriz bunu), o zamana da risk primimizin venezuela ve arjantin'e yakın olması da gayet normaldir.
 • arkadaslar bunun partizanlik ile ilgisi yok. ha chp'lisin ha akp'li ha apolitik. bu dupeduz kotu bir ekonomi yonetiminin kanitidir. ben akp'yi sevmem ama benim alim gucumu akp inanilmaz sekilde yukseltir ve buralari gercek bir hukuk devleti yaparsa bir numarali akp'ci ben olurum. ama gercekler su an ortada. hala takim tutar gibi akp yi kosulsuz sartsiz destekleyenler aklini kiraya vermis olanlardir. bu son cumlem size birsey hatirlatti mi?

  edit : arkadaslar bazilari demis ki siz inaniyor musunuz tr'nin ekonomisinin suriye'den kotu olduguna vs. yahu sen gidip ekonominin basina damadi koyarsan, tcmb gibi bagimsiz kurumun baskanini gorevden alip kendi piyonunu oraya yerlestirirsen, faiz/enflasyon gibi sacma laflar konusup durup isi profesyonellerin kontrolune devretmezsen, kanal istanbul da kanal istanbul diye yine betona para basma kafasinda oldugunu dunya aleme ilan edersen, tcmb gibi bir kurumu tl'yi korumak icin piyasaya surekli mudahale eder bir hale getirirsen, %95 medyanin hukumet kontrolunde oldugunu cumle alem bilirken.. sen nasil bir risk puani bekliyorsun ki. senin hangi savcin hukumete yakin birilerine sorusturma acabiliyor aha da ornegi partizan fatih tezcan. bu ve sayamadigim bircok sebepten adamlar senin risk puanini dipten veriyorlar cunku cok cok yuksek oranlarda demokratik ve sosyal bir hukuk devleti degilsin, kurumlarin bagimsiz degil, sadece hep oyleymissin gibi yapiyorsun ve bunu kimse yemiyor. her ulkenin bir cok kusuru elbette olabilir ama yukarida saydiklarim guvensizlik yaratacak ve saygin bir devlet gorunumunden uzak seyler. gercek tr ekonomisinden haberdar olmak istiyorsaniz ozgur demirtas, atilla yesilada, murat muratoglu, emin capa gibi kisileri izlemelisiniz. bu son cumlem partizan akp'lilere.

  vurucu son : bir vatan haininin itiraflarini dinlediniz:) bugunlerde oyle oluyor dimi bu isler.
 • bütün ekonominin özetidir. alttaki iki ülkeyi sayma, onlar zaten batık, teknik olarak "batması en muhtemel ülke" olarak değerlendiriliyoruz. çok çok feci bir şey.