şükela:  tümü | bugün
 • - seyircisiz oynatılan maçta 850 kişinin olması,
  - sokağa çıkma yasağı ilan etmeyip sokaklarda 65 yaş ve üstü vatandaş kovalanması,
  - salgın çin’den yayılmaya başladığında umre’ye hacıların gönderilmesi,
  - özel sektör kafasına göre çalışmaya devam ederken, nasıl olacaksa, herkesin kendi ohal’ini ilan etmesinin salık verilmesi,
  - test yapılmasının hala yurtdışı çıkış hikayesine bağlanması,
  - diğer ülkelerle karşılaştırıldığında yapılan test sayısının nüfusa göre düşük sayıda olması,

  gibi hususlar göz önüne alındığında yöntemi açıkça görülemeyen strateji, bir çeşit adı konulamayan sorunsal.

  bir güney kore örneği var elimizde misal. adamlar herkese test uygulayıp sonuçlara göre müdahale ettiler, başarılı da oldular. çin -her ne kadar açıklanan rakamların güvenilmezliği dün ortaya çıkmışsa da- koca koca şehirleri karantina altına aldı, italya keza ülkeyi kapattı.

  bunlardan tek farklı olan ingiltere idi. sürü bağışıklığı stratejisini seçtiler önce; bi nevi kalan sağlar bizimdir kafası. sonra çok tepki alınca geri adım attılar.

  türkiye ne gibi bir strateji uyguluyor bu salgına karşı, bir bilen var mıdır?
 • hükümetin düşüncesi ve stratejisi şu (tahmindir);
  1-bu salgın ülkenin tamamına bir şekilde yayılacak.
  2-bu nedenle sokağa çıkma yasağına veya ohal’e gerek yok,bir de ekonomiyi çökertmeyelim.
  3-salgın yayılsın ve insanlar bağışıklık kazansın,ancak salgının hızlı yayılması sağlık sistemini çökertir bu nedenle bazı önlemler ve kısıtlamalar getireyim ki salgın yavaş yavaş yayılsın.
  4-bu arada hastalanan vatandaşlara gerekli tüm sağlık müdahalelerini yapalım.
  5-bu salgın dönemini ortalama vaka ve ölüm sayısıyla kapatıp dışarıya karşı salgının ohali gerektirmeyecek ve başarılı bir şekilde sonlandırıldığı mesajını verelim ve özellikle çin ve uzakdoğu pazarından elini ayağını çekecek olan avrupa ülkelerinin ve diğer bölge ülkelerinin birinci alternatif pazar olarak türkiye’yi tercih etmelerini sağlayalım,böylelikle salgını fırsata dönüştürelim.
  6-bu süreçte vaka ve ölüm sayısında çok artış olursa,gerçek rakamları söylemeyelim,gerçek rakamları söylemenin pratikte hiç bir faydası olmayacak.insanların panik olmasına ve ticari fırsatın kaçırılmasına sebep olur sadece.
 • şimdi benim anlamadığım şey şu. madem yurtdışından gelen herkese hakkıyla karantina uygulamayacaksın. madem her vakanın yakın çevresini izole etmeyeceksin. madem her şüpheliye belirti olmaksızın ilk anda test uygulayıp pozitife karantina uygulamayacaksın. madem şehirler arası bağlantıları kesip salgının bölgesel kalmasına çabalamayacaksın. o zaman neden her gün tek gündem bu diyerek insanları panikletip ekonomiye kaldıramayacağı bir yük bindiriyorsun. anlayan varsa beri gelsin.

  madem salgını önleme gibi bir derdin yok. kontrollü olarak yayılmasını bekliyorsun. neden insanlara medyadan tek gündem bu diyorsun. evde kal ki hep birlikte açlıktan ölelim diyorsun. anlamıyorum. kafam basmıyor arkadaş.
 • tek bir maddesi vardır: rte'yi hayatta tutmak. onu da çok başarılı bir şekilde yürütüyorlar, normalde günde beş vakit tv'ye çıkan adamı haftada bir ancak görüyoruz, hatta zaman zaman goremiyor, dinliyoruz. bilim kurulu bilmem ne hikaye, hz. rte kapmasin first and foremost hedef.
 • olmayan stratejidir. herkes sokakta ve kimse tedbirli davranmıyor, sağlık çalışanları ve polislerle iç içe olduğumuz bir iş yerimiz var fakat maske bulamıyoruz, bitişiğimizde yer alan market müdürünün testi pozitif çıkmış fakat market hala açık. ülkeye elini kolunu sallayan girebildiği için geç kaldık, şimdi talimatla haber yaptırılıp "devletimiz iyi çalışıyor" algısı yaratmaya çalışıyorlar. umarım ben yanılırım da ülkemiz bunun üstesinden gelir.
 • real madrid - güngören belediyespor maçını kafanızda canlandırın. madrid'de oynanan bir müsabaka. tribünler full madrid taraftarı dolu. hakem de ispanyol ve madrid doğumlu.

  güngören belediyespor'un bu maçı kazanma ihtimali, hükümetin virüsle mücadele stratejisinin başarı ihtimalinden daha yüksek.
 • çok başarılıyız, erken önlem aldık. söylemleri ile algı operasyonu yapmak, sonuçta oluşacak felaketi, kaçınılmazdı diye takdim etmek. bunun üzerine 2 yıldır süren ekonomik kriz için gereken acı reçeteyi, salgın bahane edilerek tüm yükü halka yüklemek, tertemiz kalmak.
 • gerçekten tarih sağlık bakanının dünkü saçmalamalarını unutmayacak. virüsün kuluçka süresi istatistiklerine bakın adam çıkmış “virüsün tespitinde yurtdışı temaslı hastalara bakıyoruz” diyor. ulan yurtdışı temaslı hasta ülkeye girip yurtdışı teması olmayan birine bulaştıralı 14 gün oldu be vicdansız herif.

  bir de şu adama madalya verin falan diyor bazı pembe götlüler.

  edit: eski video izlemişsin diyen var. dünki canlı yayında söylemiştir.
 • bence, ingiltere’nin baştan benimsediği stratejiyi biz örtülü ve kademeli olarak uyguluyoruz gibi.
 • 500 bin liralık konut al, 50 binini öde, 450 bin kredi çek ve covid-19'dan kurtul. daha ne desin adam şunu anlamak çok mu zor?

  onu da yapamıyosan ve 65 yaş üzerindeysen ara kolonya getirsinler.