şükela:  tümü | bugün
  • - seyircisiz oynatılan maçta 850 kişinin olması,
    - sokağa çıkma yasağı ilan etmeyip sokaklarda 65 yaş ve üstü vatandaş kovalanması,
    - salgın çin’den yayılmaya başladığında umre’ye hacıların gönderilmesi,
    - özel sektör kafasına göre çalışmaya devam ederken, nasıl olacaksa, herkesin kendi ohal’ini ilan etmesinin salık verilmesi,
    - test yapılmasının hala yurtdışı çıkış hikayesine bağlanması,
    - diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yapılan test sayısının nüfusa göre düşük sayıda olması,

gibi hususlar göz önüne alındığında yöntemi açıkça görülemeyen strateji, bir çeşit adı konulamayan sorunsal.

bir güney kore örneği var elimizde misal. adamlar herkese test uygulayıp sonuçlara göre müdahale ettiler, başarılı da oldular. çin -her ne kadar açıklanan rakamların güvenilmezliği dün ortaya çıkmışsa da- koca koca şehirleri karantina altına aldı, italya keza ülkeyi kapattı.

bunlardan tek farklı olan ingiltere idi. sürü bağışıklığı stratejisini seçtiler önce; bi nevi kalan sağlar bizimdir kafası. sonra çok tepki alınca geri adım attılar.

türkiye ne gibi bir strateji uyguluyor bu salgına karşı, bir bilen var mıdır?
  • şimdi benim anlamadığım şey şu. madem yurtdışından gelen herkese hakkıyla karantina uygulamayacaksın. madem her vakanın yakın çevresini izole etmeyeceksin. madem her şüpheliye belirti olmaksızın ilk anda test uygulayıp pozitife karantina uygulamayacaksın. madem şehirler arası bağlantıları kesip salgının bölgesel kalmasına çabalamayacaksın. o zaman neden her gün tek gündem bu diyerek insanları panikletip ekonomiye kaldıramayacağı bir yük bindiriyorsun. anlayan varsa beri gelsin.

madem salgını önleme gibi bir derdin yok. kontrollü olarak yayılmasını bekliyorsun. neden insanlara medyadan tek gündem bu diyorsun. evde kal ki hep birlikte açlıktan ölelim diyorsun. anlamıyorum. kafam basmıyor arkadaş.
  • başarılıdır.
  • yeni oluşuyor gibi duruyor. ha bu saatten sonra gelecek stratejinin kime ne faydasi olur bilmiyorum da.

pandemiye yakalanacaksam bu ulkede olsun istemezdim.
  • bir ekleme, daha doğrusu bir noktaya dikkat çekmek istiyorum;
    şu an virüs salgınında, dikkatler 65 yaş ve üzeri insanlara çekilmiş durumda. öyle bir algı yaratılıyor ki sanki sadece bu yaş grubundakilerin ölüm riski varmış da gençlere bir şey olmayacakmış gibi bir imaj çiziliyor. hayır! lütfen dikkat! herkeste çok ciddi risk var. evet, yaşlı kesimde ise bir tık daha riskli bir durum. ama gençler, "bana bir şey olmaz" demesin!
  • ''ne kaa az test, o kaa az dert.''
    işine gelirse.
    ben hükümetimi başarısız gösterecek kadar salak mıyım?
  • diğer ülkelerle kıyaslanamayacak kadar başarılı.
  • çok başarılıyız, erken önlem aldık. söylemleri ile algı operasyonu yapmak, sonuçta oluşacak felaketi, kaçınılmazdı diye takdim etmek. bunun üzerine 2 yıldır süren ekonomik kriz için gereken acı reçeteyi, salgın bahane edilerek tüm yükü halka yüklemek, tertemiz kalmak.
  • (bkz: mahkumları salıvermek)
    anlaşılan corona virüsü onlar yenecek.